6

Подивіться, будь ласка, на вже створені статті з вікіпедії зі сторінки Список Давньогрецьких Філософів:

 1. Аркесілай,
 2. Архелай,
 3. Критолай,
 4. Аммоній,
 5. Аполлоній,
 6. Кассій.

Не можу знайти ані політично-історичних причин (іноді в романських мовах так само зникає літера ς, дуже часто у болґарській і сербській (навіть у сербській латинці) зникає), ані того, чому роблять саме так в українській мові. Маю припущення, що це пішло ще з часів римської імперії, але не маю підтверджень.

Спростуйте або підтвердьте, будь ласка, припущення і розкажіть про те, як цей процес йшов в українській мові.

5
 • 1
  Чув що це пов'язано із тим що у латинській мові Називний відмінок має ненульове закінчення (-ус) яке у деяких мовах традиційно відкидають.
  – Artemix
  Oct 21, 2017 at 16:05
 • @Artemix ну ось я таке щось відчуваю і розумію, що аж звідти тягнеться, але хотілося б точніше знати. Бо незрозуміло, чому анґлосакси роблять по-одному, а ми - по-іншому.
  – P. Vowk
  Oct 21, 2017 at 17:19
 • 1
  Був період, коли вони вважали латині ідеальною мовою і тягнули звідти не те що речення, а цілі граматичні конструкції. В ті часи, наприклад, у слові "борг" яке писалося det, з'явилося b, ( debt ), бо у латині є слово debitare. Про все це я прочитав у книзі "Mother Tongue", там про стосунки англійської з латиною купа прикладів.
  – Artemix
  Oct 22, 2017 at 8:03
 • @Artemix можете вже робити неповну відповідь, думаю. Приймати не буду, але догори клацну.
  – P. Vowk
  Oct 22, 2017 at 10:50
 • 1
  У вас питання про українську, а в мене коментарі про англійську ;) Не буду додавати відповідь бо треба всі факти пропрацювати більш детально.
  – Artemix
  Oct 23, 2017 at 9:30

1 Answer 1

8

У грецькій мові кінцева «ς» є лише частиною відмінкових закінчень певних відмінків (зокрема закінчення «ος» називного відмінка іменників другої відміни давньогрецької та відповідних іменників у сучасній грецькій). В інших відмінках, в тому числі і кличному, оце «ς», як правило, відпадає.

Називний: Архелаос / Αρχέλαος, Александрос / Αλέξανδρος.
Кличний: Архелаο / Αρχέλαο, Александре / Αλέξανδρε.

Це лише припущення, але я думаю, що саме це і є причиною зникнення кінцевого «с». Греки і самі в інших мовах часто вказують своє ім‘я саме в кличному відмінку. Інакше до них звертатимуться в неприродньому для них називному.

7
 • о, цікаво, дякую. чи ви знаєте якийсь ресурс грецький на кшталт українського ulif? можна було б підкріпити відповідь такими посиланнями: lcorp.ulif.org.ua/ElWelding/Home/…
  – P. Vowk
  Oct 26, 2017 at 21:48
 • Я трішки змінив текст. Я не знаю грецької, але, як я бачу з відкритих джерел, оце «ς» зазвичай інтерпретують як частину закінчення (наприклад, «ος»), а не все закінчення; крім того, здається, в деяких відмінах «ς» іноді буває присутнє в інших відмінках; крім того додав самі джерела. Сповідаюся, Ви не проти (якщо Ви проти, Ви маєте право — навіть Вам варто — змінити назад; напишіть, будь ласка мені, якщо Вам не подобається моє редагування і Ви не знаєте, як його скасувати — тоді я відкочу його сам). Я, звісно, міг помилитися, бо не знаю грецької.
  – Sasha
  Oct 26, 2017 at 22:19
 • Дякую за редагування :)
  – Ira Re
  Oct 27, 2017 at 18:02
 • 1
  Схожого на ulif сайту для грецької я не знаю, але ось тут є таблиця відмінювання різних грецьких іменників: greek-language.gr/greekLang/modern_greek/tools/lexica/onomatiko/…
  – Ira Re
  Oct 27, 2017 at 18:14
 • 3
  В кличному відмінку (Κλητικη) кінцеве «ς» майже всюди відпадає. Але є і винятки, як от χάος чи φως. У власних іменах такі випадки мені не відомі.
  – Ira Re
  Oct 27, 2017 at 18:20

Your Answer

By clicking “Post Your Answer”, you agree to our terms of service and acknowledge you have read our privacy policy.