5

На сайті української мови я знайшов картинку на якій вказувалося, що можна розбити ворога, серце, лоба, тощо. А на цьому сайті я знайшов інформацію, що також не можна казати "розбивати табір", натомість там були такі варіанти як "отаборитися", "стати табором". Однак, якщо ввести в гуглі цей вислів, то можна побачити, що він часто використовується не лише на різних сайтах, але й у перекладах книжок: "Розбивати табір за всіма правилами не варто було на одну ніч, і мандрівники розташувалися просто на землі" - "П'ятнацятирічний капітан" (із серії "Всеволод Нестайко рекомендує").

Отож, я звернувся до Академічного тлумачного словника і там також знайшов, що "розбивати" може означати "розташовувати, розміщувати, влаштовувати в певному місці що-небудь". Отже, виходить, що ми таки можемо вживати вислів "розбивати табір" у творах для ЗНО, перекладах, тощо? І чи можна на основі данного визначення із тлумачного словника сказати "розбити парк" замість "розташовувати парк" (наприклад у реченні "Влада пропонує розташувати цей Парк радянського періоду на території Гідропарку" - взято із цього перекладу).

2
 • Анатоліє, чи не могли б ви дати посилання на конкретний переклад "Пятнадцятирічного капітана", з якого ви навели цитату? Якщо це з фізичної книжки, то я прошу вас навести рік та перекладачку/перекладача. Я маю припущення, що, оскільки це не оригінальний твір українською мовою, а переклад із французької, то могла бути вжитою непитома для української мови конструкція, яка не була потім вичитана. Наперед вдячна!
  – s0nata
  Apr 10, 2018 at 19:51
 • 2
  Видатництво Країна мрій, 2010 рік, серія "Улюблені книжки" і перекладач Леся Борсук. Apr 10, 2018 at 20:00

1 Answer 1

4

Коротка відповідь: можна! Але дуже залежить від табору.

Спочатку про види таборів. СУМ-11 подає наступні тлумачення цього слова:

 1. Місце тимчасового розташування війська поза населеним пунктом. // Укріплене місце тимчасового розташування козацького війська з обозом. // Військо, розташоване в такому місці. // (перев. мн.) Місце тимчасового розташування військових з'єднань для проходження тренувальних занять. Табором стояти (ставати, стати, розташовуватися, розташуватися і т. ін.): а) робити тимчасову зупинку в певному місці для відпочинку, ночівлі, підготовки до бою тощо (про військо). б) зупинятися просто неба для перепочинку, ночівлі тощо (про гурт людей).

 2. Кілька або більше родин циган, що кочують разом, а також їх стан, обоз.

 3. Місце тимчасового розташування великої групи людей; група людей, що перебуває в такому місці. // Літня будівля, загін для худоби поблизу пасовищ, випасів. — Так де, по-твоєму, краще закладати літній табір для худоби: на Данелевщині чи на Грузькій? — перевів розмову Дорош на господарські справи (Григорій Тютюнник, Вир, 1964, 172);

 4. Місце, де перебувають військовополонені, в'язні.

 5. перен. Суспільно-політичне угруповання; течія, напрям.

Тепер при вживання конструкції разбить лагерь у російській та варіантах перекладу українською всього виразу, а не кожного слова окремо. На агрегаторі словників r2u.org.ua можна знайти наступні варіанти:

Російсько-український словник сталих виразів 1959р. (І. О. Вирган, М. М. Пилинська)

 • Разбить лагерь – табором стати; отаборитися.

Російсько-український словник військової термінології 1928р. (С. та О. Якубські)

 • Разбивать, разбить — розбива́ти, розби́ти; розміча́ти, розмі́тити; Р. лагерь — става́ти, ста́ти та́бором; Р. палатку — нап’я́сти наме́та; Р. позицию — розмі́тити пози́цію.

Словарь росийсько-український 1893–1898рр. (М.Уманець, А.Спілка.)

 • Разбива́ть, разби́ть, ся = 3. розташо́вувати ся, розташува́ти ся. С. З. — Вози розташовані стоять. К. К. — Розташував ся з крамом — Разби́ть ла́герь = та́бором ста́ти.

Останній із цих словників (1800-х років той що) навіть наводить приклад із думи "Хмельницький та Барабаш", де є такі слова:

На лядські табори наїжджайте, // Лядські табори на три часті розбивайте,

Отже, табори таки можна розбиваюти, але не всі, і лише в контексті їх знищення.

Your Answer

By clicking “Post Your Answer”, you agree to our terms of service and acknowledge you have read our privacy policy.

Not the answer you're looking for? Browse other questions tagged or ask your own question.