17

Я знаю, що колись (у 1999-2000) існувала Національна комісія з питань правопису при Кабінеті Міністрів України, але потім її розпустили.

Тим не менше, в шкільних іспитах та ЗНО час від часу змінюються та оновлюються старі правила, додаються нові (напр., де ставити наголос у слові йогурт, який рід має слово тюль тощо).

Але хто визначає ці правила, якщо комісії з питань правопису не існує?

8

Ця постанова Кабінету Міністрів України покладає на Міністерство освіти і науки та Національну академію наук забезпечення діяльності Української національної комісії з питань правопису та видання "Українського правопису.

Ця постанова Кабінету Міністрів України визначає склад Української національної комісії з питань правопису на 2015 рік.

Отже, відповідна комісія існує та має чинний склад, затверджений у 2015 році.

| improve this answer | |
8

Комісія з питань правопису досі існує, і її склад востаннє оновлено 17 червня 2015. Щоправда, такими питаннями вона не займається. Вона працює над правописом, де затверджені основні правила мови (чинний правопис тут)

Щодо питань наголосу й роду окремих слів слід звертатися до словників, не чув, щоб хтось міг просто проголосити оновлення роду/наголосу слова.

"Тюль" всюди бачу лише чоловічий рід... (СУМ, slovnyk.ua, https://github.com/brown-uk/dict_uk)

Ані в орфоепічному словнику Погрібного, ані в СУМ слова "йогурт" чомусь немає... Згідно з "Орфоепічним словником української мови" 2001 року наголос на "у", але я йому не дуже довіряю... А тут на "о".

Щодо наголосу багатьох слів суперечки не вщухають.

Оновлення: щодо наголосу в слові "йогурт" тут можна прочитати невеличке дослідження. Висновок простий: правильний наголос "йогу́рт", усі словники, що їх видали Інститут української мови НАН України, Інститут мовознавства ім. О.О. Потебні НАН України, Українським мовно-інформаційний фонд НАН України дають лише такий наголос. Додатковий аргумент - слово турецького походження, де всі слова мають наголосна останньому складі.

| improve this answer | |
  • От, власне, щодо слова "йогурт". В одному словнику наголос на "о", а в іншому - на "у". А це питання є в ЗНО. І як школяреві дізнатися, яка відповідь правильна? – Maksym Feb 7 '17 at 21:44
  • Ну, хоч я й не довіряю орфоепічному словнику 2001-2003 років (можу навести купу страшних помилок), але це найновіший і виданий орфоепічний словник - рецензований і все таке. Відповідно,на ЗНО логічно користуватися ним, а не "народним словником" ) – Kyrylo Yatsenko Feb 7 '17 at 21:48
  • Ех, ентер надсилає коментар. Так ось, це лише моя думка, я ЗНО сам не складав, ніколи до нього не готувався, тому легко можу помилятися. Напевно, з приводу того, які відповіді на ЗНО вважаються правильними, варто створити окреме питання. – Kyrylo Yatsenko Feb 7 '17 at 21:49
  • 1
    @Sasha Я пам'ятаю. Але це гарне місце, щоб зберегти цю інормацію. Крім того, пошуком "наголос йогурт" знаходиться це питання, відповідно варто тут давати якомога кращу відповідь ) – Kyrylo Yatsenko Mar 12 '17 at 16:12
  • 2
    Ланка на fex не працює належним чином. – stegetsj Jun 18 '18 at 22:39

Your Answer

By clicking “Post Your Answer”, you agree to our terms of service, privacy policy and cookie policy

Not the answer you're looking for? Browse other questions tagged or ask your own question.