3

Досить часто у сучасному житті нас просять що-небудь активувати, наприклад: куплену SIM-карту мобільного оператора, або бонусну картку продуктового гіпермаркета, подарункові сертифікати і навіть програмне забезпечення. Але що саме означає данний термін?

Дієслово явно похідне від іменника "активація".

СУМ-11 тлумачить вказаний термін у такий спосіб:

АКТИВА́ЦІЯ, ї, жін., спец. Перехід з недіяльного стану в діяльний; посилення діяльного стану. Біогенні стимулятори, будучи добавлені до ферментів рослинного походження, викликають їх активацію (Фізіологічний журнал, II, 3, 1956, 26).

Вікісловник наводить такі ж значення, як і Великий тлумачний словник сучасної української мови.

Вікіпедія трактує значення слова трохи по іншому:

Актива́ція — збудження чогось, наприклад, молекул, атомів; перехід молекули з неактивного стану в стан з енергією, достатньою для здійснення хімічної реакції, наприклад, механохімічна активація.

Отож, власне кажучи запитання: чи є правильним вживання данного слова в контексті, приміром наведених прикладів, слова "активувати"? І чи є якісь інші, пропущені значення цього слова?

2 Answers 2

4

Так.

СУМ‑20

АКТИВА́ЦІЯ, ї, ж., спец.

  1. Перехід з недіяльного стану в діяльний; посилення діяльного стану. Біогенні стимулятори, додані до ферментів рослинного походження, викликають їх активацію (з наук. літ.); Лімбічна система є важливою ланкою регуляторної системи, що моделює рівень активації кори великих півкуль (з наук. літ.); Ці ліки сприяють активації клітинного імунітету (із журн.).

  2. Переведення чого-небудь у діючий, функціональний стан. З метою безпеки отримана Вами кредитна картка неактивна, тобто перш ніж Ви зможете скористатися кредитним лімітом, необхідно здійснити її активацію (з мови документів); Для того щоб скористатися перевагами послуги “мультимедійні повідомлення” у вашому мобільному телефоні, вам потрібно здійснити її активацію через Інтернет (з Інтернету); Активація комп'ютерної програми.

  3. Обробка деревного вугілля або інших пористих тіл спеціальним розчином для збільшення їхньої здатності до поглинання рідин, газів. Активація деревного вугілля.

0

Можна також побачити визначення слова "ативізація" (від якого і утворилося дієслово "активувати") на Словотворі:

Актива́ція — переходження з недіяльного стану в діяльний.

Тобто, коли ми активуємо SIM-карту, то ми змінюємо її стан (бо до цього вона не використовувалася, тобто була "неактивна").

Однак, треба зазначити, що це слово має й інші значення, а також не варто плутати "активувати" та "активізувати". Про це йдеться в Літературному слововживанні:

Активізувати, -ую, -уєш, недок. і док. Робити діяльнішим, активнішим когось, щось: активізувати дослідження, активізувати зусилля, активізувати діяльність організму (серця), активізувати життєдіяльні ферменти. Пох.: активізація, активізований (активізований навчальний процес), активізуватися.

Активувати, недок. і док. Збільшувати нагромадження енергії в організмі або речовині, посилювати діяльний стан: активувати молекули, активувати ріст організму, активувати фізіологічні функції людини. Пох.: активатор, активація, активований (активоване вугілля).

Your Answer

By clicking “Post Your Answer”, you agree to our terms of service and acknowledge you have read our privacy policy.

Not the answer you're looking for? Browse other questions tagged or ask your own question.