6

У «Вечірній казці від діда Панаса» актор Петро Вескляров цитує віршик: (YouTube video)

Спи, мій маленький, цить. І зайчик сіренький спить.
Сплять при дорозі воли, сплять на відлозі орли.
Сплять наші рідні краї, ниви дорідні й гаї.
Тільки не спить пастушок. Свиснув(1)летить посошок.
Спи, мій маленький, цить. І зайчик сіренький спить.

Цікаво, що таке посошок, і навіщо він летить?

Словники зазвичай стверджують, що посошок — зменшено-пестлива форма до посох, який, у свою чергу, визначається як палиця, яку використовують для опори при ходьбі. Але у такому випадку, не дуже зрозуміло, яким чином повʼязані свист, кидання палиці для ходіння і звичайна діяльність пастуха.

Відповідно, має бути якесь інше значення слова «посошок»?


(1) у деяких джерелах — «кинув».

2
 • Про натурити? Напишіть питання :) Ось знайшов у джерелах: ukrlit.org/barka_vasyl_kostiantynovych/zhovtyi_kniaz/73 Поночі вони вивели лоша і стали наганяти на каміння. Мирону Даниловичу не вдавалося з свого боку налякати, як слід, і лоша, підбрикуючи вузькими ногами, пробігало мимо. От перейняв його і натурив прямо на компаньйона, який тільки того ждав: так ударив лозиною і затупотів, замахав чорними рукавами, що воно, з великого переляку, помчало просто на каміння і зломило ліву передню ногу. Про "летить посошок" джерел не маю, лише практика :)
  – hutorny
  Oct 19 '17 at 12:37
 • 2
  @hutorny відповідь не обов'язково має бути підкріплена джерелами, у багатьох випадках джерел просто нема.
  – Yola
  Oct 19 '17 at 13:03
2

На мою думку

Свиснув — летить посошок

описує узвичаєну практику пастухів, які в критичних ситуаціях кидають посох, щоб відігнати скотину від місць, де вона може завдати шкоди. Свист чи окрик при цьому також грають важливу роль — вони привертають увагу скотини. Навіть якщо посох не долетить, але скотина його побачить — вона з більшою ймовірністю відреагує потрібним чином, ніж коли не побачить і посох не долетить.

6
 • 1
  Ще додам, що використання пастухами посоха — поширена практика. Словосполучення «пастуший посох» описане в російській Вікіпедії і посох як засіб пастуха є на зображеннях в англійській і згадується навіть у Біблії. Щоправда це стосується лише факту використання посоху, а не згадок про його кидання.
  – Sasha
  Oct 19 '17 at 16:28
 • 1
  «…Один з ґирлиґою, жезлом пастуха, що засвідчує приналежність до найдавнішого фаху людського…» (Олесь Гончар «Тронка»), «Федір і Павло разом взяли до рук пастуші кийки…» (Юрій Мушкетик «Серце і камінь»). Ще його називають ціпком: «ґирлиґа, рідко ґерлиґа — ціпок, часто загнутий на кінці, яким користуються пастухи, старі люди і т. ін.» («Словник української мови» в 11 томах).
  – Sasha
  Oct 19 '17 at 16:35
 • Цікава версія, але вона повністю розбігається з контекстом віршика. Нагадую: «Сплять при дорозі воли, сплять на відлозі орли.» Arguably, коли худоба спить, вона досить рідко робить шкоду і ще рідше бачить посох, який летить. :-) А сам пастушок у цій ситуації виглядає як злобний троль, який будить худобу, що відпочиває.
  – bytebuster
  Oct 20 '17 at 7:51
 • 1
  Множина при дорозі воли не тотожна множині "худоба під котролем пастушка" :)
  – hutorny
  Oct 20 '17 at 8:07
 • 1
  Пастухи, аби не тягати з собою «посошок» – дебелий ціпок, часто, коли гнали худобу або йшли кудись, просто кидали ціпок поперед себе, а як доходили до нього, то піднімали й знову кидали вперед, і т. д. Там у віршику ніч, а вночі, здається, лише коней пасуть, а табуну коней вовки не дуже страшні, навряд чи він кидав ціпок аби відігнати вовків.
  – Yellow Sky
  Oct 20 '17 at 11:43

Your Answer

By clicking “Post Your Answer”, you agree to our terms of service, privacy policy and cookie policy

Not the answer you're looking for? Browse other questions tagged or ask your own question.