4

В академічних словниках початку ХХ століття маємо написання прикметника ковзький, сковзький з м'яким знаком. В Словнику Української мови онлайн і Орфографічному словнику УМ маємо написання без м'якого знака. За якими правилами було змінено написання? Чому м'який знак залишився у слові слизький?

3

Натрапив на цікавий запис у Фейсбуці стосовно цього питання, тому процитую джерело:

М'яка вимова звуків характерна риса нашої мови. Розуміючи, що самобутність мови великою мірою залежить від вимови, вороги українського слова взялися знищувати м'якість української мови, прищеплюючи їй невластиве для неї твердомовлення. Так, цілу низку м'яких прикметників після погрому українства у 30-х роках запроваджений тоді післяпогромний правопис (або правопис Кагановича-Постишева) обернув на тверді...

Удар було спрямовано на знищення особливостей українського мовлення. Цілий ряд зафіксованих у словнику Грінченка слів з пом'якшенням звуків З та Л після погрому було "затверджено":

У словнику Грінченка

гризький

ковзький

колький

смалький

Калічники української мови лишили гризький і колький пом'якшеними, а смалкий і ковзкий "затвердили" /і це тоді, коли ховзький (!), а також труський і тряський лишили пом'якшеними/. Треба сказати, що й правопис 1928 р. не до кінця дослідив м'які й тверді форми слів. Правопис визнав твердими прикметники безпросвітний і розпутний. Спосіб же реконструкції дозволяє встановити, що ці прикметники м'які.

І справді, згідно до Вікіпедії є такий Українській правопис 1933 року, а також те, що зміна "ковзького" на "ковзкого" сталася у 30-х роках знаходимо у цьому джерелі.

• Ще додам, що колись мені у руки попала книга, здається називалася "Таємниця м'якого знака", де також підносилося це питання. На жаль, зараз я не маю змоги нею скористатися, але як тільки мені випаде нагода, я ще й там пошукаю матеріали по цьому питанні. – Анатолій Sep 10 '18 at 7:40

Your Answer

By clicking “Post Your Answer”, you agree to our terms of service, privacy policy and cookie policy

Not the answer you're looking for? Browse other questions tagged or ask your own question.