5

У того ж К. Сосенка (Сосенко, Ксенофонт Петрович. Культурно-історична постать староукраїнських свят Різдва і Щедрого Вечера / Ксенофонт Сосенко. – Львів: Накладом авт., 1928. – IX, 349 c.) ще стикнулася з одним текстом:

Й а в ліску, в ліску, на жовтім піску
Росте деревце тонке, а в лист широке
Й а в лист широке, в корінь дуплаве,
Гой у тих кудрях сив соків сидит,
В Дунай си дивит, там виза видит,
Там виза видит, з визом говорит:
Гой, ци тепер єк з первовіку?

СУМ-20 пише, що:

ДУПЛА́ВИЙ, ДУПЛЯ́ВИЙ, а, е.З дуплом або дуплами.

Стара, дуплява грушка широко розкладала довге гілля (Н. Кобринська)

Виходячи з цього, гіпотетично можна сказати, що „в корінь дуплаве“ — це з дуплом у корені або такий корінь широкий, наче дупло, однак вже повторюватись буде „в лист широке, в корінь широке“, що не логічно. Отож що таке „в корінь дуплаве“ та хто такий виз (про нього інформації не знайшла)?

3
  • Я розумію, але поки зазначаю, що 8. Не знаю, чи це правильно, але у СУМі зазначено, що це 1-8, адже тільки до "М". Тоді як порадите подавати, СУМ-20 чи СУМ-8?
    – Oksanka S.
    Mar 26 '18 at 21:31
  • 1
    Я б писав СУМ-20. Словник уже відомий як СУМ-20 і сам себе у вступі характеризує як 20-томний. Це число потрібне не для фіксації того, скільки на якийсь момент часу вже видали томів, а для того, щоб відрізняти його від інших словників із подібними назвами (зокрема СУМ-11). Навіть якщо видавництво принипить видавати нові томи, це нічого не змінить, він залишиться «недовиданим СУМ-20» (аналогічно до того, як «Етимологічний словник української мови: в 7 томах» за 46 років так і не видав том 7).
    – Sasha
    Mar 27 '18 at 8:37
  • А точне зазначення наявної на певний момент часу кількості томів не лише не має практичного сенсу, а й потенційно перешкоджає розрізненню його зі словником 1970-х років, адже при такій схемі йменування новий словник, коли вже видасть том 11, але ще не видасть том 12, теж тимчасово стане «СУМ-11» :).
    – Sasha
    Mar 27 '18 at 8:46
3

В словнику Грінченка знаходимо таке значення:

Виз, за, м. Рыба Acipensor schypa. Браун. 31.

В академічному словнику української мови

ВИЗ, а, чол. Велика промислова риба родини осетров их.

А щодо „в корінь дуплаве“, то, думаю, значення цього слова в академічному тлумачному словнику (1970—1980) досить добре підходить для цього контексту:

Дуплавий, дуплявий, а, е. З дуплом або дуплами. Де-де заскрипить журавель, затріщить під напором вітру безлиста, дуплава липа (Іван Франко, VII, 1951, 424); Дорога до головної вулиці вела.. поміж сади з крислатими дуплавими деревами (Іван Чендей, Вітер.., 1958, 253); Стара, дуплява грушка широко розкладала довге гілля (Наталія Кобринська, Вибр., 1954, 166).

Оскільки, це космогонічна колядка, то дуже важко сучасним дослідникам точно пояснити її смисл. Але, виходячи з розуміння світового дерева:

По вертикалі древо ділиться на три частини: нижню — коріння (підземний світ), середню — стовбур (земний світ) та верхню — крону (небесний світ). До кожної з цих частин “приписані” певні істоти. Внизу, побіля коріння, мешкають змії, жаби, риби, водоплавні птахи і тварини, бо низ древа символізує не лише підземний світ, а й воду.

то цілком логічно, що в корінні дерева є якесь дупло, де живуть міфологічні істоти (в даному випадку, як я розумію - сокіл).

3
  • 1
    Я наводила приклад із СУМу, але от чи справді це підходить для контексту? Бо дерево дуплаве=дерево із дуплами. А от корінь? Перегляньте вище мої думки з приводу цього.
    – Oksanka S.
    Mar 27 '18 at 6:37
  • 1
    Пані Оксанко Струс, інформацію щодо вашого коментаря додала у відповідь
    – Iva_ukr
    Mar 27 '18 at 7:25
  • 1
    @ОксанкаСтрус, мені здається, корінь дерева цілком може бути дуплавим. Якщо корінь частково визирає з-під землі (а не цілком розташований у землі) і настільки старий/широкий, що в ньому утворилися дупла. (А те, що автор відповіді спочатку просто продублювала тлумачення «дуплявий» із тексту запитання, ніяк не пояснивши це, мене теж було здивувало.)
    – Sasha
    Mar 27 '18 at 8:23

Your Answer

By clicking “Post Your Answer”, you agree to our terms of service, privacy policy and cookie policy

Not the answer you're looking for? Browse other questions tagged or ask your own question.