Досить часто у ЗМІ лунають слова "незаконний" та "протизаконний", особливо у кримінальних хроніках українських новин. Стало цікаво: чи є ці слова рівнозначними. Отже,
СУМ-11 пояснює щодо
НЕЗАКО́ННИЙ, а, е. Який забороняється законом, порушує закон. — Треба і можна боротися проти кожного незаконного вчинку (Тулуб, Людолови, І, 1957, 398); Необхідно берегти ліс, не допускати незаконних вирубок (Колг. Укр., 8, 1958, 40); // Який суперечить законові, йде врозріз з ним. Та й люди нічого незаконного, коли подумати, не вимагали від пана: тільки хотіли за свою роботу мати більший заробіток (Стельмах, І, 1962, 580); // Не оформлений юридично; позашлюбний. Звісно, гріх тратити своє добро на незаконних жінок (Стельмах, II, 1962, 94).
і стосовно
ПРОТИЗАКО́ННИЙ, а, е. Який не відповідає закону, суперечить йому. Податковий уряд мстився на ній [громаді] при всякій нагоді і старався кождого громадянина знищити протизаконними податками (Март., Тв., 1954, 176).
Офіційний сайт Української мови стверджує що ці слова синоніми:
Синоніми до слова НЕЗАКОННИЙ: (крок) протизаконний, с. злочинний, беззаконний; (син) НЕШЛЮБНИЙ.
Всесвітній словник української мови (WorldwideDictionary.org) погоджується з "Офіційним сайтом Української мови":
НЕЗАКО́ННИЙ (який порушує закон, суперечить законові), ПРОТИЗАКО́ННИЙ підсил., БЕЗЗАКО́ННИЙ підсил.; ЛІ́ВИЙ розм. (із сл. рейс, заробіток, робота тощо). - Негайно виконати ту постанову. І негайно повернути колгоспам усе, що було взято в них незаконним способом (Остап Вишня); Податковий уряд мстився на ній [громаді] при всякій нагоді і старався кождого громадянина знищити протизаконними податками (Лесь Мартович); Стали жовніри.. беззаконні окорми і напитки од людей вимагати (П. Куліш). - Пор. несправедли́вий.
І ресурс "Синоніми.укр" вказує що
Слово "незаконний" має наступні синоніми: (крок) протизаконний с. злочинний беззаконний (син) нешлюбний
Отже ці слова є синонімами і тотожні за змістом? Але ж, як тоді розуміти більш розширене тлумачення СУМ-11 слова "незаконний"?