6

В резюме фахівця з філологічною освітою є таке речення: "В ідеалі володію російською, українською, англійською мовами". Подібне вживання слова "ідеал" чую не вперше. Однак за тлумачним «Словником української мови» в 11 т. іменник ідеал має такі значення:

ІДЕА́Л, у, чол.

1. Найвища мета, до якої прагнуть люди і яка керує їхньою діяльністю тощо.

2. кого, чого. Взірець досконалості. // чий. Про того, хто є для когось втіленням найкращих якостей тощо.

Онлайн-версія тлумачного «Словника української мови» в 20 т. до вказаних значень надано сталий вислів

◇ (1) В ідеа́лі – у найкращому варіанті. Офіційні дистриб'ютори радять перед придбанням факсу пересвідчитися в наявності в продавця сертифіката на товар або – в ідеалі – заздалегідь переглянути бюлетень Мінзв'язку (із журн.); – В ідеалі сирки й делікатесне масло повинні мати смак і структуру домашнього сиру, – розповідає директор фабрики (з газ.).

Чи мотивованим є вживання виразу в ідеалі в наведеному вище контексті?

• 2
    На жаль, я поки погано уявляю, де шукати відповідь, але для мене це запитання - про різницю речень "володіти чимось в ідеалі" та "володіти чимось ідеально". Перший варіант звучить ніби про бажану характеристику, а другий - про рівень володіння вже наявного. Хоча ці мої міркування трохи перегукуються із наведеними вами прикладами, це все ж суб'єктивна думка. – s0nata Apr 15 '18 at 16:18
4

В Інтернеті є дуже мало статей, де вживається словосполучення "знати в ідеалі" (ось приклад 1 та 2):

Знати в ідеалі техніку ефективного переконання

Крім того, жодний із переглянутих мною словників (1, 2, а також СУМ) не дали підстав для того, щоб підтвердити те, що ми можемо сказати "знати мову в ідеалі".

Я гадаю, що краще сказати "Я ідеально/досконало володію англійською мовою" для того, щоб точно уникнути помилки.

2

Проаналізував 193 трапляння словосполучення «в ідеалі» в корпусі ГРАК-3, серед них:

• 166 разів вживається в значенні «в ідеальному випадку, в найкращому разі», як, власне, й зафіксовано в СУМ-20:

Кількість їжі має бути невеликою: в ідеалі [в ідеальному випадку] — скільки поміститься в двох долонях, складених разом.

• 16 разів уживається без якогось фразеологічного значення, просто як сполучення «в» й «ідеал» на кшталт:

Зневірившися в ідеалі, якого шукав [зневірившись у своєму ідеалі], Іуда продав свого вчителя не тільки з мотивів матеріальних, але й щоб повернути собі втрачену людську гідність.

• 1 раз уживається в значенні «в ідеальному вигляді, в ідеальній формі»:

Ми лише прагнемо до абсолютної свободи слова, хоч в ідеалі її не існує [хоч свободи слова в ідеальному вигляді не існує].

і ще 3 рази, які можна класифікувати і як «в ідеальному випадку», і як «в ідеальному вигляді».

• 1 раз уживається в значенні «ідеально»:

Тут все підігнано майже в ідеалі [ідеально], щоб кожен, хто або живе, або гостює тут, почував себе якомога комфортніше і міг поринути у вир звичних саме для нього епох, часів та подій. //Валентина Коляда, фантастична повість-казка «Пригоди Романа та його друзів на Дріоді» (Кам'янець-Подільський, «Медобори-2006», 2014)

• 4 рази я не зрозумів і 2 рази не зміг класифікувати.

Висновок: Зазвичай «в ідеалі» вживається або в значенні «в ідеальному випадку, в найкращому разі», як зазначено в СУМ-20, або в прямому значенні — в інших значеннях (зокрема замість слова «ідеально») вживається вкрай рідко. При цьому слід зазначити, що корпус ГРАК-3 складається не лише з бездоганно написаних текстів, окремі випадки можуть виявитися й помилками авторів. Тому я не раджу використовувати «в ідеалі» замість «ідеально», мені особисто це трішки ріже слух (можливо, такий ужиток припустимий у високому стилі, до якого я не звик, але в типових ситуаціях він не сприймається).

Повний перелік класифікованих варіантів можна подивитись тут.

Your Answer

By clicking “Post Your Answer”, you agree to our terms of service, privacy policy and cookie policy

Not the answer you're looking for? Browse other questions tagged or ask your own question.