5

Іди , сину , пріч од мене (YouTube)

Іди, сину, пріч од мене,
Ой, не хочу, рідна нене,
Пріч од мене, неслухняне,
Нехай тебе Горда тягне,
Нехай тебе Горда тягне.

Мене, мамо, Горда знає,
В чистім полі ображає,
Дуже добре Горда знає,
В чистім полі ображає,
В чистім полі ображає.

Іди, сину, пріч од мене,
Ой, не хочу, рідна нене,
Пріч од мене, неслухняне,
Нехай тебе шляхта тягне,
Нехай тебе шляхта тягне.

Я не можу зрозуміти значення слова тягне в цій пісні. "Тягнути насильно, як раба"? "Захопити за собою, як рiвноправну людини"? Або тягне вдалину, як мрія чи амбіції?

4

На мою думку, це щось на зразок утримувати когось, тягти на собі.

Син жив коло матері, яка його утримувала. В передостанньому куплеті пісні син вирішив сам себе забезпечувати:

Та вже ж піду щось робити,
На лиманах буду жити,
По звичаю буду жити:
Сіль по-старому возити,
Та й на щуку ніж гострити.

СУМ-11 подає також такі значення:

ТЯГТИ і ТЯГНУТИ, тягну, тягнеш; мин. ч. тяг, ла, ло; тягнув, нула, ло; недок.

// за ким, перен., розм. Підтримувати кого-небудь, бути на чийомусь боці, діяти в чиїх-небудь інтересах. Батько все тягне за Романком — своїм пестунчиком (Михайло Коцюбинський, I, 1955, 102).

15. перех., перен., розм. Віддаючи багато сил, наполегливо працюючи, долаючи труднощі, вести що-небудь (господарство, якусь ділянку роботи). [Горленко:] Вони [жінки] тут без нас усе господарство тягнули стільки років. Мабуть, потомились. Хоч у мене рука ще не зовсім в порядку, а я вирішив — завтра ж сідаю на трактор (Олександр Корнійчук, II, 1955, 91); — Сам один на своєму горбі всю газету тягну (Андрій Головко, II, 1957, 552).

| improve this answer | |
  • Дякуємо! А яке значення у слова "Горда"? Це якась жінка? – CopperKettle Apr 11 '18 at 3:12
  • 1
    @CopperKettle, цікаве питання. Мене навіть це цікавить більше за «тягне». Здається, я знаю, відповідь про «горду» (і вона перекреслює цю відповідь про «тягне»), але поки що не маю часу написати. – Sasha Apr 11 '18 at 7:24
  • 1
    пройшло стільки часу, не тримайте так довго інтригу, скажіть про свої думки на рахунок "Горда" ;) – Ігор Нич Jul 30 at 7:11
  • @ІгорНич, так сталося, що я вже забув, що мав тоді на думці (можливо — саме те, що Ви написали у своїй відповіді, а можливо — і щось інше). – Sasha Jul 30 at 17:31
4

Якщо змінити трішки слова, а саме

Мене, мамо, орда знає,
В чистім полі об'їжджає,
Дуже добре орда знає,
В чистім полі об'їжджає..

все стає відразу зрозуміліше, наш слух інколи нас підводить ;)

Оновлено: Текст пісні у Вікіпедії, у якій сина мають тягнути ляхи, турчин, москаль. Відповідно замість "Горда" там згадується "орда", що цілком природно вписується у цей ряд козацьких ворогів.

| improve this answer | |

Your Answer

By clicking “Post Your Answer”, you agree to our terms of service, privacy policy and cookie policy

Not the answer you're looking for? Browse other questions tagged or ask your own question.