12

Чи існує різниця у вживанні слів супровід та супроводження?

У словнику СУМ таке тлумачення: Супровід

До слова супроводження знайшла два значення:

1) СУПРОВО́ДЖЕННЯ, я, сер. 1. Дія за значенням супроводити. 2. Те саме, що супровід 5. З того часу, як почалися бої в Будапешті, гармати супроводження йшли поряд штурмових груп (Олесь Гончар, III, 1959, 262).

2) Супроводження - заходи забезпечення збереження і захисту від розкрадань матеріальних цінностей, а також заходи безпеки пасажирів і таких цінностей в контрольованих зонах авіапідприємств.

3
 • 1
  Див. також: «Як бути з віддієслівними іменниками на -ння, -ття?». Хоча те запитання, звісно, може не враховувати якісь специфічні нюанси щодо конкретної пари слів. (І станов на цей момент воно досі не має відповіді.)
  – Sasha
  Commented Apr 16, 2018 at 12:26
 • Другий приклад - це означення для конкретного документа, так само як у договорі купівлі продажу пишуть "Петро Петрович (далі ПОКУПЕЦЬ)" і це не означає що Петро Петрович в українській мові це завжди синонім слова покупець. У посиланні вказано що це цитата з "Правил супроводження в контрольованих зонах авіапідприємств матеріальних цінностей і пасажирів", відповідно у цих правилах треба пояснити що означає "супроводження" в контексті цього документа, а саме, що пасажири в аеропорту повинні бути у безпеці, а вантажі - не пошкоджені та не розкрадені.
  – Artemix
  Commented Oct 29, 2018 at 8:46
 • (продовження) Схожий приклад - тлумачення "перевага — право на першочерговий рух стосовно інших учасників дорожнього руху", взяте з "Правил дорожнього руху, Загальні положення". Можна порівняти це означення з означенням СУМ.
  – Artemix
  Commented Oct 29, 2018 at 9:36

2 Answers 2

4

Так існує:

 • супроводження

  Позначає дїю [тривалої] дїї, що є звичаєвим для подібних віддїєваних іменників з наростком ння. Загалом так зазначає і СУМ.

 • супровід

  Позначає живу чи неживу річ, котра відображає дїю. Про всяк зазначу, що за цією річчю не утворюється дїя, бо тоді був би наросток ка.

Наразі це звучить складно, оскільки мовознищення чуттєво спотворило наростків, але спробую пояснити прикладами чи порівняннями. Тому наразі вони є сутямами в більшості випадках, але коли цїкава різниця, то буде наступне:


 • ø

  • гра — це річ дїї;
  • добрий супровід — похвала речі дії, не обовʼязково при цьому чогось робити.
 • ння

  • грання — це дїя дїї;
  • добре супроводження — похвала дїї дїї, він зробив добре дію.

Детальнїший приклад на основі чогось: знаємо, що є якісна відома музіка, де грають двоє, тому ми вже знаємо, що супровід якісний, але треба для цього майстерні супровідники; прийшли на виставу, але нам не сподобалося, бо супроводження було геть погане, бо майстер захворів, а замість нього зʼявився новачок чи хтось непідготовлений.

Про всяк також додам і ка, оскільки заувагу зробив:

 • ка
  • іграшка, хоча доречніше забавка проти забава — річ, котра робить дїю;
  • супровідка — уявна річ, котра супроводжує вас, тому аби ввічливіше назвати жінку, котра супроводжує вас, бажано звати супровідницею, тобто від наростка ник в ниця, що є можливим тут, порівняйте з провідниця; хоча, так, ка може позначати і деякі жіночі звання, а (ни)ця навпаки щось неживе чи взагалі уявне.
0

Згідно зі Словопедією та СУМом - це слова-синоніми, тому різниці між ними немає - "Супроводження - те саме, що супровід" (СУМ), однак краще надати перевагу слову "супровід".

2
 • 2
  Якщо слова десь позначені як синоніми, це не обов'язково означає, що вони повні синоніми (бувають часткові синоніми). І СУМ-11 якраз надає цим словам різне значення: «супровід» використовується в значеннях «дія за значенням супровождувати 1, 3, 4, 5 (але не 2)» і ще 4 інших значеннях, у той час як «супроводження» використовується в значеннях «дія за значенням супровождувати 1, 2, 3, 4, 5» і «= супровід 5» (але не «супровід 2, 3, 4»).
  – Sasha
  Commented May 5, 2018 at 7:58
 • 2
  Однак з міткою «we're looking for long answers», що причепили до Вашої відповіді, незгоден. По-моєму, короткі відповіді — це добре, якщо вони при цьому точні (тобто лаконічні, а не неповні).
  – Sasha
  Commented May 5, 2018 at 8:02

Your Answer

By clicking “Post Your Answer”, you agree to our terms of service and acknowledge you have read our privacy policy.