7

Переглядаючи новини, вчергове наткнувся на вживання в ЗМІ слова "мікрохвильовка", наприклад: "24 канал" і "Сьогодні", дане слово вказують навіть вже при складенні порад, щодо догляду. Без сумніву, що дане слово отримало широко розповсюджене і міцно увійшло в наше сучасне життя, але, чи здобуло воно право бути офіційним або використовуватись при діловій мові, оскільки походить від "мікрохвильова піч"?

Зокрема, першочергово, щодо значення слова звернімося до Вікіпедії:

Мікрохвильова́ піч (надвисокочастотна піч, МХП, НВЧ-піч) — побутовий електроприлад для швидкого приготування або швидкого підігріву продуктів харчування, а також для їх розморожування. Мікрохвильова піч є одним з найпопулярніших побутових електроприладів.
На відміну від інших пристроїв (як наприклад, духовки або печі) у мікрохвильовій печі розігрів продуктів відбувається не з поверхні, а в більшій частині об'єму, оскільки радіохвилі (на частоті 2,450 ГГц) глибоко проникають майже у всі харчові продукти, унаслідок чого час приготування їжі істотно скорочується.

А от щодо написання та вживання є певні питання: На "Словотворі" до "мікрохвильовки" ще не добрались. На "Офіційному сайті Української мови" матеріалів теж немає. Український правопис містить тільки вірність написання слова "мікрохвильовий". "Вікісловник" теж не допомагає.

А от СУМ-20 містить наступний зміст:

МІКРОХВИЛЬО́ВКА, и, ж., розм. Те саме, що Мікрохвильова́ піч (пі́чка) (див. піч). Він знову перегнувся за шинквас і заглянув всередину. Підноси з різними чарками і склянками, шейкер, мірна склянка.., мікрохвильовка (В. Хрущак); Таймер, звукові сигнали, спеціальні програми, зручне та зрозуміле меню: у будь-якій мікрохвильовці є все потрібне для швидкого і якісного приготування їжі (із журн.).

З якого роблю висновок, що слово хоч і вже закріплене в словнику, але таки отримало примітку як "розмовне".

В Glosbe наводяться приклади вживання:
Вчора ми приготували смачну рибу в новій мікрохвильовці.
Коли я змішав її з шелдоновим проведінням і спік її у мікрохвильовці мого розуму.
...коли ми гріли грейпфрути у мікрохвильовці.
Іноді я замислююся над тим, чи навчилися б ми в нашому сьогоденному світі, де все так комфортно—у світі мікрохвильовок, мобільних телефонів, автомобілів з кондиціонерами та затишних будинків—визнавати нашу щоденну залежність від сили Спокути, яка збільшує здібності.
Було так весело їсти на обід равіолі, розігріті в мікрохвильовці.

Отже, підсумовуючи, чи стало слово “мікрохвильовка” усталеним та самостійним? В діловій мові, літературному написанні вживається словосполучення "мікрохвильова піч", чи вже можна використовувати "мікрохвильовка"?

2
 • Ви ж самі відповідаєте на своє запитання: "слово хоч і вже закріплене в словнику, але таки отримало примітку як "розмовне". Тобто під час спілкування можна використовувати, а от в науковому стилі НЕ варто.
  – Oksanka S.
  Commented Apr 25, 2018 at 18:34
 • Пані Оксано, я гадаю, що наведених мною джерел замало, для синтезу відповіді і вирішення заданого питання.
  – m0rpheus
  Commented Apr 25, 2018 at 20:57

2 Answers 2

3

Я погоджуюся із коментарем, що ви вже самі дали відповідь на своє запитання, бо ж слово є в СУМ-20, а це зараз найновіший Тлумачний словник української мови, а отже офіційне джерело. І там воно отримало примітку "розмовний", а це означає, що ми можемо вживати його в розмовній мові та навіть в деяких літературних творах (коли автор зображує простих людей, які не говорять літературною мовою). Однак в документах, наприклад інструкціях, потрібно писати "мікрохвильова піч".

Ось для прикладу одна з таких інструкцій, там ви не знайдете слова "мікрохвильовка". Також не варто казати "мікрохвилівка":

Часто помилково вважають, що казати "мікрохвилівка" - "українськіше". Це хибна думка. Правильно казати "хвильовий", "хвильова", отже — "хвильовка". В іменниках жіночого роду, утворених від іменників та інших частин мови, вживаємо суфікс -івк(а) [-ївк(а)]: голівка, долівка, маївка, ножівка, полівка, спиртівка, частівка, шалівка, шихтівка. У деяких іменниках уживаємо суфікс -овк(а): головка (капусти), духовка, мікрохвильовка, зарисовка, підготовка. (Див. Український правопис). Термопіч — це не електричне кухонне начиння, їх використовують для обігрівання приміщень, а також для обробки речовин та матеріалів.

Таку інформацію я знайшов на сайті Gazeta.ua, сама ж вона посилається на тест від мережі магазинів побутової техніки "Comfy", який в свою чергу посилається на онлайн-правопис, словники або ж працю мовознавця Бориса Антоненка-Давидовича "Як ми говоримо".

0

Мікрохвилівка - тепер без запитань і офіційно. https://lcorp.ulif.org.ua/dictua/

мікрохвилівка

1
 • 2
  Я додав скріншот до вашої відповіді, бо ваше посилання не веде на статтю і цей онлайн-словник не дозволяє робити прямі посилання. Взагалі відповідь за допомогою посилання без пояснень і хоча б мінімального опису того що міститься за посиланням вважається неякісною через те, що через деякий час робоче посилання може стати неробочим і вже не буде можливості прочитати інформацію що там містилася.
  – Artemix
  Commented Jul 19, 2021 at 10:08

Your Answer

By clicking “Post Your Answer”, you agree to our terms of service and acknowledge you have read our privacy policy.

Not the answer you're looking for? Browse other questions tagged or ask your own question.