СУМ 11 знає лише "датчик". СУМ 20 вже вказує і давач. Вікіпедія наводить всі три варіанти.
Який варіант краще? Чи можна вважати ці слова повними синонімами?
Ukrainian Language Stack Exchange is a question and answer site for linguists, teachers and students of the Ukrainian language. It only takes a minute to sign up.
Sign up to join this communityСУМ 11 знає лише "датчик". СУМ 20 вже вказує і давач. Вікіпедія наводить всі три варіанти.
Який варіант краще? Чи можна вважати ці слова повними синонімами?
ДНТБ України, термінологічний центр рекомендує датник:
У сучасній українській мові немає усталеного вживання якогось певного варіанта на позначення цього поняття.
Варіант “*датчик” є калькою з російської мови і суперечить нормам українського словотворення, де суфікс «-чик» є рідковживаним. Отже, він невдалий за ознакою органічності.
Варіант “*давач” виник шляхом необґрунтованого застосування того самого суфіксального механізму, за яким утворено й термін “передавач” (рос. “передатчик“). Статистичний метод показує, що суфікс “-ач” / “-яч” є частовживаним термінотвірним елементом: передавач, приймач, подавач, змішувач, повторювач, тягач, виділяч тощо. А з порівняльного та компонентного аналізу (елементи аналітичного методу) бачимо, що цей суфікс притаманний активному виконавцю (актанту) дії, позначуваної основою: передавач передає, приймач приймає, змішувач змішує тощо. Разом з тим, терміни “датчик давления“, “датчик тока“, “датчик перенапряжений“ і под. позначають пристрій, який лише фіксує величину тиску, струму чи наявність перенапруг, але зовсім не зумовлює, не задає, не генерує їх. Своєю чергою, поширений суфікс “-ник” позначає співвіднесеність із поняттям, вираженим основою, і є нейтральним щодо актантності – золотник, качатник, квітник, кутник, літник, маятник, поворотник, прикметник, супутник, цитатник тощо.
Відповідно до ознак вдалого терміна, варіант давач є неточним (оскільки семантично відповідає активному виконавцю дії), породжує хибні асоціації щодо актантності, а також порушує вимогу системності. Він також недостатньо гнучкий щодо творення похідних прикметників (**давачевий*). З іншого боку, варіант датник не має таких недоліків і трохи поступається лише за ознакою стислості (шість літер проти п’яти). Таким чином, варіант давач порушує чотири вимоги до вдалого терміна (серед яких є найважливіші – точність і суттєвість).
Отже, рекомендуємо вживати форму датник.
Цю форму подає «Тлумачний словник із фізики», який має гриф Міністерства освіти і науки України і, відповідно до Розпорядження Президії НАН України № 161 від 12.03.2013, міститься в переліку нормативних словників української мови.
Літ.: Вакуленко М. О. Українська термінологія: комплексний лінгвістичний аналіз : [монографія]. Івано-Франківськ : Фоліант. 2015. 361 с., іл.; Вакуленко М. О., Вакуленко О. В. Тлумачний словник із фізики : [6644 статті]. К. : Видавничо-поліграфічний центр “Київський університет”, 2008. 767 с.; Vakulenko, Maksym. 2018. From Terminology-Vocabulary to Terminology-Science: A Ukrainian Trend. Beau Bassin : LAP. 120 p.
Як бачите на самій Вікіпедії, на яку ви опираєтеся в своєму запитанні, є розділ "Давач чи датчик", де вказано, що слово "датчик" увійшло в українську мову як калька з російської, тому хоч він і зафіксований у деяких сучасних словниках, вживати не бажано.
Що до слова "сенсора", то це також запозичення з англійської (слово "sensor"), тому навіщо вживати запозичені слова, коли є українське "давач"?
Окрім цього, якщо ви заглянете на сайт Словотвір, то побачити, що відповідником до слова сенсор є не лише "давач", але й "чутливець", однак такого слово немає в СУМі, тому все таки краще "давач".
До речі, на тому ж Словотворі люди шукали відповідник до слова "датчик", і саме "давач" там на першому місці.
Визначення взяті з Великого тлумачного словника сучасної української мови
Датчик -а, ч. Вхідна чутлива частина автоматичного або телемеханічного пристрою, яка сприймає зовнішні подразнення і передає їх відповідно переробленими на інші частини пристрою (фотоелементи, термопари, електромагнітні та п'єзоелектричні звукознімачі тощо).
Сенсор -а, ч. 1》 спец. Датчик; елемент, що сприймає дотик, зміну температури, освітлення, швидкості та ін. з подальшою передачею на вимірювальні або керуючі прилади. 2》 Людина, що володіє чутливістю шкіри. 3》 фізіол. Окремий рецептор або рецепторний орган (око, вухо та ін.).
Давач -а, ч. Той, хто дає що-небудь.
Всі три слова мають різне значення, тому використовувати їх як повні синоніми не можна. Хоча слова "сенсор" і "датчик" мають одне більш схоже визначення, але слід їх використовувати не як взаємозамінні, а залежно від контексту.
На питання: "Який варіант краще?" потрібно розуміти в якому контексті слово використовується.
Сьогодні останній день місяця, то ж надсилав показання лічильників по комунальним послугам. Зачепило слово покази. Знайшов цей допис на сайті. Перечитав відповіді. Жахнувся неоковирним варіантам датник і давач. Здивувався, що за 4 роки у відповідях до цього допису не було згадано очевидного варіанту. /rant mode off
пока́жчик
2. Контрольно-вимірювальний прилад.
Покажчик температури води призначений для контролю за температурою води у системі охолодження двигуна (Підручник шофера, 1960, 167). — Академічний тлумачний словник української мови (СУМ)
Особисто мені цей варіант подобається тим, що слово базується на питомому корені «показ-». Окрім того, корінь «дат-», як і його латинський прообраз, «dat-», мені здаються перевантаженими різноманітними сенсами (в тому числі, наприклад, значенням «день і місяць року».
Критика цього варіанту може ґрунтуватися на різниці між «пристроєм для вимірювання фізичної величини» і «пристроєм для відображення результатів», що не завжди одне і те саме (термометр охолоджувальної рідини двигуна автівки знаходиться під капотом у той час, як значення показується на панелі приладів у салоні).
Інший словник пропонує ще гарний варіант, хоча чомусь позначає, що це розмовне слово:
[…] розмовне показник; (теплоти) вимірювач; […] — Словник синонімів Караванського
Знов-таки, не без критики. Слово показник також має значення «одне конкретне значення вимірюваної величини». А не лише пристрій, який цю величину вимірює.
У будь-якому випадку, особисто мені ці варіанти подобаються більше, ніж ті, що запропоновані у сусідніх відповідях.