7

Зацікавила для власного розвитку та розширення кругозору етимологія ім'я “Святослав”. На диво отримав достатньо малу кількість інформації.

Досить коротенька стаття у Вікіпедії наводить таку етимологію:

Святосла́в — слов'янське чоловіче ім'я, що походить слів «святий» і «слава».

Мовознавець, доктор філологічних наук Олександр Пономарів, професор Інституту журналістики Київського національного університету імені Тараса Шевченка, який дає поради стосовно стандартів сучасної української літературної мови в своєму блозі на ресурсі BBC Ukrainian досить коротко згадує про дане ім'я у своїй статті "Більшість імен прийшли в українську з інших мов":

З дохристиянських імен українського походження в нас лишилися "Людмила", "Світлана", "Володимир", "Всеволод", "Святослав" та інші на "-слав", кальковані з грецької "Богдан", "Богодар", "Віра", "Надія", "Любов" та деякі інші.

Також, зі згаданої статті профессора з'ясовується, що Святослав - це семантично прозоре ім'я:

...Коли Олег уважає, що майже всі імена в нас питомі українські, то хай пояснить, що означають на українському ґрунті, скажімо, імена "Олена", "Григорій", "Наталя", "Сергій", "Іван", "Марія", "Ольга". Це важко, на відміну від імен семантично прозорих - "Людмила", "Світлана", "Святослав" та інших.

Этимологічний онлайн-словник російської мови Макса Фасмера зазначає:

Святопо́лк род. п. -а (м.) — имя собств., др.-русск. Святопълкъ (Пов. врем. лет), цслав.-греч. Σφεντόπλικος (Жит. св. Климента), чеш. Svatopluk, польск. Swiętopeɫk. Образовано от свято́й и полк, т. е. «имеющий благочестивое войско» (Миклошич, Bildung 95 и сл.) Аналогично Святосла́в, Σφενδοσθλάβος (Конст. Багр., Adm. imp.); см. Томсен, Urspr. 57. Менее приемлемо предположение о заимствовании Святопо́лк из гот. swinÞa-fulks «validum ехеrсitum habens» (Шлейхер, KSchl. Beitr. 2, 482); см. Миклошич, там же [О дохрист. образовании этих имен см. Якобсон, IJSLP, ½, 1959, стр. 269. — Т.]

Отже, які ще існують пояснення походження даного імені?
Чи існують якісь особливості вживання цього імені в українській мові?

3

Святослав - давнє слов'янське особове ім'я, складене з основи прикметника свят- "сильний, святий" та основи -слав. На думку Г.Півторака, це ім'я створила давньоруська княгиня Ольга, дружина Ігоря Рюриковича, для свого сина, бажаючи підкреслити свою етнічну приналежність у варязькому оточенні. Ольга скалькувала англо-норманські імена двох попередніх київських князів, Олега (Helgi- святий) та Ігоря (Ingvar, що з Ingvio - бог достатку, varr - охороняти). Так Ольга склала двоосновне ім'я Святослав.

Думку Г. П. Півторака передав П. П. Чучка в своєму творі "Слов'янськi особовi iмена украïнцiв: iсторико-етимологiчний словник", де я й знайшла цю цікавинку.

1

Етимологічний словник української мови 5 том ст. 200

enter image description here

Словник-довідник "Власні імена людей"

Святослав слов., від свят- (святий) і слав- (слава). Святко, Святусь; Слава, Славко, Славцьо, Славик, Славчик.

-2

На мою думку, Святослав - це той, хто славить Святого, тобто Бога. Або ж славить святість. Другий корінь "слав" походить від слова "славити". А далі "слава - славуни - слав'яни - слов'яни".

• 1
    Ласкаво просимо до сайту Ukrainian Language.SE! Наші критерії якості дещо відрізняються від того, що можна побачити на мовних форумах і блоґах. Необґрунтовані відповіді базуються лише на думці їхнього автора і тому викликають хвилю диспутів і заперечень. А якісні відповіді ґрунтуються на якісних джерелах: словниках, поважних сайтах тощо. Будь ласка, перегляньте сторінки tour, How to Answer а також «Якими мають бути гарні відповіді». Ви завжди можете виправити відповідь, зробивши її більш аргументованою. Для цього натисніть edit. – bytebuster Jun 15 '18 at 21:20

Your Answer

By clicking “Post Your Answer”, you agree to our terms of service, privacy policy and cookie policy

Not the answer you're looking for? Browse other questions tagged or ask your own question.