4

До сьогодні була впевнена, що правильно використовувати лише слово бІрка. Про це пише й Словник іншомовних слів:

Бірка

 1. Паличка з дерева або бамбука з нанесеними на неї зарубками, якими фіксувалися суми кредиту або грошовий борг, а також зобов'язання у натуральній формі. Б. розщеплювалася по довжині на частини для кредитора і боржника.

2. Пластинка або паперовий листок з інформацією про вантаж, товар і т. п.

Проте сьогодні прочитала у романі Сергія Бута “Листи з того світу” (с. 76) таке:

Орієнтуватись у цих паперових мурах допомагали червоні БИРКИ, що, мов морські буї, стирчали з акуратно поскладаних тек. На БИРКАХ здебільшого зазначались роки, але траплялися й такі, що мали на собі літери.

Зайшла у СУМ-20, проте тут подано лише “бирка” і з такими значеннями:

БИ́РКА 1, и, ж.

 1. Однорічна вівця; ярка.

 2. лайл. Про нікчемну, погану жінку.

 3. Овеча шкура; смушок.

БИ́РКА 2, и, ж.

 1. іст. Паличка або дощечка, на якій робили нарізки для лічби, підрахунків у господарстві.

 2. Невеличка дощечка або металева бляшка з номером або написом, яку прив'язують до шиї тваринам, а також пластикова або паперова етикетка, яку прикріплюють до різних товарів, тари, експонатів і т. ін.

Однак значення цих омонімів не зовсім підходять для контексту, що вище подавала.

То як все-таки правильно, бИрка чи бІрка?

5
 • А чим «паперова етикетка, яку прикріплюють до різних товарів, тари, експонатів і т. ін.» не підходить до контексту?
  – Sasha
  Commented Apr 11, 2018 at 19:53
 • Але ж є ще значення слова бірка "паперовий листок з інформацією про вантаж, товар і т. п". Тому і запитую, яке з них справді має бути, бірка чи бирка.
  – Oksanka S.
  Commented Apr 11, 2018 at 19:56
 • Я мав на увазі речення «Однак значення цих омонімів не зовсім підходять для контексту, що вище подавала» (мені здалося, «паперова етикетка, яку прикріплюють до різних товарів, тари, експонатів і т. ін.» цілком підходить, хоча можу помилятися).
  – Sasha
  Commented Apr 11, 2018 at 20:00
 • 1
  мені здалося, що "паперова етикетна" вжито у значенні "цінник", оскільки йдеться про товари, тари.... Хоча теж можу помилятись.
  – Oksanka S.
  Commented Apr 11, 2018 at 20:12
 • 1
  А, все, зрозумів.
  – Sasha
  Commented Apr 11, 2018 at 20:12

2 Answers 2

6

Знайшла інформацію, що правильно вживати «бирка» у Волощак М. Неправильно-правильно. Довідник з українського слововживання:

Табірна бірка ― Табірна бирка

У Вікісловнику в порадах перекладу, також знаходимо варіант «бирка»:

Переклади mark/label/tag у загальній англійській, як і українській ці слова дуже близькі: "label" = "tag" = "mark" та "ярлик" = "бирка" = "етикетка", "мітка".

На Офіційному сайті української мови:

Синонiми до слова ЯРЛИК: (на товарі) наліпка, етикетка, (прив'язаний) бирка.

І остаточну інформацію знаходимо в Словопедії:

БІРКА
правильніше: бирка.

Очевидно, нормативні 2 варіанти слововживання, однак на 1 місці – бирка.

3
 • Я б не сказав, що «бірка» нормативне.
  – Sasha
  Commented Apr 11, 2018 at 20:07
 • Мені теж так здається. Але я не знайшла ніяких підтверджень. А слово "правильніше" у Словопедії дає підставу вважати, що 2 варіанти можна вживати. Якщо знайдете якесь підтвердження в офіційних джерелах, щодо правильності вашої думки, було б чудово.
  – Iva_ukr
  Commented Apr 11, 2018 at 20:13
 • 2
  Не зовсім так. Словопедія передруковує багато джерел. У цьому випадку вона посилається на «Уроки державної мови» (з газети «Хрещатик»). Дивимося офіційний сайт (чи, можливо, інший сайт, що теж їх передруковує): «Одним рядком. НЕПРАВИЛЬНО: <…> БІРКА <…>. ПРАВИЛЬНО: <…> БИРКА <…>».
  – Sasha
  Commented Apr 11, 2018 at 20:23
-2

Цікаво. Лінгвістичний переклад букви И з російської пишеться як буква І. Тому якщо російською написано БИРКА, то логічно, що українською це буде БІРКА. Бо якби українською буква І писалася як російська буква Ы, то тоді б переклад слова БЫРКА українською логічно б писався БИРКА. І це було б правильно. А так, як пише БИРКА, то беззаперечно і безсумнівно це слово перекладається як БІРКА. Хіба що слово БИРКА вживалося в Україні - Київській Русі ще задовго до того як появилася Московія і виникла російська мова. Якщо ці докази десь у літописах є, тоді я згідна називати БІРКУ БИРКОЮ.

3
 • 3
  Так розумію, мусимо писати піво, а не пиво, бо московською пишуть пиво, а не пьіво? Commented Feb 9, 2021 at 7:10
 • 1
  @stegetsj, мені здається, Світлана висловлює, можливо, не зовсім чітко, але дуже правильну думку: якщо якесь слово — сучасне запозичення з російської, то його вимова найімовірніше (хоча не факт, звісно) відтворюватиме російську вимову, а якщо слово спільне праслов'янське, то найімовірніше (хоча не факт, звісно) російській -и- відповідатиме українська -и- (бо зазвичай так виходить етимологічно). Слово «пиво» — гарний приклад слова, що має праслов'янське походження.
  – Sasha
  Commented Feb 9, 2021 at 7:56
 • 3
  Походження слова «бирка», наскільки я пам'ятаю, точно не з'ясоване. Але найдавніше трапляння, що я бачу, — це Григорій Квітка-Основ'яненко, «Листи до любезних земляків»,1839 — «бирка». Тож конкретно щодо цього слова: навіть якщо вважати, що його походження російське, я однаково схиляюся до вимови/написання через «и», бо за два сторіччя це слово вже більш-менш усталилося саме в такому вигляді.
  – Sasha
  Commented Feb 9, 2021 at 7:57

Your Answer

By clicking “Post Your Answer”, you agree to our terms of service and acknowledge you have read our privacy policy.

Not the answer you're looking for? Browse other questions tagged or ask your own question.