1

Мабуть багато знають народну лемківську пісню "Ой, верше мій верше":

Ой верше мій, верше,
Мій зелений верше,
Юж мі так не буде,
Як мі било перше.

Невідоме мені слово верше. Інформації щодо нього в словниках не знайшла, на цьому сайті є обговорення в якому висловлюють думки що це може бути дуб, жито, гора, пристосування для ловлі риби. Найбільш правильним, на мою думку, є припущення що це гора. Та підтвердження цьому не знайшла. То ж що таке верше?

2

Схоже що "верх" значить "гора". Стаття про лемків так описує гори, які входять до території Лемківщини:

Лемківські гори займають при кордонному краї Карпат від сходу Кізляту Гору з Вяселем, Загірянські верхи, Тирявські, Вільховецькі, Білогорські, Лішнянські узгіря, що разом зі Сторожівськими горбовинами вінком окружують Сяніцькі Землі. Дальше розтаборились Команчансько-Лупківські високорівні, Вислочансько-Мощанецькі верхи, Дуклянські гори, Діли, Губині, Явірники, Габурі, Кичери, (Кучери), Мережки. Від заходу сторчить Студений Верх, Явориста гора, верх Тисове, Бліхнарська Висока, Гострий верх, Високі гори з Берестям, дальше Зимний Шпиль, Вапенні гори та Скальські узгіря над річкою Скалкою.

Тобто "верше, мій верше" - це кличний відмінок від слова "верх".

Your Answer

By clicking “Post Your Answer”, you agree to our terms of service, privacy policy and cookie policy

Not the answer you're looking for? Browse other questions tagged or ask your own question.