6

Працюю в досить перспективній фірмі на посаді провідного спеціаліста по розвитку, при цьому намагаюсь спілкуватися українською мовою правильно. Отож, виникло у мене запитання: як правильно називається пристрій для вмикання і вимикання електричного струму. Зазвичай в народі його називають «включатєль». Шановні відвідувачі та експерти сайту допоможіть! Як правильно казати «вмикач» чи «вимикач», так як в різних джерелах зустрічається різне тлумачення.

2
2

СЛОВНИК УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ ONLINE містить обидва слова:

ВМИКА́Ч, а́, ч. Пристрій для вмикання механізмів, приладів і т. ін. Марушка шаснула до ліжка і клацнула вмикачем. Світло погасло (В. Дрозд); Коли вмикається покажчик повороту, струм від акумуляторної батареї автомобіля (або генератора) через вмикач запалювання надходить на затискач переривника (з наук. літ.); Стартер умикається повертанням ключа вмикача запалювання праворуч до упору (з навч. літ.); На панелі управління кухонною витяжкою – вмикач електровентилятора, перемикач швидкостей, вмикач освітлення (з мови реклами).

ВИМИКА́Ч, а́, ч. Пристрій для вмикання і вимикання електричного струму. – Марія Іванівна натиснула вимикач лампи – і зразу весь кабінет зник у півсутіні (В. Собко); Клацнув вимикач, з сусідньої кімнати ввірвалося світло (А. Дімаров); Хотів [Борозна] ввімкнути світло, вже намацав вимикач, а тоді опустив руку (Ю. Мушкетик).

У першого з них більш широке значення, воно може стосуватися будь-якого приладу, що може вмикатися. Друге може стосуватися лише подачі струму. Отже, щом запалити лампу, можете скористатися вмикачем або вимикачем. Але, наприклад, сигналізація, запалювання автомобіля, радіо приводяться в дію вмикачем.

0

Про це питання йдеться в Експрес-уроках:

Правильно і вмикач, і вимикач (пристрій для вмикання і вимикання електричного струму). Але якщо на електроприладі є дві кнопки, то ту, яка вмикає струм ми називаємо "вмикачем", а ту яка вимикає - "вимикачем", але так як таке трапляється рідко, то ми можемо без проблем вживати як "вмикач", так і "вимикач".

Your Answer

By clicking “Post Your Answer”, you agree to our terms of service, privacy policy and cookie policy

Not the answer you're looking for? Browse other questions tagged or ask your own question.