Креативність - слово, яке сьогодні у всіх на вустах. Його можна зустріти як особисту характеристику, в більшості резюме людей різних професій, і, до речі, не тільки творчих; можна почути з екранів медіа ресурсів, побачити на шпальтах провідних видань. За креативними людьми полюють великі компанії, ними захоплюється світове суспільство. А що то за штука така "креативність"? Та чи існують слова відповідники в українській мові?
Для початку непогано було б зрозуміти значення цього терміну.
Згідно ресурсу "Eventario.org":
Креативність - це здатність створювати і знаходити нові оригінальні ідеї, відхиляючись від прийнятих схем мислення успішно вирішувати завдання нестандартним чином. Це бачення проблем під іншим кутом та їх вирішення унікальним способом. Креативне мислення це революційне і творче мислення, що носить конструктивний характер. Креативне мислення має цінність в бізнесі, науці, культурі, мистецтві, політиці, - словом, у всіх динамічних життєвих областях, де розвинена конкуренція. У цьому і полягає її цінність для суспільства.
Вікіпедія надає трохи ширше поняття:
Креат́ивність — (лат. creatio — створення) — творча, новаторська діяльність2; новітній термін, яким окреслюються «творчі здібності індивіда, що характеризуються здатністю до продукування принципово нових ідей і що входять в структуру обдарованості як незалежний фактор»3. Раніше у літературі використовувався термін «творчі здібності», однак пізніше почав витіснятися мовним запозиченням з англійської мови (creativity, creative). В російській мові, на думку професора І.Мілославського, терміном «креативний» позначається творчість, що «не тільки висуває ідеї, але й доводить їх до конкретного практичного результату. А слово «творчий» (рос. творческий) залишається зі своїм вихідним значенням, що не розрізняє діяльність результативну й, навпаки, безрезультатну.»
Креатив (англ. Creative) — визначення, що характеризує продукт діяльності людини, створеної способом, що відрізняється від аналогічних, новизною підходу, творчим рішенням. Як правило створюється для привертання уваги, в основному за рахунок шокування, пародіювання, легкості сприйняття, яскравості і високою запам'ятованістю образу. Деякі розуміють під креативом творчість, поставлену на потік. Фактично креатив — це синонім слова «творчість». Називаючи визначені, наприклад, рекламні або художні роботи креативом, в більшості випадку просто намагаються пустити пил в очі новомодним словом.
І додає, що цей термін не слід плутати зі Творчістю — діяльністью людини, спрямована на створення духовних і матеріальних цінностей.
На Словотворі до слова "креативний" пропонують наступні варіанти:
творчий та вигадливий
Що, як ми бачимо з пояснень терміну, не зовсім відповідає значенню.
Пошук "креативності" на Вікісловнику та в Словнику синонімів на офіційному сайті Української мови, результатів не дав. Словник українських синонімів на "Синоніми.укр" теж не став у нагоді.
Практичний словник синонімів української мови (5-те видання, опрацьоване і доповнене), Львів, Караванського Святослава, будь-яких слів, починаючихся з "креат*(ивний)" не містить.
СУМ-20 надає наступний матеріал:
КРЕАТИ́В, у, ч. Принципово нові ідеї, концепції, нетривіальні творчі рішення, оригінально виконані предмети, які відрізняються від традиційних, загальноприйнятих. Вони навіщось посипали підлогу (креатив модного куратора, котрий знає, як роздути кошторис!) (О. Забужко); Аналітична розробка і соціальний креатив повинні супроводжувати новітні проекти від самого їх зародження (із журн.); Сучасні технології дають змогу інтернет-гігантам використовувати креатив користувачів без побоювання отримати позов про порушення авторських прав (з газ.).
КРЕАТИ́ВНИЙ, а, е. Пов'язаний з креативом, творчий. Поки він мобілізовує свої креативні ресурси для зміни реальності, чоловіча частина його армії кидає зброю і збирається додому (В. Кожелянко); Поправка .. здавалася йому [пану Серм'яжному] свіжою і креативною (І. Роздобудько); // у знач. ім. креати́вний, ного, ч.; креати́вна, ної, ж., Той (та), хто виявляє творчу, новаторську діяльність. Вона прийшла на телебачення, не маючи жодного досвiду роботи у засобах масової iнформацiї. Почула з телеекрану оголошення – запрошували амбiтних та креативних спробувати себе у ролi телеведучих i тележурналiстiв (Г. Вдовиченко).
Отже, чи має термін “креативність” та похідні від терміну слова, відповідні синоніми але українського походження?