6

Одного разу почув в оглядах на одному українському youtube-каналі вживання слова "мудрофон" для означення мобільного телефону. Потім зустрів в описах характеристик пристрою. І, наразі, дуже часто став помічати використання саме слова "мудрофон". Отож стало цікаво, яким словом "смартфон" чи "мудрофон" більш доцільніше називати сучасний мобільний телефон?

У Новітньому онлайному словнику української мови (2013-2018) зокрема зазначено:

смартфо́н, -а, чол. Стільниковий телефон із можливістю виконання додаткових застосунків та доступом до Інтернету. Смартфони — це мобільні телефони з повноцінною операційною системою (Symbian OS, Windows Mobile, Palm OS тощо), що відкрита для розроблення програмного забезпечення сторонніми розробниками (Теорія та практика судової експертизи і криміналістики, 2009, № 9);

І Вікі каже, що

Смартфо́ни (з англ. smart — розумний, і англ. phone — телефон) — окрема категорія телефонів, які — на відміну від простих стільникових телефонів — мають більше оперативної пам'яті і власний потужний, як для кишенькових пристроїв процесор, працюють під операційною системою Symbian 6.1 і вище, операційними системами платформи Windows Mobile 5 і вище або Palm OS, операційною системою iOS, Android, Tizen, Bada. Завдяки таким даним підтримують багато програм написаних на C++ та java зокрема 3D-ігри.

На Словотворі спільнота пропонує переклад слова "смартфон" як "мудрофон".

І в Пінгвінів теж "мудрофон"

Отож чи можна використовувати всі два слова як синоніми для позначення одного й того ж предмету? Чи таки треба користуватись якимсь конкретно?

4

Ось визначення з Google перекладача:

enter image description here

Зазвичай smart має на увазі швидке. Швидкий розум, швидку дію. Мудрий асоціюється із неспішністю, зауважте, серед запропонованих синонімів немає wise. Гадаю, що мудрофон - це невдалий словотвір і вживати його не варто.

• От що, що, а переклади Гугла я б перевіряв, ось наприклад одне з трактувань значень в Oxford Dictionaries: informal Having or showing a quick-witted intelligence. ‘if he was that smart he would never have been tricked’ – m0rpheus Apr 17 '18 at 17:30
  • @m0rpheus як трактування з Oxford Dictionaries заперечує мою відповідь? – Yola Apr 18 '18 at 3:50
  • Перепрошую за неуважність читання/розуміння Вашого коментара і відповідно надання безграмотної відповіді. Давайте разом розберемось та проаналізуємо: маємо роз'яснення "Having or showing a quick-witted intelligence - (якщо я правильно розумію і перекладаю, не без допомоги того самого Гугла, то) - Маючий або демонструючий раціональний (винахідливий, дотепний) розум". А якщо звернутися до тлумачень слова мудрий, то, як на мене, то більш відповідного слова не знайти. До того ж в антонімах до smart і quick-witted слова wise ніби теж немає: – m0rpheus Apr 18 '18 at 4:28
  • 1
    @m0rpheus при перекладі ви пропустили слово quick. А в тлумаченні слова мудрий в 1 і 2 говориться про досвід, а досвід - це дуже повільна/інертна штука. Тобто мудрий може дати хорошу пораду, але може бути не придатним для участі в конкурсі, тоді як кмітливий, це саме здатний швидко знайти відповідь. – Yola Apr 18 '18 at 4:38
  • 1
    Клепкофон :). Телефон, якому не бракує клепки. Це так, у ролі жарту. – Sasha Nov 23 '18 at 17:58
2

Одразу ж виникає логічне питання: "Чи є сенс заміняти/перекладати "смартфон" як "мудрофон", коли у нас все одно залишається частина "-фон", яка є запозиченням з англ. "phone")?"

На рахунок вживання слова "мудрофон". Його ви не побачете в жодному із відомих офіційних словників, тому я гадаю, що не варто використовувати це слово, наприклад, в офіцйно-ділових текстах чи навіть наукових (зазначу, що це моя думка і знову ж таки базується вона на тому, що цього слова немає в словниках).

Можливо колись цей неологізм буде більш вживаним і з'явиться в якомусь словнику, однак, знову ж таки чи є сенс заміняти "смартфон" на "мудрофон"? Я не впевнений.

Your Answer

By clicking “Post Your Answer”, you agree to our terms of service, privacy policy and cookie policy

Not the answer you're looking for? Browse other questions tagged or ask your own question.