17

В пісні Dzidzo (Дзідзьо) ft. VovaZilVova - Павук є такі слова:

Бодя був чорний і білий, Бодя не був дебілом.
Але його кобіта вважала не так.
І врешті не стерпіла і щось червоне підлила -
І Бодьку отруїла і Бодьку трафив шлях.

Що означають слова кобіта та трафив шлях і що це за діалект?

22

Трафив шляг походить від німецького schlag treffen - "інсульт настав", але зазвичай вживається як загальне прокляття, або просто велике нещастя, як у цій пісні.

Кобіта з польської жінка.

Обидва вирази доволі розповсюджені на Західній Україні.

• У вас написано "шляг", в тексті пісні - "шлях", проте я зустрічав і третє написання - "шляк". Який варіант правильний? – sashaeve Feb 14 '17 at 23:39
  • 5
    Я не знаю, чи існує академічний спосіб запису цього запозичення. "шляґ" було б найближче до оригіналу, звідки зрозуміло походження "шляк". У мене немає кваліфікації вважати, що "шлях" - це правильно чи неправильно. – Sassa NF Feb 14 '17 at 23:48
  • 1
    А щодо діалекту, чи є якась приналежність цих виразів? Дзідзьо має Надсянський говір. – bv. Feb 15 '17 at 8:34
  • 3
    @sashaeve, як носій одного із варіантів галицького діалекту, можу сказати що найпоширеніший локальний варіант - це шляк. – Bohdan Kuts Feb 15 '17 at 11:45
16

Доповнення до відповіді Sassa NF — приклади:

• «Кобіта»:
    • Ну, відгуляли ми ті запоїни, я на сьомому небі — така чарівна кобіта — моя, винайняв кімнату на краю міста, привезли нас туди дружечки, побажали щасливої солодкої ночі… //М. Братан «Голодна кров» (2008)
  • «Шляг/шляк трафити» — використовують і так, і так. «Шляг» використав М. Коцюбинський:

• Блакитне небо замазалось сірим, море гір потемніло, полонина погасла, і отара овець повзе по ній, як сірий лишай. Холодний вітер розправля крила і б’є ними у груди попід кептар. Так трудно дихать, що хочеться обернутись до нього спиною. Хай б’є… Тонко заводить вориння, як муха в тенетах, скиглить біль нестерпучий, плаче самотній сум… Дз-з… дзи-и… Невгавуче, безперестанку. Висотує жили і крає ножем по серці. Хтів би не слухать, але не можна, хтів би втекти — та де? Гісь-гісь!.. А ти куди?.. Шляг би ті трафив! Бир-бир!.. Мурко!.. Але Мурко вже навертає. Обганяє вівцю, вітер настовбурчив на ньому шерсть, а він зловив вже зубами за карк вівцю і кинув в отару. Дз-з-и и… Дз-зі-і-і… Так зуби болять одноманітним і нестерпучим болем. Зціпив би зуби й замовк. Боли. Дзичи, пек ті та цур! Що воно плаче? Відай, се "той", бодай скаменів!.. Отак, здається, впав би на землю, безсилий, затулив вуха руками та би заплакав… Бо вже не годен… Дз-з-и-и… Дзі-у-у!.. Йой!.. //М. Коцюбинський «Тіні забутих предків» (1911)

Зате сучасні автори майже завжди пишуть «шляк»:

• Компаньйони засвічувалися, мов каганці, а мене шляк трафляв. //Б. Бойчук «Життя з Алісою поза дзеркалом» (2004)
    • Станімір не знав, що на те відповісти, його вже «шляк трафляв» од такої гутірки, та, опанувавши себе, він різко підвищив голос: «Я прийшов до вас не торгуватися!» //В. Шкляр «Маруся» (2004)
    • Або шахраї, або шпекулянти, шляк би їх трафив! //В. Шкляр «Залишенець. Чорний ворон» (2009)

Маю сумніви, що хтось пише «шлях трафити» — бо тоді просто виходить омонімія зі словом «шлях». Та й не факт, що в наведеній Вами пісні співають «шлях» — скоріше за все, це помилка транскрипції (одрук, можливо, непомічений результат автокорекції або просто записувала неграмотна людина чи людина, що не знала цього виразу і підібрала найближче схоже слово), що поширилася мережею. Якщо послухати оригінал, то там майже явно «шляк».

0

Я живу на Львівщині. І це наша розмовна мова. Кобіта, то жінка. "Маєш файну кобіту, тє не злостит." Або товариша його кобіта затягнула в неділю в діточе кафе, без алкоголю, він сі висловив і прислав фотографію: " не го шляк трафит"

• Ласкаво просимо до сайту Ukrainian Language.SE! Ця відповідь, на жаль, не містить нічого, що не було б зазначено у наявних відповідях. Будь ласка, завжди перевіряйте наявні відповіді перед тим, як написати свою. – bytebuster Feb 10 at 17:37

protected by bytebuster Feb 10 at 17:29

Thank you for your interest in this question. Because it has attracted low-quality or spam answers that had to be removed, posting an answer now requires 10 reputation on this site (the association bonus does not count).

Would you like to answer one of these unanswered questions instead?

Not the answer you're looking for? Browse other questions tagged or ask your own question.