5

В українській мові є слова піщаний і пісковий. Але пісочний також вживається, наприклад, стосовно тіста. Чи доречне таке вживання, якщо ні, то як сказати правильно?

3 Answers 3

4

Відразу відповідь на ваше запитання:

Так, пісочний можна використовувати стосовно тіста.

Слова "піщаний" і "пісковий" є ближчими один до іншого синонімами (наприклад, і піщана, і піскова (але не пісочна) пустеля; піщаний берег і піскова земля), аніж ці два слова є синонімами до "пісочний", бо останнє - радше поверхнева характеристика чогось, аніж вказівник на те, що щось складається з піску (пісочне печиво, пісочна оса (колір) тощо).

Детальніше у статті з "Як ми говоримо" Антоненка-Давидовича:

Пісковий.

 1. Який стосується піску, складається з піску, містить у собі багато піску: піскові бархани, піскова пустеля, піскова земля, піскова поверхня.
 2. Який діє за допомогою пересипання піску: пісковий годинник.

Пісочний.

 1. Який стосується піску; для якого використовують пісок; кольору піску: пісочні ванни, пісочні оси, пісочне пальто.
 2. Крихкий, сипкий (про печиво, тісто): пісочний торт.
 3. Те саме, що піщаний

Піщаний.

 1. Який складається з піску: піщаний берег, піщана коса, піщаний пляж, піщана пустеля.
 2. Який містить у собі багато піску: піщані грунти, піщана дорога, піщана буря.
 3. Який живе, росте на піску, в пісках: піщана мітлиця, піщаний цмин, піщана акація.
 4. Те саме, що пісковий 2: піщаний годинник.

Екскурс в історію:

 1. У словниках Грінченка та Кримського (і ко) слова "пісочний" немає. Воно з’являється вже у радянському СУМі, а потім - у новіших рос-укр словниках 2004 і 2009 років, а також в укр-англ словнику 1955 року. Я би сказав обережніше користуватися цим словом, але в ґуґлі знаходимо 106 тис результатів для цього слова на україномовних сторінках, тож можемо стверджувати, що слово повністю прижилося, ним можна користуватися без засторог.
0

Всі три слова є в СУМі:

Пісочний:

// Для якого використовують пісок. На столі канделябр, розп'яття, пісочний годинник, великі книги, папери (Іван Кочерга, I, 1956, 117); Пісочні ванни;

// Який живе або росте в піску, пісках. Пісочні оси;

// Кольору піску; сірувато-жовтий. Пісочне пальто.

 1. Крихкий, розсипчастий (про печиво, тісто). Пісочне печення — крихке, розсипчасте у вигляді крендельків, батончиків, коржиків (Українські страви, 1957, 335).

Піщаний :

 1. Який складається з піску. Правий бік Дніпра, скутий скелями і вкритий одвічним лісом, неначе біг до нас назустріч, а лівий,.. як рута, зеленів, одмічаючись од блакитної річки піщаною полосою (Олекса Стороженко, I, 1957, 245); «Там, певно, добре купатися: вода чиста, дно піщане. Піду!» Христя спускається з гори (Панас Мирний, III, 1954, 242); Піщані грудочки сухо тріщать під моїми чобітьми (Петро Колесник, На фронті.., 1959, 10).

 2. Який містить у собі багато піску. На піщаних ґрунтах Полісся в міжряддя кукурудзи можна підсівати кормовий люпин (Колгоспник України, 4, 1958, 30); Пара конячин ледве тягли наш віз, що аж сичав по піщаній дорозі (Олесь Досвітній, Вибр., 1959, 39).

 3. Який росте, живе на піску, в пісках. Схили засівали сумішшю стоколоса безостого та еспарцету піщаного (Колгоспник України, 4, 1957, 15).

Пісковий:

 1. Прикм. до пісок 1. Злякана отара помчала світ за очі, і піскова хуртовина гнала її все далі... (Зінаїда Тулуб, В степу.., 1964, 72); // Який складається з піску. Цікавою у Стрілецькому степу є рослинність піскових схилів, яка пов'язана з місцем виходу пісків (Український ботанічний журнал, XII, 2, 1956, 53); // Який вміщує в собі багато піску. Його хатина — з решти корабля, На неї білий шум прибою бризка, І в ніч осінню піскова земля Його гойдає ніжно, мов колиска (Максим Рильський, I, 1956, 59).

 2. Який діє за допомогою пересипання піску. Пісковий годинник вперше застосували у середні віки, тобто пізніше від водяного і сонячного (Наука і життя, 12, 1960, 17).

Як бачимо слова схожі, але все ж між ними є різниця.

На рахунок "пісочного" чи то "піскового" (а якщо вірити Вікіпедії, де є стаття про "Пісковий годинник", то ще й можна сказати "піщаного") годинника - в блозі Пономарева пише:

Правильний варіянт - пісковий годинник.

Хоч, Літературне слововживання пише, що можливий варіант "піщаний годинник".

Давайте заглянемо ще в Словник синонімів і звернемо увагу на слово "пісочний" - серед синонімів або кольори (жовтий, золотий, золотистий тощо) або прикметники, що означають щось розсипчасте (крихкий, ламкий тощо). Тому гадаю, що найкраще буде казати "пісочний колір", "пісочне печиво".

Коли говоримо про бурю, то краще сказати "пилова буря".

Але як бачимо можуть бути випадки, коли слова "піщаний" та "піщаний" можуть бути синонімами (наприклад, у значенні "який містить у собі багато піску"). Тому можна сказати і "пісочна пустеля" і "піщана пустеля" (маємо Велику Піщану Пустелю).

-3

Калька з російської, але використовується як назва тіста. Тобто у повсякденному обігу української мови його не вживають окрім цього випадку.

7

Your Answer

By clicking “Post Your Answer”, you agree to our terms of service and acknowledge you have read our privacy policy.

Not the answer you're looking for? Browse other questions tagged or ask your own question.