2

Знайшла різне формулювання. Наприклад, на сайті Gazeta.ua є стаття "Чому коти мурчать?". Там же натрапила і на таке речення:

"Якщо спостерігати за кішкою на протязі довгого часу, ви можете помітити, що кішки муркотять не тільки тоді, коли їм добре, але і при стресі, або від болю."

На іншому сайті A-YAK.COM подається стаття, в якій використовується третя форма слова: "Чому кішки муркочуть".

То яка ж форма правильна?

3

Академічний тлумачний словник (1970—1980)

МУРКОТАТИ, очу, очеш і МУРКОТІТИ, очу, отиш, недок.

1. неперех. Безперестанно видавати звуки «мур-мур» (про котів та інших котячих). [Варка:] Як почне було Зінько читать, то я слухаю-слухаю, а далі й задрімаю, і почне мені вчуватись, що нібито котик муркоче під самісіньким вухом (Марко Кропивницький, II, 1958, 226); На лаві солодко муркотів кіт (Василь Кучер, Трудна любов, 1960, 437); * Образно. Заспокоєне після цілоденної колотнечі місто стиха муркоче, мов левиця коло своїх малят у барлозі (Петро Колесник, Терен.., 1959, 246).

2. перех. і без додатка, перен., розм. Те саме, що мурмотати 1. — Ну, що, сину? — спитав батько. Густав не відповідав, муркотячи під носом цифри, котрі то додавав, то відтягав (Іван Франко, III, 1950, 76); Господи! краще з тобою В темних сидіти шинках, Ніж муркотіти без тебе Всі молитви в вівтарях (Агатангел Кримський, Вибр., 1965, 229); Старий іде, посмоктуючи цигарку, муркочучи дідівську пісню (Юрій Яновський, IV, 1959, 259).

МУРЧА́ТИ, чу, чиш, недок.

1. неперех. Те саме, що муркотати 1. Слухаю я — і борсук у норі мурчить (Словник Грінченка); Мурчав ситий кіт, жмурив проти сонця зелені очі (Анатолій Шиян, Переможці, 1950, 39).

2. перех. і без додатка, перен., розм. Те саме, що мурмотати 1. У вікно загляне [Мафтей], чомусь у печі довбає довго і все мурчить щось про себе (Гнат Хоткевич, II, 1966, 93); — Говори, Тучинський, не мурчи. Нічого поглядати на мене (Олесь Досвітній, Вибр., 1959, 189); — Іди, іди, поки не дав, — сказав той, скручуючи цигарку.. — Не мурчіть, я маю діло (Іван Микитенко, II, 1957, 253).

Визначення дієвідміни

• Муркотати 3 ос. мнж. мурко́чуть, бо основа інфінітива а.
  • Муркотіти 3 ос. мнж. муркотя́ть, бо основа інфінітива і.
  • Мурчати 3 ос. мнж. мурча́ть, бо основа інфінітива а.

Отже, ці 3 слова можна вживати.

Your Answer

By clicking “Post Your Answer”, you agree to our terms of service, privacy policy and cookie policy

Not the answer you're looking for? Browse other questions tagged or ask your own question.