1

У своєму відео-уроці Олександр Авраменко запевняє, що неправильно говорити дитячий/дорослий абонемент, дитячий одяг. Оскільки в словнику дорослий - той, що перестав бути дитиною, змужнів. А абонемент/квиток не може змужніти. Натомість у СУМ-20 прочитала, що:

ДОРО́СЛИЙ, а, е.
Який перестав бути дитиною, змужнів. Стрічаючись з жінками, що мали дорослих синів, вона ставала солодкою і хвалилась дочкою (М. Коцюбинський); Він став тепер дорослим, дужим (С. Чорнобривець);
// у знач. ім. доро́слий, лого, ч.; доро́сла, лої, ж. Людина, яка перестала бути дитиною, змужніла. Розмова невеличких хлоп'ят зразу всіх дорослих розбудила (Панас Мирний);
// Стос. такої людини. – В літах дитинства, – каже згодом до мене Заболотний, – можливо, закодовано щось вельми для душі необхідне, таке, що потім упродовж усього життя позначається на наших цілком “дорослих” вчинках... (О. Гончар);
// Признач. для такої людини. Він приїхав учора .. Гратиме у дорослому фільмі маленьку, так звану епізодичну роль, майже без слів (В. Нестайко); У носіїв києво-черкаської культури дитячий одяг, на відміну від одягу дорослих, так не прикрашався, він мав лише поодинокі підвіски (з наук. літ.);
// Який досяг повної зрілості (про тварин, комах і т. ін.). На весь розвиток нематоди – від яйця до дорослого стану – потрібно близько 1,5 місяця (з наук. літ.).

ДИТЯ́ЧИЙ, а, е.
1. Прикм. до дити́на і ді́ти1. Мені здалося, що несподівано вернулись мої давні дитячі літа (І. Нечуй-Левицький); Дитячий сміх розноситься в садах (В. Сосюра);
// Признач. для дітей. Казку сю я хотіла послать в Галичину в дитячий журнал, якщо вдасться мені добре ця проба, то писатиму більш (Леся Українка); Якась сільська молодиця пильно приглядалась до двомісної дитячої коляски (Є. Гуцало);

То чи Олександр Авраменко не в той словник дивився, чи я помилилась у розумінні цих термінів? Чи справді неправильно вживати дитячий/дорослий квиток, дитячий/дорослий одяг?

• Я більше вірю СУМ-20 :). – Sasha Apr 25 '18 at 8:58
  • Можливо, О. Авраменко каже про те, як воно мало б бути за логікою мови (чи колись було), а СУМ-20 фіксує те, як де-факто люди кажуть/пишуть (хай навіть і недолуго). Ось (друге значення), наприклад, приклад узаконення того, про що мовознавці неодноразово казали, що так казати не можна (1, 2, 3). – Sasha Apr 25 '18 at 9:11
  • Моє особисте рішення: ми можемо вирішити для себе не використовувати певні вирази (що вважаємо їх нелогічними, негарними абощо — навіть якщо вони присутні в словниках), але не можемо чекати цього від інших чи докоряти їм за те, що вони їх уживають (бо мова — це те, як люди де-факто кажуть, а не те, що хтось собі надумав). – Sasha Apr 25 '18 at 9:11
2

Запитання, як і багато подібних, не про пана Авраменка, а про слово «правильно» у самому запитанні «Чи правильно вживати […]?»

«Правильність» може мати декілька значень:

• «Нормативне слово / усталена норма» — це коли слово чи словосполучення фіксується у поважних джерелах. СУМ — поважне джерело¹, а отже дорослий/дитячий квиток є усталеною нормою — особливо, якщо підтверджується також іншими джерелами;
  • Питоме — це поняття, яке відображає актуальний вжиток, а значить, змінюється з плином часу.

Приклад: Раніше слово пошта мало значення «листи паперу, рясно всіяні чорнилом». Тепер це, значною мірою, електронна пошта, а не якась інша.

Приклад: СУМ фіксує словосполучення Червоний куток:

Червоний куток — приміщення на підприємстві, в гуртожитку тощо, відведене для культурно-освітньої роботи.

Вочевидь, це словосполучення є наслідком красно-коричневої окупації. Воно є нормативним, але вийшло з питомого вжитку.

Так само, апеляція до того, що квиток не може подорослішати, має право на існування. Іншими словами, пан Авраменко апелює до зміни питомого вжитку цих слів. І якщо він переконає² велику кількість людей, то тоді це словосполучення перестане бути питомим.

¹) …незважаючи на його (allegedly) численні недоліки, як-то занадто великий вплив канцеляриту який у деяких країнах відіграє роль державної мови :-)

²) або хтось може вважати, що вже переконав

Your Answer

By clicking “Post Your Answer”, you agree to our terms of service, privacy policy and cookie policy

Not the answer you're looking for? Browse other questions tagged or ask your own question.