3

Завжди вважала, що духовий стосується оркестру, інструменту, а духовний - релігійної та психічної сфери. Однак професор В.Максимович чітко розмежовує ці терміни, за ним духовний стосується тільки церковно-релігійного життя. У творах Франка є духова праця, духові інтереси, а в Лесі Українки вже духовна рівновага. Кому з класиків довіряти, і яке слово вжити стосовно відродження держави?

1
 • 1
  Вірогідно, у Франка наголос падає на у - дУхові справи, інтереси... щодо оркестру - духовИй. До того ж, духовА піч. r2u.org.ua/… Mar 3 '18 at 9:20
2

Те вживання слова "духовий", що ви бачите у Франка та Максимовича, можна знайти у:

 1. Словарь української мови: в 4-х тт. / За ред. Б. Грінченка.

Духо́вий, а, е. Духовный, къ духу относящійся. Якась незвичайна сміливість і духова міць. Мир. ХРВ. 4.

 1. Словник української мови: в 11 тт.:

ДУХО́ВИЙ, а, е, діал. Духовний (у 1 знач.). Товариського, духового життя,.. спільних духових інтересів [у гімназистів] майже не було (Фр., IV, 1950, 242); Вона належала до тих щасливих, котрі не старіються скоро, на котрих лиці відбивалося однак духове життя (Коб., І, 1956, 99).

Це слово з наголосом на другий склад зазначається у СУМі як діалектичне. Незважаючи на те, що це словник радянський, у повсякденному житті сьогодні духовий навіть у західних реґіонах України буде важко (хоч, може, саме завдяки впливу таких явищ як цей словник так і сталося).

Тому ви цілком правильно розумієте, що

Духовий:

 1. Який приводиться в дію вдуванням струменя повітря (про музичні інструменти).

Духови́й орке́стр; Духова́ му́зика — оркестр, що складається з духових інструментів. Опівдні десь неподалеку заграв духовий оркестр (Збан., Єдина, 1959, 211); А там [біля клубу] уже світло й народ прибува, І весело музика гра духова (Мур., Лірика, 1954, 32).

 1. Який діє за допомогою нагрітого повітря.

Духовний:

 1. Зв’язаний з внутрішнім психічним життям людини, моральним світом її.

 2. Стос. до релігії, церкви, належний їм; протилежне світський.

1
 • Додам, що «Російсько-український словник» А. Кримського та С. Єфремова (1924–1933) дає у слові духовий (у значенні «духовний») подвійний наголос: ду́хо́вий (про це ще Oksana Çeliker зазначила в своєму коментарі).
  – Sasha
  Mar 3 '18 at 11:04

Your Answer

By clicking “Post Your Answer”, you agree to our terms of service, privacy policy and cookie policy

Not the answer you're looking for? Browse other questions tagged or ask your own question.