4

У К. Сосенка (Сосенко, Ксенофонт Петрович. Культурно-історична постать староукраїнських свят Різдва і Щедрого Вечера / Ксенофонт Сосенко. – Львів: Накладом авт., 1928. – IX, 349 c.) сьогодні натрапила на цікавий текст:

ой течут, течут, бистрі річеньки

на тих річеньках сплавиноченьки

на тих сплавононьках по три вершечки...

Цікавить, що означає слово "сплавиноченьки"? Щось не можу дати собі ради у тлумаченні. З контексту мені нічого на гадку не спадає, бо весь текст надто короткий. Проте мені відомо, що це колядка.

2

Даний уривок поданий з комогонічної колядки. У статті Станіслава Губерначука ДАЖБОГ МЕНЕ ВИСЛАВ знаходимо:

Плине, сплавиноченьки — з того кореня, що й наші слова, народ утворив назву міста Плав, що згадується в “Літопису руському”. Своє українське слово плави використав перекладач “Остромирового євангелія”: “І видіте ниви яко плав”.

Очевидно, йде мова про СПЛАВ :

Пліт із сплавного лісу. Лісові підприємці.. почали висилати [Вовкуна] зі сплавами до Журавна, ба й до Окопів, повіряючи йому продаж дерева (Іван Франко, III, 1950, 48); — А що вже сплави збивати та гонити, то рівні йому в цій роботі поміж нас не було (Ігор Муратов, Буковинська повість, 1959, 16)

Або про ПЛАВ

1. Сміття, різні предмети, що пливуть по річці суцільним потоком (звичайно під час повені). Я пливу за водою.. І плав пливе. Пропливають лози, верби, в'язи, тополі у воді (Олександр Довженко, Зачарована Десна, 1957, 476); * У порівняннях. Злилось як плав (Словник Грінченка).
  2. Невеликі мулувато-торф'янисті плавучі утворення з коренів і стебел очерету, рогозу, вкриті рослинами. Кругом обняла його [хутір] річка з зеленими плавами, лозами й очеретами (Пантелеймон Куліш, Вибр., 1969, 49); Плави постійно або періодично плавають, вони відокремлені від берегів або з'єднані з ними (Ботанічний журнал, X, 3, 1953, 34).
  3. Ділянка трясовини, де під шаром рослинності є вода. Вночі через болото переходила [Оленка], в плаву провалилася (Костянтин Гордієнко, Діти.., 1937, 44).

Отже, сплавиноченьки -це пестлива форма слів "ПЛАВ", або "Сплав"

2

Сплав + -ин·а- + -ечк- чи -оньк-

Велика совітська енциклопедія

Сплавини, зибун, плаваючий на поверхні водойми килим водних і болотних рослин. У водоймах, багатих поживними речовинами, С. складається з очерету, рогозу, вахти та ін кореневищних рослин і зелених мохів; в бідних поживними речовинами - в основному з сфагнових мохів (див. Сфагнум ). Наростає С. від берегів до центру, покриваючи іноді весь водойму. При створенні водосховищ особливо небезпечні надиловие С. (тобто підстилаються мулом), які після затоплення перетворюються у вільно плаваючі острови, що перешкоджають судноплавству і що утрудняють роботу ГЕС.

Инше: Горох (не знаю на якому джерелі базується, ймовірно народний)

Сплавина Шар водних і болотяних рослин, що наповзають з берега на поверхню водоймища.

Також можливо (тут чомусь сплавононьках, можливий одрук) і просто згаданий сплав пані Іванки Сеновʼят.

Your Answer

By clicking “Post Your Answer”, you agree to our terms of service, privacy policy and cookie policy

Not the answer you're looking for? Browse other questions tagged or ask your own question.