4

Один з дописів на сайті садового центру:

"Багато наших покупців хочуть придбати луковиці зараз, не знаючи про те, що висаджуються вони восени (луковичні рослини повинні вкорінитися та пройти випробування холодом). Деякі садівники, лише пробують себе в квітникарстві і тому, не можуть цього знати. Отже, якщо ви не встигли, з будь-яких причин, висадити весняні першоцвіти, з квітня місяця - тюльпани, крокуси, гіацинти, нарциси будуть в контейнері в нашому садовому центрі."

Чи є правильним (усталеним) вживати луковичні рослини?

У Російсько-українському академічному словнику наводиться переклад:

Лу́ковичный – цибули́нний, цибу́льний, цибу́ляний. • -ные растения – цибу́льні росли́ни.

Також у СУМ наведені такі визначення:

ЦИБУЛИНА 1. Потовщена, перев. куляста частина стебла деяких рослин, яка складається з щільно розташованих м'ясистих листків і звичайно міститься в землі.

ЛУКОВИЦЯ Розширена частина деяких органів, частин організму тощо.

Невпевнена, але думаю краще вживати цибулинні рослини, луковичні мені здається русизмом.

• А що означає взагалі «луковичні»/«цибулинні»? Це назва підродини/родини, чи це форма плоду чи що? – Sasha Mar 16 '18 at 16:06
  • (Для підродини Allioideae (a.k.a. Alliaceae) Вікіпедія застосовує назву «цибулеві» — але наскільки вона правильна — я не знаю.) – Sasha Mar 16 '18 at 16:07
  • З сучасного «Словника української мови» 2010-х років вилучили слова «луковиця» і «луковичний» — мабуть недарма (хоча орфографічні словники часто все ще за інерцією їх містять). – Sasha Mar 16 '18 at 16:11
  • «Словники України on-line» містять такі прикметники на цибул-: цибуле́вий, цибули́нний, цибулиноподі́бний, цибули́стий, цибулі́вський, цибу́льківський, цибу́лькуватий, цибу́льний, цибу́льницький, цибулюва́тий, цибу́ляний, цибуля́стий, цибу́лячий — і ще множинний іменник цибули́нові, — яке з них правильне, я не знаю. – Sasha Mar 16 '18 at 16:17
  • 1
    @Sasha, можу оформити ваші коментарі як community-wiki, якщо ви не проти, маю трохи часу. – s0nata Apr 15 '18 at 16:27
1

Вірним варіантом буде "цибулинні рослини" (згідно до Всеукраїнської великої енциклопедії рослин). Також Вікіпедія дає варіант "цибулеві".

| improve this answer | |

Your Answer

By clicking “Post Your Answer”, you agree to our terms of service, privacy policy and cookie policy

Not the answer you're looking for? Browse other questions tagged or ask your own question.