2

На телебаченні можна почути "Европа", замість звичного "Європа". Особисто мені це здається дивним. Можливо, я помиляюсь, і правильно говорити "Европа"?

2
 • Ласкаво просимо до сайту Ukrainian Language.SE! У нас заохочуються запитання, які демонструють спробу автора самостійно відповісти на нього. Будь ласка, перегляньте сторінки tour, How to Ask а також «Якими мають бути гарні запитання і відповіді». Щоб виправити запитання, натисніть edit у лівому нижньому куті під запитанням. Ще раз, ласкаво просимо і дякуємо, що приєдналися до спільноти! Commented Apr 5, 2018 at 11:22
 • Podïbna problematika: ewrika, newroloqiä, newron Commented Apr 5, 2018 at 11:36

2 Answers 2

5

Тільки один варіант Європа подають різні словники, зокрема і Словарь української мови за ред. Бориса Грінченка, і Словник-довідник Віталія Жайворонка.

Чинний Український правопис подає так:

 1. Коли іншомовне е (іноді дифтонг аі) на початку слова вимовляється в українській мові як звукосполучення й + е, воно передається літерою є:

  європеєць, європейський, єгер, єнот, єресь; Ємен, Євпаторія, Євразія, Європа, Євфрат, Єгипет.

Використання слова Европа пояснюється лише змінами правопису 1929 р. на інші (1999 р. + чинний правопис), що відбулися за політичних міркувань. Ірина Фаріон у книзі „Правопис — корсет мови“ подає гарну таблицю, де чітко розмежовуються правила цих правописів. Ймовірно, ЗМІ, телебачення, навіть деякі науковці та інші використовують у своїй лексиці саме такі слова і правила, оскільки є прибічниками правопису 1929 р.

Однак з точки зору ЧИННОГО правопису пишемо тільки Європа.

3
 • Але ж запитання було не про чинний правопис, а про те як правильно. Також не розумію чому в українській мові на початку *вропа має звучати саме й+е.
  – Yola
  Commented Feb 8, 2020 at 11:58
 • 1
  @Yola правопис і є як правильно. Наскільки це виправдано - вже інше питання. Скоріше за все, причина у часі і посереднику запозичення. В результаті грецьке εὖ передається і як ев-, і як є-: евфемізм, евтаназія, але Євфрат, Євангеліє, Європа. При чому, останні, очевидно, запозичені значно давніше.
  – xpoback
  Commented Feb 10, 2020 at 11:28
 • @xpoback якби правопис - це було правильно, то навіщо їх змінюють час від часу. Може вже настав час і це змінити? Я не за і не проти цих змін.
  – Yola
  Commented Feb 12, 2020 at 13:19
0

Інша думка. Європа з російського, бо в російське "E" читається "Є". Див. також:

https://www.youtube.com/watch?v=DcHAqEx5JV0

Your Answer

By clicking “Post Your Answer”, you agree to our terms of service and acknowledge you have read our privacy policy.

Not the answer you're looking for? Browse other questions tagged or ask your own question.