9

Чи є якась відмінність у сенсі слів у парах: кілька та декілька; кількоро та скількоро?

5
 • 1
  -1: Це запитання виглядає недоопрацьованим; завжди варто демонструвати власну спробу відповісти і пояснення, чим знайдені варіанти не підходять. Це убезпечить інших користувачів від вгадування «що мав на увазі автор». Окрім того, варто надавати власні означення діалектних та рідковживаних слів; я не одразу зрозумів, що таке кількоро. Nov 19, 2017 at 23:04
 • Там я також помітив і мінуснув. :) Nov 19, 2017 at 23:04
 • Мовби зелений поїзд Привидівсь і зник тепер: Може, я сів у нього, Віконце собі протер; Може, дивлюся й дивлюся, І, може, все впізнаю: Тонко тремтить стеблинка Над рейкою, на краю. Може, то я, маленький, Може, то ти... не руш... Може, усіх, хто нас любить — Горсточка, кількаро душ... Сядемо в тихе човенце, Стиснемо плечі до пліч, Сонечка візьмемо в серце, З ним — перебудемо ніч. Може, не вмерзнемо в кризі, Може, не згубим весла, Може, в байдужій вітчизні зЗайдемо дрібку тепла... pisni.org.ua/songs/5348209.html Mar 21, 2020 at 10:27
 • Кількоро взагалі вперше чую Mar 21, 2020 at 10:28
 • Колись в школі нас вчителька пояснювала так, що кілька це означення до 10 шт, а декілька все, що більше 10 шт. Але підтвердження цього не знайшла.Проте в моїй голові це закарбувалося Oct 9, 2023 at 9:35

4 Answers 4

10

Доктор філологічних наук Олександр Пономарів відповідає:

Чи є відмінність між словами кілька і декілька?

Немає. Обидва ці числівники вживані на позначення невеликої кількости, від трьох до десяти. Наприклад: "Кілька парубків скочило до танцю, потягши за собою дівчат" (Михайло Коцюбинський). "Вже стояли декілька возів із зерном" (Панас Мирний).

Але перевагу потрібно віддавати слову кілька. Воно коротше і входить до складу таких утворень: кількадесят, кільканадцять, кількаденний, кількатижневий, кількарічний тощо. Декілька такої словотвірної продуктивности не має.

Кількоро - розмовний синонім

КІ́ЛЬКО́РО, кілько́х, числ. неознач.-кільк., збірн., розм. Те саме, що кі́лька. Довкола огню сиділо кількоро людей, малих і великих (Фр., II, 1950, 29); Кількоро рук шанобливо вмочають у махорці пальці (Кач., II, 1958, 182).

Скількоро - теж синонім, але діалектний.

СКІ́ЛЬКОРО, числ. неознач.-кільк., діал. Декілька. Та вийшло скількоро чоловіка копати буряки (Сл. Гр.).

4
 • Скрипін каже що різниця є :) Mar 13, 2020 at 16:33
 • 1
  Я сюди теж потрапив після Скрипіна. У його визначенні декілька — це кілька десятків. Цікава інтерпритація. Mar 16, 2020 at 15:56
 • 3
  @DimaZheludko, я не зовсім розумію, про які матеріали Скрипіна Ви кажете. Якщо він логічно обґрунтовує свою позицію або ж є поважним мовознавцем, то ми будемо раді, якщо Ви представите його позицію окремою відповіддю.
  – Sasha
  Mar 16, 2020 at 19:45
 • Якщо слова мають різний набір букв, то переважно є різниця. Дуже рідко, коли немає.
  – user1677
  Mar 17, 2020 at 5:19
4

Словники

КІ́ЛЬКА - Невизначена мала кількість (у межах від трьох до десяти).

Де (частка, що вживається в неозначених прислівниках і займенниках типу де́кілька, де́коли «іноді», де́котрий, [деоди́н] «декілька» Ж, де́хто, де́що, де́який); - результат видозміни просторової семантики питально-неозначеного прислівника де у виразах з первісним значенням «десь котрийсь», «десь хтось» і подібне.

ДЕ́КІЛЬКА - Невелика, незначна кількість; кілька.

kilkoro - польською кілька.

Кожна буква має значення

Як бачимо зі словника різниця є. Якщо в слові кілька має місце лише кількість, то в слові декілька також вказують на невизначеність в місці і часі. Тобто:

 • кілька возів - якесь невелике число возів;
 • декілька возів - десь якесь невелике число возів.

Наприклад:

Вже стояли декілька возів з зерном, з сіллю, рибою, декілька стільців перекупок. (Панас Мирний)

Можна читати так: десь кілька возів з зерном, а десь кілька стільців перекупок.

Я теж маю слово

Якщо розглянути думку, що слова декілька не існує як єдиного цілого, або ж як вказано тут

Декілька такої словотвірної продуктивности не має.

То з попереднього прикладу про вози, мабуть, правильніше "де кілька" писати окремо. І це може бути логічнішим. Якщо думка була такою:

Вже стояли десь кілька возів з зерном, з сіллю, рибою, а десь кілька стільців перекупок. (вже не Панас Мирний)

Тобто, якщо вважати, що під час написання декілька зробили помилку і забули вказати пробіл.

Заміну де на десь беру з тексту вказаного в словнику.

17
 • І в чому різниця між "кілька" і "десь кілька" (або "якесь" і "десь якесь")? Update: А, я зрозумів, то Ви вважаєте, що "декілька" позначає не лише кількість, а й (невідомі) місце/час? Ну тоді перепрошую, але я з Вами незгоден.
  – Sasha
  Mar 17, 2020 at 12:01
 • @Sasha Так це ви не зі мною повинні бути не згодні, а зі словником. Так в словнику написано.
  – user1677
  Mar 17, 2020 at 12:15
 • @Sasha Я вже звик, що тут бездоказово ставлять мінуси та не беруть до уваги докази чи логічні аргументи і під час цього не вказують аргументів проти. Я теж так деколи роблю.
  – user1677
  Mar 17, 2020 at 13:33
 • чи не могли б розширити цитати Пономаріва? Бо не зрозуміло про, що йдеться, а відповіді мають бути якогомога закінченішими, тобто за можливості не вимагати переходу на інші ресурси.
  – Yola
  Mar 17, 2020 at 19:53
 • @Yola Можете задати запитання по наявному тексту? Що ви не зрозуміли?
  – user1677
  Mar 18, 2020 at 9:06
0

Як уже зазначено тут, тлумачїння — подають як [Романа?] Скрипіна, що взагалї не єʼ мовознавцем — кілька — до десяти, декілька — від десяти є хибним. Тут можна побачити яскравий приклад явища як нарідна етѵмолоґія, де, так розумію: де схоже на десять, а тому тут щось маʼ бути з десятками. На жаль, щось схоже можна побачити і тут від RomanMikhol-а: де в дехто і де — в подальшому, аби не уточнювати, писатиʼму як de — в деколонізація мають однаковий запис, а тому єʼ звязок.

Хоча в жодному випадку звязка немаʼ або не відповідаєʼ дійсʼностї. По перше, де- в словах як дехто походить від десь, що веде до індоевропського слова *kʷú-dʰe. Для порівняння, десять від déḱm̥, тому жодного звязку. А наявність слів як дехто і — як зазначено тут і словами Пономарьова — кількадесят, кільканадцять — лише погіршують таку арґументацію. З другим випадком просто збіг: оба де і de, якщо геть грубо, походять від **kʷ-*. Але на цїм все, бо від цего слова походять неймовірна куча слів і морфем, достатньо згадати: хто і саме ж кілька. Але від того, що слова мають одного далекого корня, не станемо однозначно казати, що всї вони тотожні. Так і тут, префікс de- означає «відокремлення, рух донизу, позбавлення, відсутність» — жодне значїння не підходить до дехто.

Ще один нѵянс, котрого чомусь тут ніхто не згадав: схоже, тут відбулася заміна нї [нѣкъто, нѣчьто, нѣкыи] — не плутати з ні [никъто, ничьто, никыи, ничии] — на де і це суто українська штука. Це не єдина заміна такого роду, можна зустрїти наприклад і не- як в некільки, що повністю тотожнє сучасному декілька. Як причину можна побачити в тому, що неозначені і заперечні займенники почали вимовлятися однаково. Особливо, гадаю, для місцин, де різниця вимови між нї і ні відсутня, що також затвердилося в сучасній стандартній українській.

Тож якщо керуватися чистою лоґікою і порівняннєм до слів як декотрий, дехто, деколи ітд, то декілька — неозначений займенник, коли кілька — питально-відносний. Але це не спрацьовуєʼ, бо кілька — не питальне і не відносне, хоча можна якось натянути, особливо через скільки, але наразї це не відповідаєʼ дійсʼностї і навіщо? До означального теж не додати, бо цю поведінку вже маєʼ стільки. Тому це більше схоже до катеґорій слів як кількоро ~ скількоро, відти ~ звідти, оба ~ обидва ітд. Тобто коли спрощується чи навпаки ускладнюється структура слова без огляду на семантіку певних морфем. Українська тут далеко не особлива, можна згадати поширену анґлійську: about складається з a + by + out, але можливе спрощеннє в ʼbout, because → ʼcause попри існуючого окремого слова cause ітд. Тож недивно, що узусно і за словниками, цї слова зазвичай позначаються як сѵнонѵмами.

Щодо правопису, то зараз, звісно, вони записуються разом. Але гісторії відомий запис і через дефіс — і це не поодинокий випадок.

-1

ДЕКІЛЬКА

§ 44.2 Частки

Разом пишемо словотворчі частки аби-, ані-, де-, чи-, що-, як- у складі слів, належних до будь-якої частини мови: аби́що, аби́як; аніскі́льки, анітро́хи, анія́к; деда́лі, де́коли, де́котрий, де́що; чимале́нький, чима́ло; щове́чора, щогоди́ни, щоде́нник, щодня́ , щодоби́ , щоду́ху, щонайкра́щий, щопра́вда, щора́зу, щоси́ли; якнайшви́дше, якомо́га та ін.;


§ 114. Складні займенники (неозначені й заперечні)

Займенники, до складу яких входять частки аби-, де-, ні-, -ся, -небудь.

Примітка. Займенникові числівники де́кілька, кіл́ька, скі́льки, сті́льки відмінюємо як числівник два: де́кілько́х, де́кілько́м, де́кількома́; бага́то відмінюємо так: бага́то, багатьо́х, багатьо́м, багатьма́ й багатьома́ .


Роль префікса у процесі словотворення дуже важлива. Префікси розширюють словниковий запас мови та виражають різні нюанси значення. В українській мові існує близько 100 префіксів, які використовуються для словотворення і граматичних функцій. Близько 20 з них є запозиченими (а-, анти-, гіпер-, де-, інтер-, квазі- та ін.)

Етимологія префікса de- (укр. де-) уходить корінням ще до латинської мови.

Префікси грецького та латинського походження: a-/an-, anti-, de-, dis-/dys-, exo-, ecto-, endo-, hyper-, hypo-, ana-, apo- використовуються при утворені спеціальних термінів. Відповідно до семантичних ознак та функцій префіксів, а також співвідносних з ними похідних основ усі префікси можна поділити на три групи: префікси на означення антонімічних (протилежних) понять, на означення інтенсивності ознаки або неповноти ознаки. Префіксальний спосіб творення нових термінів характеризується приєднанням префіксів, що несуть різне смислове навантаження. Головну семантичну роль у цьому типі термінотворення відіграють префікси, основною рисою значеннєвої структури яких є функційно-семантична спеціалізація. Вищенаведені префікси використовуються власне для означення протилежних понять. Треба звернути увагу на те, що деякі префікси з вищенаведеного ряду є синонімічними по відношенню до власне українських префіксів.

На позначення відсутності чогось при деривації медичних термінів вживається префікс de-, який має варіативні значення протилежності та застосовується:

а) на позначення ліквідації, знищення: decorticatio, demarcatio, defecatio, desinfectio;

б) на позначення порушення, розладу (аналогічне значення в синонімічному префіксі дез-: degeneratio, decompressio, dehydratatio, deformatio тощо. Також зі значенням порушення, розладу вживається префікс dys-: dysuria, dyskinesia, dysmenorrhoea, dyspepsia, dysplasia, dyspnoe, dystonia, dystrophia, dysphagia,dysfunctio.


Отже, на мою думку, на відміну від слова кілька, яке позначає невизначену кількість, слово декілька в українській мові частіше вживають на позначення кількості, яку можливо перелічити.

Наприклад:

 1. Як вести облік товарних запасів ФОПу, яка здійснює діяльність у декількох місцях продажу?
 2. Якщо запитання має декілька правильних відповідей, надайте всі правильні відповіді.
 3. Так звані надходження до місцевих бюджетів можна розділити на декілька джерел.
7
 • Гмм, бачу, Роман дуже любить латину і натягувати під єю українську, де звязку взагалі немаʼ [це тут]. Бо це вже неуперше [або звязок не як «старший ~ молодший»]. Oct 11, 2023 at 13:45
 • Може, якщо ви маєте краще пояснення або можете заперечити щодо походження частки де-, то долучайтеся Oct 12, 2023 at 10:07
 • Це ви маїте довести чи підкрїпити думку, що це де- в декілька тотожнє до латінського де- як в декомунізація. Я такого тут не бачу, але ви подали, що воно так і є. Краще поясненнє вже наводили тут: це від десь, що в свою чергу від де (як в де ти був?). Oct 12, 2023 at 13:13
 • @Sútnôstj, Де- в "де ти був" - це взагалі прислівник на позначення місця/напрямку. 1. Мій допис створено, щоб спростувати думку user1677 - слово "декілька" пишеться разом. 2. Етимологія де- як раз вказує на походження. Oct 14, 2023 at 11:12
 • 1. Мій допис створено, щоб спростувати думку user1677 - слово "декілька" пишеться разом. — Не указує, тут про «Префікси грецького та латинського походження», чим «де-» в «декілька» не є. Oct 14, 2023 at 12:12