2

Зацікавив мене один вираз М. Вінграновського: голубі зуби Настки. Чи це тоді фразеологізм, а може це взагалі афоризм? Яке ж справді значення закладено у цьому вислові? Знову ж таки інформації в Інтернеті не знайшла.

Сам вірш "Серпень ліг під кущем смородини" звучить так:

Серпень ліг під кущем смородини,
Шепотів: дозрівай, будь ласка, —
З неї вийшла на берег Кодими
З голубими зубами Настка.

5

Це не фразеологізм. Відповідь криється в другому чотиривірші:

І сміється Настуня басом
Між ромашками з лободи.
За смородиною і часом
Попід сонце йдуть поїзди.

• Я щось не зовсім думаю, що тут все так просто. А хіба не можна сказати, що "голубі зуби Настки" = ду-у-же сміється, надзвичайна радість. Адже десь я читала швидше, але не можу знайти тепер це джерело, що, наприклад, небо таке біле-біле, що аж голубе, тобто автор акцентує на самій ознаці, тому значення у цьому випадку слід сприймати, як "надзвичайна білість". Ще, до речі в Тютюнника є схожий вислів, але тут, мабуть трішки інший зміст закладено: Біле, аж синє, тіло його запалилося на сонці, почервоніло на спині та шиї ("Вир") – Oksanka S. Mar 15 '18 at 9:44
  • @ОксанкаСтрус тричі згадується смородина далі по тексту (дуже явно виходить), тому я оки залишусь при цій думці. Але якщо знайдеться інше пояснення, то було б цікаво. – Yola Mar 15 '18 at 10:05
  • дякую, з такихнюансів інколи виходять справжні шедеври) – Oksanka S. Mar 15 '18 at 11:50
0

Давайте проаналізуємо уровок вірша, який ви ж навели в питанні. Настка вийшла із куща смородини, тому ми можемо зробити логічне припущення, що вона їла смородину і саме тому у неї зуби голубого кольору.

Можливо, насправді це була не смородина, а голубиця (бо саме у неї ягоди голубого кольору, а в смородини чорного), однак це вже лише здогадки і припущення. Тому як бачите це не фразеологізм і тут немає ніякого таємного значення.

Your Answer

By clicking “Post Your Answer”, you agree to our terms of service, privacy policy and cookie policy

Not the answer you're looking for? Browse other questions tagged or ask your own question.