4

В Академічному тлумачному словнику (1970—1980) слово респектабельний наводиться з зауваженням застаріле. В Українсько-російському словнику під ред.І. М. Кириченко. (1953–196) - застаріле, іронічне. Чи в сучасній мовній практиці таке стилістичне маркування залишається актуальним?

3
  • Воно недоцїльне через чуженаростка ‑абельниь від ‑able. Commented Mar 9, 2018 at 14:20
  • 1
    тоді слово комфортабельний також недоцільно вживати Commented Mar 9, 2018 at 15:41
  • Обережно з коментарями та відповідями пана Follower'a, він у нас тут знаний експериментатор з формою та змістом. Можна заплутатися) Але це жодним чином не нівелює академічних здібностей цього дописувача)
    – P. Vowk
    Commented Mar 9, 2018 at 22:43

1 Answer 1

1

Цікаво, що словник подає респектабельний в якості додатка до слів на позначення особи. В такому випадку нема підстав сумніватися, що слово застаріле. Респектабельних розвідників, респектабельних офіцерів чи навіть респектабельну людину в джерелах знайти важко. Знайшовся приклад статті "Що означає бути респектабельним?", та окрім мовних помилок (машинний переклад?) сам зміст викликає лиш посмішку.

Інша річ, що копірайтери повернули це слово в ролі додатка до назв неосіб, і це вже справжнє люте кліше. Я кажу про всі ті респектабельні готелі, респектабельний відпочинок, через що різні журналісти й автори підхопили слово і пишуть таке:

Латвія - респектабельний офшор нового типу для легальних капіталів.

Відтепер респектабельний французький тлумачний словник Le Petit Robert містить такі вислови, як "lol" та "біопік".

Важко сказати, чи це тепер означає гідний, чи солідний, чи поважний, а чи все разом із якимось обертоном іронії. Але точно, що слово стало із присмаком шаблонної реклами.

Your Answer

By clicking “Post Your Answer”, you agree to our terms of service and acknowledge you have read our privacy policy.

Not the answer you're looking for? Browse other questions tagged or ask your own question.