2

На одному новинному сайті є стаття "У Солсбері почали “очищення” території, пов’язаної з отруєнням Скрипалів". За нормами Правопису, основні правила вживання лапок такі: У лапки беруться:

1. Цитати, причому й тоді, коли цитата входить у середину речення як його складова частина:

...Усім нам, працівникам галузі перекладу, цього «високого мистецтва», за виразом К. І. Чуковського, або «благородного ремесла», як говорить Марія Домбровська, корисно пам’ятати слова О. Твардовського про С. Маршака як перекладача Бернса: «Він зробив його росіянином, залишивши шотландцем». Я б додав ще: «Він зробив його Маршаком, залишивши Бернсом», — бо ж не сама тільки печать національності, а й печать індивідуальності лежить на кожному талановитому перекладі (Рильський).

1. Слова, що їх не вважають за свої або що наводяться з відтінком презирливого чи іронічного /181/ ставлення до чужого вислову, а також слова, вжиті вперше або, навпаки, застарілі та незвичайні:

Для більшості її [Лесі Українки] сучасників той дух [новаторського мистецтва] нагадував «хмару, що сунулась так тяжко по долині», а для нас, «на високості» XX століття, він «одмінився, просвічений нагірним, чистим світлом» (Павличко).

Моє ім’я враз із кількома іменами подібних до мене «во время оно» оббігало весь край, було пострахом усіх «мирних і вірноконституційних горожан», — з моїм іменем усі вони в’язали поняття перевороту, революції, різні (Франко).

1. Індивідуальні назви заводів, фабрик, клубів, пароплавів, організацій, підприємств, наукових праць, літературних творів, газет, журналів, кінофільмів тощо

З наведених правил, слово очищення має бути в лапках, якщо відповідає умовам п.2. Та ознак цього я в статті не знайшла. То за яким принципом воно узяте в лапки?

• Як на мене тут лапки натякають на те що цей новинний сайт вважає що отруєння не було, тому "очищення" буде удаваним. – Artemix Apr 24 '18 at 9:58
  • А можливо це цитата з одного слова. – Artemix Apr 24 '18 at 10:20
2

Формально автори могли б спробувати виправдати лапки тим, що вони, мовляв, цитують джерело. Адже informator.news (де опублікована наведена статтю) посилається на Sky News («про це повідомляє Sky News»), а там (у першоджерелі — Sky News) це названо словом clean-up.

Але реально це дуже невдалий вжиток розділових знаків. Адже лапки мають різні значення: цитування чогось і недовіра/скептицизм/сумнів щодо чогось (мовляв, треба читати навпаки). І в даному контексті вони (лапки), принаймні особисто мною, сприймаються тільки як друге.

Це, звісно, якщо виключити можливість того, що автори дійсно (свідомо чи підсвідомо) хотіли висловити скептицизм, що це очищення. Якщо ж не виключати таку можливість, а навпаки припустити, що автори вважають це не очищенням, а імітацією, то тоді лапки вжиті доречно. Але, по-моєму, це контрастує з тоном решти статті, тому, по-моєму, це радше все-таки пунктуаційна помилка (або ж позиція безпоседнього автора відрізняється від офіційної позиції сайту новин і він підсвідомо висловив свою позицію — але відрізнити це від чистої помилки неможливо).

• Доповню (на окрему відповідь мій коментар не тягне; якщо включите це у відповідь, я потім приберу коментар). Діяльність зі знезараження обʼєктів називається Deactivation (of hazardous chemical wastes). Вжите слово „clean-up”, НМД, має виражену неформальну конотацію. А автор перекладу, НМД, дуже влучно це помітив і вказав його у лапках — саме з метою скептицизм/захоплення/подив + привернення уваги читача + напевно, щоб при передруку інші джерела не втратили це словечко. НМД. усе дуже слушно зроблено. – bytebuster Apr 24 '18 at 10:59
  • @bytebuster, мені здається, це мало б сенс, якби «clean-up» було реальною (або офіційною, або поширеною розмовною) назвою тієї операції. Але, наскільки я можу судити, в різних джерелах її називають по-різному, а «clean-up» (без лапок) пише просто конкретне джерело — в такому випадку немає чого зберігати (бо не посадова особа вжила це слово, а один із безлічі сайтів новин). Але, можливо, я неправильно Вас зрозумів. – Sasha Apr 24 '18 at 11:08

Your Answer

By clicking “Post Your Answer”, you agree to our terms of service, privacy policy and cookie policy

Not the answer you're looking for? Browse other questions tagged or ask your own question.