0

Допоможіть, будь ласка. Правильно говорити "ожеледь" чи "ожеледиця"?

1
  • 1
    У яких словниках Ви намагалися шукати ці слова самостійно?
    – Sasha
    Mar 23 '18 at 11:41
1

Картинка з сайту Мова - ДНК нації

enter image description here

Мовознавці радять розрізняти:

Ожеледь – кристали льоду або снігу, якими обростають стовбури й гілки дерев, дроти тощо: вкриватися ожеледдю, слабка ожеледь уранці.

Ожеледиця – тонкий шар льоду на поверхні землі: ожеледиця на дорогах, братися ожеледицею.

0

ОЖЕЛЕ́ДИЦЯ, і, жін. Те саме, що ожеледь. Вона розіп'яла черкесовий платок, розстебнула комір у ватянці і, прямуючи до волості, немов і не помічала ні вітру, ні снігу, ні слизької ожеледиці (Любов Яновська, I, 1959, 343); Зранку сіялася дрібненька мжичка, але згодом випогодилося і почалася ожеледиця (Антон Хижняк, Тамара, 1959, 197).

СУМ

0

Ожеледь – це нашарування льоду, які з’являються на землі, деревах, автомобілях та інших предметах внаслідок намерзання вологи. Це може бути дощ, сніг, туман або просто холодне повітря. Фактично, це атмосферні опади, які формують щільний шар льоду. Ожеледь з’являється або при різкому зниженні температури до мінус 10 градусів Цельсія, або при різкому підвищенні, коли предмети все одно залишаються холодними.

Ожеледиця – це шар льоду, який з’являється на поверхні землі внаслідок замерзання рідкої субстанції (води або талого снігу). Він формується при відносно невеликих мінусових температурах (до мінус 3 градусів Цельсія). Ожеледицею також називають накат снігу, що з’явився в результаті механічних впливів автомобільних покришок або взуттєвих підошов.

Синоптики користуються термінами ожеледь і ожеледиця. У їхній професійній мові ці слова називають різні атмосферні явища, процес утворення яких не однаковий.

В одному випадку замерзають переохолоджені краплі дрібного дощу або мряки при слабкому морозі. Дерева, будинки, земля вкриваються з навітряного боку шаром льоду. Це атмосферне явище синоптики називають о́желеддю.

В іншому випадку замерзає вода на охолодженій поверхні землі, коли після дощу або відлиги ударить мороз. Дороги вкриваються шаром льоду. Таке атмосферне явище у синоптиків називається ожеле́дицею.

... синоптики часто попереджають: «Вранці місцями слабка ожеледь, на дорогах ожеледиця»

Також

Ожеледиця звичайно спостерігається тоді, коли є умови для ожеледі, обидва явища відбуваються одночасно і розрізняються тільки спеціалістами.

На деревах ожеледь, на дорогах — ожеледиця.


Отже, різниця в значеннях є.

Not the answer you're looking for? Browse other questions tagged or ask your own question.