Словник УМІФ
- блоковий (від: блок — угода)
- блочний (від: блок — механізм)
Орфографічний словник української мови
- блоковий (від: блок — механізм, угода)
- блочний (від: блок — механізм, плита)
Тлумачний словник української мови у 20 томах
- блоковий
- Прикм. до блок1. Блоковий спосіб скиртування.
- спец. Прикм. до блок2. Блокова будова.
- політ. Прикм. до блок3. Виглядало на те, що всіх влаштовує блоковий статус. Зрештою, політики дійшли висновку, що пріоритетом є перемога на президентських виборах (з газ.).
- Прикм. до блок3. Блокову структуру телевізійної програми було змінено (з газ.).
- блочний
- Прикм. до блок1. Автонавантажувач, обладнаний блочною стрілою, застосовується в портах, доках і на будівельних майданчиках (з наук.-попул. літ.).
- спец. Прикм. до блок2. Блочний матеріал; / Який складається зі стандартних блоків. Блочні теплиці — це обʼєднання двосхилих теплиць, у яких немає проміжків між секціями, а бокові простінки замінені стояками (з наук. літ.).
- блок
- -а (родовий відмінок) Простий механізм для підняття важких предметів, що має форму колеса (на осі) з жолобом, через яке перекинуто ланцюг, канат і т. ін. Міни лежать на палубі й у трюмі, .. блоками опускають їх у морську дорогу (Ю. Яновський); Вітер гуляє у вітах каштанів... Ніжно посвистує блоками кранів (М. Гірник); Слуги ввозили заморські фрукти в вазах з чистого золота і таких важких, що підіймати їх на столи доводилось на обшитих позолоченою шкірою вірьовках, перекинутих через блоки, хитро сховані під стелею (П. Загребельний).
- -а (родовий відмінок)
- техн. Окрема, незалежна частина споруди, машини і т. ін., що складається також з окремих елементів або деталей. „Прикарпатліс“ — один з провідних постачальників на ринок України пиломатеріалів, дверних та віконних блоків (із журн.).
- буд. Природний або штучний будівельний камінь, порізаний на плити. Грубезні його [храму] стіни, муровані з камʼяних блоків, були .. побілені вапном (Р. Федорів); Учені різних країн давно ламають голову над секретом Хеміуна: як він умудрився змонтувати гігантські камʼяні блоки піраміди Хеопса (з наук. літ.); З різних глин виготовляють керамічні блоки для стін, панелей та перекриттів (з наук.-попул. літ.).
- Упакування, що містить кілька (багато) однакових предметів. Якби злочинець навідався вчора чи наступного дня, то його здобиччю було б не більше десятка блоків сигарет (з газ.).
- -у (родовий відмінок)
- політ. Обʼєднання держав, організацій, партій і т. ін. НАТО — військово-політичний блок, до якого на час створення входили США, Великобританія, Франція, Італія, Канада та інші країни (з навч. літ.); Чимало народних депутатів запевняють, мовляв, проголосуйте за мене чи мій виборчий блок, і питання із вкладами Ощадбанку СРСР буде знято (з газ.).
- Серія однотипних теле- або радіопрограм, переданих одна за одною, або кілька друкованих матеріалів на одну тему. Одна з частин нової телепрограми — щоденний блок спортивних новин (з газ.).
- Логічно завершена частина певної програми або переліку дій. Посібник складається з чотирьох блоків, до яких увійшли інтерактивні вправи, апробовані під час реалізації проекту (з навч. літ.).
Норми української літературної мови (Олекса Синявський, 1941)
- -ний, -ній — найширше вживаний наросток при різних пнях і з різноманітним значінням:
а) при іменникових пнях на означення матеріялу, далі відношення, ґатунку, властивости (але в меншій мірі, як -астий, -истий): молочний, пшеничний, залізний, камінний, мідний, розумний, бездоганний, срібний, житній, оксамитний, будівельний, народній, барвний (отже наближається значінням, а іноді й спадається з -овий, -яний).
Від деяких із таких прикметників відокремлюється категорія „багатий на щось“, звичайно з переходом наголосу на -ний:
рибний (ловець) — рибна (річка)
хлібний (квас) — хлібний (край)
(лісовий) — лісний (край)
(сніговий) — сніжна (зима)
(медовий) — медний (рік)
(людовий) — людний (базар)
(горовий і гірний) — гірна (країна)
(хмаровий і хмарний) — хмарний (день)
— звірний (ліс)
Зокрема -ний часто буває в словах чужомовного походження, при тім іноді з чужомовними перед ним наростками -ив-, -атив- тощо: активний, оперативний, ілюстративний.
б) при дієслівних пнях на означення прикметників, іноді близьких значінням до загублених дієприкметників переємних теперішнього часу, а почасти й минулого: прохідний, наступний, доступний, пожи́вний, придатний, чутний, непохитний, незабутній, наступний, непробудний і т. ін. — див. § 89.3 дрібн. шрифт.
в) при прислівникових пнях часто з ш перед -ній: горішній, долішній, колишній, теперішній, тутешній, домашній, справдешній — див. § 54.
г) в дієприкметниках переємних минулого часу: даний, караний, улюблений, засвоєний... — див. § 89.
- -овий (-йовий), -евий (-євий) — досить поширений наросток на означення відносних прикметників, отже тільки при іменникових пнях:
а) на питання „з чого?“, „який?“, рідко „чий?“: дубовий, соболевий, їжаковий, воловий, вербовий, паперовий, ли́совий, орловий, лойовий, смушевий, грушевий, баєвий, крицевий, овочевий (порівн. -иний, -ячий, -яний).
б) на питання „який?“ „до чого відносний?“ (прикметники відношення): науковий, службовий, роковий, шляховий, верствовий, загадковий, випадковий, степовий, дощовий, багажевий...
Взагалі наросток -овий у значінні і а) і б) часто чергується з іншими прикметниковими наростками, зокрема з -ний, при тім часто й значіння слова зміняється з зміною наростка, але не так, щоб можна було визначити відмінність -овий супроти інших, напр.: розумовий (прикметник відносний) — розумний (інше значіння, між іншим, з ступенюванням — розумніший), ваговий — важний, але в роковий — річний, оксамитовий — оксамитний вже немає такої відмінности.
Моя думка
Результати вказують, що все залежить від контексту:
- Блочний — може замінювати слово складний.
- Блоковий — включає значення „блочний“ (вказує яка є „система“) й має відношення до всіх „блоків“, чого не сказати про „блочний“.
Але я вважаю, що правильно й більш є логічним — блоковий.
Подібне