7

Сайт «Как правильно?»:

Правильно

Незаміжня — єдиний правильний варіант, походить від слова “заміжня” (рос. “за мужем”), заміжньою може бути тільки жінка.

Сімейний стан — незаміжня
Незаміжня жінка шукає роботу

Неправильно

Неодружена — принципово невірний варіант, оскільки одруженим чи неодруженим може бути тільки чоловік (від слова “дружина”).

Але сайт «ГОРОХ»:

НЕОДРУ́ЖЕНИЙ — який не перебуває в шлюбі.
[І жодного натяку про те, що це стосується виключно чоловічої статі — коментар мій.]

Значить можна вживати обидва слова?

2

Іменка, що вже московською назвою, „Как правильно“ не надає остаточних підтверджень: наприклад відсутні значимі джерела. Я, як українець, котрий читав старі письмена і знаю инші словʼянські мови — там дружина переважно від слова жінка, точно знаю, що слова одружений і дружина походять від широкого слова з сенсом дружити. Тому дружиною буває і чоловік, які б помітки, задля зменшення вживу, не ставив наступний совʼєтський словник.

Словник української мови: в 11 томах. — Том 2, 1971. — Стор. 424.

ДРУЖИНА, и.

1. жін. Одружена жінка стосовно до свого чоловіка.

Заколисаний родинним щастям з любою дружиною, Семен забув на свої колишні турботи (Михайло Коцюбинський, I, 1955, 109); Він узяв собі дружину, маленьку, кволу, але щиру до роботи жінку (Степан Чорнобривець, Визволена земля, 1959, 42).

2. чол., заст., поет. Одружений чоловік стосовно до своєї жінки.

Якби мені крила, крила Соколинії, Полетіла б я за милим, За дружиною (Тарас Шевченко, II, 1953, 167); [Сербин:] Не можу я стати тобі дружиною навік, бо коли ти і сама усе узнаєш, то не підеш зо мною (Степан Васильченко, III, 1960, 33).

3. жін. Група, загін, добровільне обʼєднання людей, створене з якою-небудь метою.

В Києві, Одесі, Миколаєві в грудневі дні [1905 р.] озброювались робітники, формувались бойові дружини (Історія УРСР, I, 1953, 611); В усіх кварталах міста створено санітарні дружини (Василь Кучер, Чорноморці, 1956, 112); З народної ініціативи виникли і користуються довір'ям такі нові форми участі трудящих у зміцненні порядку, як товариські суди та добровільні народні дружини (Матеріали XXI з'їзду КПУ, 1960, 69).

4. жін. У стародавній Русі — збройний загін, що становив постійну військову силу князя і брав участь в управлінні князівством.

Та ось, наче смерті яма, Відчинилась міська брама І з дружиною малою Вийшов князь з Переяслава (Іван Франко, XIII, 1954, 369); Велика воєнна здобич, що потрапляла до рук слов'янської знаті, збагачувала її і давала можливість утримувати добре озброєні дружини (Історія СРСР, I, 1957, 26).

Також цїлком широковживане наступне слово

ПОДРУ́ЖЖЯ, я, сер.

1. Шлюбна пара; чоловік і дружина.

[Хуса:] В римлян то звичай, що коли подружжя приходить вкупі, то й вітати треба обох укупі (Леся Українка, III, 1952, 152); Це було істинно щасливе подружжя, вони були мовби створені одне для одного (Олесь Гончар, Тронка, 1963, 301);

* Образно. Подружжя гусей підійшло до колодязя (Остап Вишня, I, 1956, 346).

2. Шлюбне життя, шлюб.

Вони були люди вже не молоді, мали в подружжі дітей (Наталія Кобринська, Вибр., 1954, 110); Подружжя виявилося напрочуд вдалим (Вадим Собко, Біле полум'я, 1952, 25).

3. Один із членів шлюбної пари; дружина щодо свого чоловіка або чоловік щодо своєї дружини.

Дядько Тимоха хоч пʼятий десяток год жив, а подружжя собі не знайшов (Борис · Грінченко, I, 1963, 285); — Тут.. нічого нашого не зосталося. — Нічого? А могила твого батька? Хай і мене коло нього поховають, — мимоволі подається [Катерина] в той бік, де, відробивши своє, лежить її подружжя (Михайло Стельмах, I, 1962, 4).

Висновок цїлком очевидниь: одружена — всецїло правильне слово. А ось вживати заміжня — буде дещо, за лоґікою, застарілим, бо, нагадаю, основа слова — муж — архаїчне чи доволї книжне. Також відмічу непоганою статтею „Супряжене“ пана Юрія Андруховича.

5

Так, можна вживати обидва.

Сайт «Как правильно» в даному разі пише неправильно.

Визначення з тлумачного словника

«Словник української мови» в 11 томах:

НЕОДРУ́ЖЕНИЙ, а, е. Який не перебуває в шлюбі. <…>

ОДРУ́ЖЕНИЙ, а, е. Дієпр[икметник] пас[ивний] мин[улого] ч[асу] до одружити. <…>
ОДРУЖИ́ТИ див[іться] одружувати. <…>
ОДРУ́ЖУВАТИ, ую, уєш, недок[онаний вид], ОДРУЖИ́ТИ, одружу, одружиш, док[онаний вид], перех[ідне дієслово], з ким, на кому і без додатка. Єднати шлюбом чоловіка і жінку. <…>

Ну й ще додатково:

ОДРУ́ЖУВАТИСЯ, уюся, уєшся, недок[онаний вид], ОДРУЖИ́ТИ, одружуся, одружишся, док[онаний вид], перех[ідне дієслово], з ким, на кому і без додатка. Брати шлюб. <…>

Поки що ніде не випливає, що це стосується лише однієї статі.

Приклади з літератури щодо жіночої статі

З того ж словника:

Було навіть приємно, що Фрося одружена саме з Циганком. Вони якраз підходять одне до одного (Олекса Гуреїв, Наша молодість, 1949, 321).

Одружили Палажку з парубком, і, добре погулявши на весіллі, свекор забрав молодих та й повіз до себе (Олекса Стороженко, I, 1957, 27).

Софія одружувалась з Ізаровим (Анатолій Шиян, Вибр., 1947, 5).

І ще додатково:

— Невідомо. Встановити не вдалося. Неодружена. Квартира на Щорса, але вона там не живе, тільки прописана (Павло Загребельний «Попіл снів»).

Найближчою моєю сусідкою з правого боку, була елеґантна, неодружена, горда міс років тридцяти з пишним червоним волоссям, яка носила завжди модні капелюхи і мала забавного, кудлатого, сірого йоркширського пуделя. <…> — Ви звичайно не курите, а може вже навчились? Ні. Зрештою, це не найкраща звичка. А як там після балю? Як там ваша русявка? О-о-о! Тіп-топ, що й казати, чому б не заручитися? Маєте хату...О! О! О! Вона вже одружена. Чому б не подумати про іншу русявку? <…> Налетіла також й Галина Дуб, також щасливо одружена з власником якоїсь майстерні і напевно нарешті вдоволена долею (Улас Самчук «На твердій землі»).

А тим часом, поки що хай краще вона лишатиметься неодруженою, хай краще вона ціле життя своє проживе старою дівою, ніж поневірятись у шлюбі з такою хаотичною, непевною себе людиною (Віктор Петров (Домонтович) «Самотній мандрівник простує по самотній дорозі»).

А якщо шукати поза словником застосування всіх цих форм до жіночої статі (а не лише дієприкметника з не-), то бачимо, що просто безліч авторів їх уживають.

Your Answer

By clicking “Post Your Answer”, you agree to our terms of service, privacy policy and cookie policy

Not the answer you're looking for? Browse other questions tagged or ask your own question.