6

Подивіться, будь ласка, на вже створені статті з вікіпедії зі сторінки Список Давньогрецьких Філософів:

1. Аркесілай,
  2. Архелай,
  3. Критолай,
  4. Аммоній,
  5. Аполлоній,
  6. Кассій.

Не можу знайти ані політично-історичних причин (іноді в романських мовах так само зникає літера ς, дуже часто у болґарській і сербській (навіть у сербській латинці) зникає), ані того, чому роблять саме так в українській мові. Маю припущення, що це пішло ще з часів римської імперії, але не маю підтверджень.

Спростуйте або підтвердьте, будь ласка, припущення і розкажіть про те, як цей процес йшов в українській мові.

• 1
    Чув що це пов'язано із тим що у латинській мові Називний відмінок має ненульове закінчення (-ус) яке у деяких мовах традиційно відкидають. – Artemix Oct 21 '17 at 16:05
  • @Artemix ну ось я таке щось відчуваю і розумію, що аж звідти тягнеться, але хотілося б точніше знати. Бо незрозуміло, чому анґлосакси роблять по-одному, а ми - по-іншому. – P. Vowk Oct 21 '17 at 17:19
  • 1
    Був період, коли вони вважали латині ідеальною мовою і тягнули звідти не те що речення, а цілі граматичні конструкції. В ті часи, наприклад, у слові "борг" яке писалося det, з'явилося b, ( debt ), бо у латині є слово debitare. Про все це я прочитав у книзі "Mother Tongue", там про стосунки англійської з латиною купа прикладів. – Artemix Oct 22 '17 at 8:03
  • @Artemix можете вже робити неповну відповідь, думаю. Приймати не буду, але догори клацну. – P. Vowk Oct 22 '17 at 10:50
  • 1
    У вас питання про українську, а в мене коментарі про англійську ;) Не буду додавати відповідь бо треба всі факти пропрацювати більш детально. – Artemix Oct 23 '17 at 9:30
7

У грецькій мові кінцева «ς» є лише частиною відмінкових закінчень певних відмінків (зокрема закінчення «ος» називного відмінка іменників другої відміни давньогрецької та відповідних іменників у сучасній грецькій). В інших відмінках, в тому числі і кличному, оце «ς», як правило, відпадає.

Називний: Архелаос / Αρχέλαος, Александрос / Αλέξανδρος.
Кличний: Архелаο / Αρχέλαο, Александре / Αλέξανδρε.

Це лише припущення, але я думаю, що саме це і є причиною зникнення кінцевого «с». Греки і самі в інших мовах часто вказують своє ім‘я саме в кличному відмінку. Інакше до них звертатимуться в неприродньому для них називному.

• о, цікаво, дякую. чи ви знаєте якийсь ресурс грецький на кшталт українського ulif? можна було б підкріпити відповідь такими посиланнями: lcorp.ulif.org.ua/ElWelding/Home/… – P. Vowk Oct 26 '17 at 21:48
  • Я трішки змінив текст. Я не знаю грецької, але, як я бачу з відкритих джерел, оце «ς» зазвичай інтерпретують як частину закінчення (наприклад, «ος»), а не все закінчення; крім того, здається, в деяких відмінах «ς» іноді буває присутнє в інших відмінках; крім того додав самі джерела. Сповідаюся, Ви не проти (якщо Ви проти, Ви маєте право — навіть Вам варто — змінити назад; напишіть, будь ласка мені, якщо Вам не подобається моє редагування і Ви не знаєте, як його скасувати — тоді я відкочу його сам). Я, звісно, міг помилитися, бо не знаю грецької. – Sasha Oct 26 '17 at 22:19
  • Дякую за редагування :) – Ira Re Oct 27 '17 at 18:02
  • 1
    Схожого на ulif сайту для грецької я не знаю, але ось тут є таблиця відмінювання різних грецьких іменників: greek-language.gr/greekLang/modern_greek/tools/lexica/onomatiko/… – Ira Re Oct 27 '17 at 18:14
  • 3
    В кличному відмінку (Κλητικη) кінцеве «ς» майже всюди відпадає. Але є і винятки, як от χάος чи φως. У власних іменах такі випадки мені не відомі. – Ira Re Oct 27 '17 at 18:20

Your Answer

By clicking “Post Your Answer”, you agree to our terms of service, privacy policy and cookie policy

Not the answer you're looking for? Browse other questions tagged or ask your own question.