10

Сьогодні в статті DW натрапив на таке речення:

Кожен четвертий депутат Бундестагу підробляє паралельно до роботи в німецькому парламенті.

І першою думкою було, що депутати щось фальшують.

Проблема в тому, що обидвом словам підробка й підробіток відповідає дієслово підробляти. Чи існує синонім до цього слова в значенні „мати додаткову роботу“, який не так просто переплутати з незаконними діями?

• На мою думку, додатковим індикатором для розуміння значення (окрім контексту), слугує наявність додатка, що вказує на перехідність/неперехідність дієслова. Підробляти у значенні виготовляти підробку - дієслово перехідне, потребує додатку, на відміну від значення мати додаткову роботу. Це зазначено і в статті СУМ. Це ж стосується і дієслова приробляти, яке пропонує у своїй відповіді @Follower. – Oksana Gubrenko Aug 9 '17 at 8:31
10

Словник української мови в 11 томах

• Приробіток, тку, чол. Додатковий заробіток. Для Івана Корнійовича було ясно, що син живе не на свої шістсот, що він має ще приробіток поверх того (Іван Сенченко, Опов., 1959, 110); За існуючих умов оплати заробіток робітника-відрядника складається, в основному, з трьох частин: оплати за тарифом, премії і відрядного приробітку за перевиконання норм (Комуніст України, 11, 1965, 19).

Словник української мови в 11 томах
Московсько-український академічний словник 1924–33рр. (Агатангел Кримський, Сергій Єфремов)
Московсько-український словник ділової мови 1930р. (М. Дорошенко, Микола Станиславський, Володимир Страшкевич)

• Приробляти, яю, яєш і прироблювати, юю, юєш, недок., приробити, роблю, робиш; мн. прироблять: док., перех.
    1. Прикріплювати, приєднувати що-небудь до чогось, відповідно пристосовуючи; прилаштовувати. Петро Михайлович взяв у руки олівець і почав поясняти план: — Оце має бути рама, або фюзеляж... Чуєте: фю-зе-ляж... До нього прироблюють всі інші частини аероплана (Степан Васильченко, II, 1959, 228); Обмажу на зиму хлів, обкладу соломою, прироблю двері... (Остап Вишня, I, 1956, 78); До її дверей Семен Трохимович приробив защіпку, і Віра, коли заходить до кімнати, замикається (Ярослав Гримайло, Син.., 1950, 104);
      / Прибудовувати що-небудь до чогось. Денис он цього року до хати приробив ще другу половину — з великою світлицею та з кімнатою (Борис Грінченко, II, 1963, 313); — Дасть бог, поженимо дітей, то я для Карпа прироблю хату через сіни, — сказав Кайдаш, виходячи за ворота (Нечуй-Левицький, II, 1956, 282);
      / Виготовляти, створювати що-небудь на додаток до чогось. Я знайшов перекладчика [перекладача] своєї статті, приробив вступ про «два панславізми» (Михайло Драгоманов, II, 1970, 533).
    2. розм. Працюючи, примножувати майно, прибутки; збагачувати. Помираючи, старий Сахно казав до своїх дітей: «Сутуж тепер і на землю і на гроші. Сутуж, діти. Оце, що маю, візьміть та приробляйте» (Іван Микитенко, II, 1957, 75); Вони [сім'я Чумаків] не тільки для себе жили та дбали, а й для держави щось приробляли (Василь Кучер, Прощай.., 1957, 360); Лук'ян умів вести велике господарство і навіть встиг за короткий час дещо приробити до батьківського (Арсен Іщук, Вербівчани, 1961, 17).
    3. розм. Заробляти, перев. понад основний заробіток. [Півень:] Прироби, то й матимеш. Мені треба, то я роблю... (Іван Микитенко, I, 1957, 39); — Я хотів приробити грошей, щоб хоч відкупити батьків ґрунт у долині та стягтися на сяку-таку халупу (Степан Чорнобривець, Визволення, 1949, 71); Довги.. такі, що й сто літ живи, то стільки не приробиш (Лесь Мартович, Тв., 1954, 86).

Словарь української мови (Борис Грінченко)

• Приробляти, ляю, єш, сов. в. приробити, блю, биш, гл.
    1. Придѣлывать, придѣлать. Чортинята миттю приробили йому довгенькі крила. Стор. МПр. 47.
    2. Зарабатывать, заработать. Г. Барв. 371. Два годи ходив по Дону, приробив трохи грошей. Г. Барв. 175. Позичив грошей та й приробив собі, як той, що талант дано йому, що у євангелії читають. Камен. у.

Паралельний корпус · Інституту московської мови імені Віктора Віноградова

— Практичний словник синонімів української мови (Святослав Караванський)

Your Answer

By clicking “Post Your Answer”, you agree to our terms of service, privacy policy and cookie policy

Not the answer you're looking for? Browse other questions tagged or ask your own question.