12

Ми підписуємося (що є суржиковим висловом) на друзів, новини, розсилки в мережі. Як це назвати? Стандартне українське "передплата" ніяк не годиться для визначення дії, завдяки якій ми отримуємо регулярні повідомлення з інтернет-ресурсів.

6
 • А поясніть, чому не підходить «підписуватися (на джерело)»? Якщо бентежить те, що воно схоже на дієслово «ставити підпис», то можна просто використовувати «виписувати (джерело)», чи є інші причини? Jul 31, 2017 at 2:45
 • 3
  Професор Пономарів, мабуть, теж читає SE, адже у сьогоднішньому блозі висловлює свій варіант (хоч вам (як і мені) він і не до вподоби): "-...читач запитує, як називати користувачів, що підписалися на сторінку в соцмережі. - Таких користувачів можна називати передплатниками". Jul 31, 2017 at 13:48
 • 1
  Доповню. Львівʼянин Андрій Горбунов пише: Борис Антоненко-Давидович стверджує, що правильно не підписка, а передплата. Але як же це слово можна застосовувати тепер, коли маємо інтернет та инші засоби? Антоненко-Давидович має цілковиту рацію. Це був видатний борець за культуру української мови. Слово передплата набуло нового значення, і не треба вигадувати якихось нових слів. Нам треба вчитися в греків, чехів та инших народів, які навіть для слова компʼютер використовують свої лексеми, надаючи їм нового значення. Jul 31, 2017 at 14:40
 • Бачу, що конструктивної ідеї поки що нема. Будемо жити ) з часом з'явиться. Aug 5, 2017 at 22:06
 • 3
  "не треба вигадувати якихось нових слів" - вражаюче! життя змінюється, а нових слів нам не треба, отакої Feb 13, 2019 at 11:05

3 Answers 3

4

Фактично у соціальних мережах, наскільки я можу судити, це можуть бути дві різні речі:

 1. Ви додаєте когось до переліку своїх «друзів» (реєструєте в системі те, що хтось Вам «друг»). Тоді так можна і сказати:

  • додати когось у «друзі»;

  • додати когось у список «друзів»;

  • позначити когось як «друга»;

  • зареєструвати «дружбу» з кимось.

 2. Ви можете погодитися отримувати новини від певної людини, сторінки, групи; англійською мовою це зазвичай називається «to follow» — слідкувати, стежити, відстежувати. Facebook застосовує переклад «стежити» або «відстежувати». Наприклад, можна:

  • стежити за певною розсилкою;

  • стежити за новинами від певного «друга»;

  • стежити за певною сторінкою.

Ці два поняття фактично не пов'язані. Хоча за замовчуванням багато соціальних мереж при додаванні когось Вам у «друзі» автоматично призначають Вас стежити за його новинами — але це необов'язково: Ви можете відмовитися стежити за новинами когось із Ваших «друзів» (не вилучаючи їх зі списку), або, навпаки, згодитися стежити за новинами людей, що не є Вашими «друзями».

P.S.: Як перекласти англійське «to subscribe» (і чи є «підписатись» суржиковим) — питання окреме, мені важко сказати. Але багато соціальних мереж / сайтів навіть англійською обходяться лише «to follow», не використовуючи «to subscribe».

1
 • Моє питання стосується саме "подписки". Що на людину з її новинами, що на новини від ресурсу. Aug 5, 2017 at 22:07
4

Запис чи записування — дія за значенням записувати·ся

Записувати, ую, уєш, недок., записати, ишу, ишеш, док., перех.

2. кого. Заносити, вносити у список, реєстр і т. ін. В тому [кривдянському] посаді і в церковних метриках, і в посадських, і поліцейських книгах були позаписувані якісь невмираючі люди: вони ніколи не вмирали, бо на їх місце зараз записували нових українських утікачів і давали їм прізвища записаних в книгах небіжчиків (Нечуй-Левицький, II, 1956, 220); — Усі прийшли? — «Всі». — Не прийшов Безик Олекса. — «Я тут...» — Треба всіх записати (Михайло Коцюбинський, II, 1955, 99); Чорнокнижний заклопотано подивився на тюремника, запитав, кого він привів, несхвально похитав головою і звелів підписареві записати в арештантську книгу імʼя та прізвище старого (Михайло Стельмах, I, 1962, 450);

// розм. Заносити кого-небудь і до списку, зараховуючи, приймаючи або влаштовуючи, віддаючи кудись. Батьки приводили дітей записувати до школи (Михайло Коцюбинський, I, 1955, 322); — Чого приїхала? До комуни записувати? (Василь Еллан, II, 1958, 8); — Ходім! Князь велів записати тебе у балет (Гнат Хоткевич, I, 1966, 114); Лагутіна вона сама записала в легкоатлети (Олесь Гончар, Людина.., 1960, 50);

Записуватися, уюся, уєшся, недок., записатися, ишуся, ишешся, док.

1. Вносити своє імʼя до якого-небудь списку, реєстру і т. ін. Марійка дуже хвилювалась — і коли записувалась.. на прийом до лікаря, і коли чекала своєї черги (Олесь Донченко, V, 1957, 430); Належить мерщій зібрати гроші від тих, хто записався та ще не віддав (Панас Мирний, V, 1955, 425);

Записатися у друзі • записатися до новин • запис·атися до читання • запис·ати·ся до отримання • запис·атися до розсилок


5
 • О, оце добре! Тепер я знаю як літературно перекласти subscribe. Бо раніше мені (мабуть, як і авторці) теж в голову йшло переважно підписатися («я підписався на новини», «мережа сама підписала мене на новини») — але із записати(ся) значно логічніше.
  – Sasha
  Jul 31, 2017 at 20:13
 • "Записатися на розсилку" звучить незграбно, якийсь неживий конструкт. Але це хоча б не суржик. Aug 5, 2017 at 22:54
 • Справді, звучить дешчо незграбно, бо за прикладами мусить бути не на, а до. Feb 12, 2019 at 10:18
 • 1
  Є суттєвий недолік - немає однокорінного іменника. Я записався до вас у друзі, т.т. я - ваш "записник" :)
  – finesoul
  Feb 18, 2019 at 22:24
 • @finesoul Чому нема? Ьа вже розгльанув в питаньі Як перекласти слово “подписчик”. Коротко: писарзаписар. Можна також записецьписець. Feb 19, 2019 at 6:21
4

Майже щодня кожний користувач всесвітньої «павутини», опрацьовуючи матеріали в електронних книгозбірнях, реєструючись у соціальних мережах, щось купуючи в Інтернет- магазинах, викладаючи фото в Instagram чи переглядаючи стрічку новин за кавою, бачить різні слова на позначення поняття, якому відповідає англ. subscribe – підписуватися, приєднуватися.

На російськомовних сайтах зазвичай це подписчик , а на українськомовних трапляються варіанти: підписник , підписчик , підписант , абонент, передплатник.

Чи коректні наведені слововживання? Чи відповідають вони літературній нормі української мови? В 11-томному Словнику української мови (1970-1980) слів «підписник» і «підписант» не зафіксовано. Є лише іменник підписка

 1. Дія за знач. Підписати, підписувати, і підписатися, підписуватися.
 2. Письмове зобов’язання або потвердження чогось (СУМ, VI, 482)

та дієслова підписуватися, підписатися

 1. Ставити свій підпис під чим-небудь.
 2. Виявляти бажання, згоду на участь у чому-небудь (у збиранні коштів, пожертвувань і т. ін.), звичайно записуючись у список (СУМ, VI, 482).

Кодифікована в СУМ іменникова назва передплатник

той, хто передплатив яке-небудь друковане видання (СУМ, VI, 174),

а дієслово передплачувати, передплатити має таке тлумачення:

складати угоду про надсилання друкованого видання з попередньою його оплатою та одержувати це видання за такою угодою (СУМ, VI, 174).

З появою нових реалій помічаємо нові контексти слововживань передплата, передплатник, абонент, абонемент.

На різних сайтах з оплати комунальних послуг часто трапляється слово абонент на позначення користувача цього типу електронних ресурсів і відповідно – енерго-, газо- чи водопостачання тощо. СУМ тлумачить слово абонент як "той, хто користується абонементом" (СУМ, I, 4), а відповідно абонемент

 1. Право користуватися, за плату або безплатно, чим-небудь (телефоном, місцем у театрі, книжками з бібліотеки і т. ін.) протягом певного часу; документ, що посвідчує це право.
 2. Реєстрова бібліотечна картка читача абонемента» (СУМ, I, 4).

У «Словнику термінів інформаційних систем і технологій» (К., 2008) В. Дербенцева та ін. абонент – це

юридична або фізична особа, що користується послугами обчислювальної системи (с.7).

У цьому ж словнику зафіксовано й лексему підписувач (англ. subscriber), проте з іншим відтінком значення, аніж перелічені в назві контекстуальні синоніми:

особа, яка має таємний ключ та використовує його для накладання електронного цифрового підпису на електронні документи (с. 142).

Тоді як правильно називати тих, кого прагнуть «накручувати» (штучно збільшувати кількість) у соцмережах: передплатники, абоненти, підписники, підписчики чи підписанти?

На нашу думку, якщо йдеться про надання попередньо оплачених інформаційних послуг (отримання електронних передплатних видань, користування платними сегментами сайтів тощо), доцільно вживати слово передплатник.

Користувача сайту – платника послуг, скажімо, Київгазу, Укртелекому, Дніпроводоканалу та ін., логічно назвати абонентом, оскільки він отримує право за плату (після надання послуги) користуватися водою, газом, електроенергією, телефоном і т. ін., фіксувати показники лічильників і контролювати платежі на відповідному сайті.

Словник української мови (2012) подає слово підписант

той, хто підписав колективне клопотання, звернення, заяву (с. 774)

– зі стилістичною ремаркою розмовне. У засобах масової комунікації ця лексема іноді вживається з негативною конотацією, тоді як в офіційно-діловій сфері має стилістично нейтральне значення і все ширше застосовується для номінації уповноваженої особи, що має юридичне право підпису (пор. у словнику Л.В. Туровської, Л.М. Василькової «Нові слова та значення» (2008): підписант

той, хто підписує офіційні документи (с. 184)

). Нині набувають популярності електронні петиції до органів влади, тому можна передбачити зміну в стилістичному забарвленні й термінологізації слова підписант на означення осіб, що в такий спосіб здійснили своє волевиявлення.

Не радимо вживати лексему підписчик, кальку з російської мови, утворену за не властивою українській мові словотвірною моделлю називання осіб.

Користувача, який за допомогою опцій «Подобається» або «Підписатися» на якомусь електронному ресурсі чи сторінці в соціальній мережі зголосився на безоплатне отримання актуальної інформації, реклами та новин, доцільно називати підписнúк.

(с) Ангеліна Ганжа (Пономаренко)- кандидат філологічних наук, Інститут української мови

Оригінал знайшов тут

P.S. Тобто підписатися, підписка та підписник.

1
 • 1
  Оркім subscribe ье шче follow. Ріжницье в тим, шчо перше маье повідомьеньа до е-пошти. Feb 19, 2019 at 6:32

Your Answer

By clicking “Post Your Answer”, you agree to our terms of service and acknowledge you have read our privacy policy.

Not the answer you're looking for? Browse other questions tagged or ask your own question.