Наявна відповідь цілком вичерпно роз'яснює формальні правила, за якими відбувається вибір закінчення -а
або -у
у родовому відмінку. Ці правила присутні у багатьох підручниках української мови і вважаються канонічними.
Менше з тим, на цьому сайті постійно виникають запитання-дублікати, автори яких не можуть добрати правильну категорію до іменника. Отже, цей допис відповідає на додаткове запитання:
Чи є емпіричне правило (rule of thumb), яке дозволяє інтуїтивно визначити категорію слова щодо закінчення родового відмінку однини іменників чоловічого роду?
Відповідь: так, таке правило є:
Іменники, що позначають одухотворені (animate) істоти (у тому числі, сакралізовані або іншим чином штучно одухотворені предмети) отримують закінчення -а
.
Іменники, що позначають неодухотворені (inanimate) предмети, отримують закінчення -у
.
Багато слів
Україномовних досліджень на цю тему нема. Найближче джерело — проф. Залізняк, але він, унаслідок своєї політичної позиції, не писав українською, незважаючи на українське прізвище. :) Тому (у дужках) я вказуватиму ключові англомовні слова, за якими можна ґуґлити подальшу інформацію.
- В українській, як і в багатьох слов'янських мовах, іменники мають граматичний рід (grammatical gender, GG) і число (grammatical number).
- Ці обидві категорії впливають на відмінювання іменника.
- Іменники чоловічого роду мають додаткову характеристику, яка називається одухотвореність (animacy) та особистість (personhood).
Історично це виглядало у вигляді ієрархії:
- personhood — іменники на позначення людей (неполіткоректно, лише чоловічого роду)
- animate — іменники на позначення одухотворених істот (тварин, а також найбільш цінних предметів побуту, в основному, інструментів) — граматично включає в себе попередню категорію;
- інші іменники чоловічого роду — неодухотворені;
- іменники жіночого роду;
- іменники середнього роду;
- Іменники на позначення особистих та одухотворених істот (звісно, вони були лише чоловічого роду) відмінювалися на
-а
(a-stem noun paragidm)
- Інші іменники відмінювалися на
-у
(u-stem noun paragidm)
- Це стосується не лише родового відмінку, але і знахідного. Більше того, є таке явище як genitive-accusative syncretism (GA syncretism), змішування форм закінчень родового та знахідного відмінків. І це явище також притаманне animate іменникам.
Як вказано у коментарях, спорідненим явищем є Іменники-назви істот і неістот, щоправда, з тією різницею іменники-назви істот, за означенням, відповідають на запитання хто? у той час, як більшість іменників на позначення одухотворених відповідають на запитання що?
Висновки
Основне питання, на яке треба відповісти, щоб визначити категорію іменника, це наскільки «живим» ви вбачаєте істоту або предмет, позначений іменником. Якщо «живий», то закінчення -а
, інакше — -у
.
- Якщо йдеться про людину або тварину, то все очевидно.
- Історично, релігійним предметам, а також основним господарчим інструментам, від яких залежало фізичне виживання, надавалося додаткової сакральності, а значить, і одухотвореності.
- Українська мова демонструє також таке явище, як facultative-animacy, де неживі предмети деяких категорій (наприклад, інформаційного характеру, бо вони ніби могли «говорити», як-то лист), також отримували одухотвореність.
- Попередній пункт цілком можна розширювати. Наприклад, під явище факультативної одухотвореності можна підкласти предмети інформаційних технологій: сервер, процес, потік, фронтенд, бекенд, баґ, контейнер, репорт жартома наділяються особистісними характеристиками як-то гонором, характером, слухняністю чи бешкетництвом, і тому вони також можуть отримувати закінчення
-а
- Натомість, предмети об'єкти, над якими виконуються якісь дії («при повороті елементу» із тексту запитання) можна вважати такими, що не мають власної «особистості» і тому я б не вважав великою помилкою, якби вони відмінювалися на
-у
.
Чтиво
- Sebastian Kempgen et. al. — Die slavischen Sprachen / The Slavic Languages. Halbband 1 (2009), ISBN: 978-3110156607. Паперова книга є на Amazon за страшні гроші, але мені вдалося завантажити PDF звідси, сторінки 152-160 містять статтю Emily Klenin — "Animacy, Personhood"
(власна оцінка: стаття читається як детектив, не відірватися)
- facultative-animacy — це явище також близько споріднене з обговорюваним питанням