5

Якщо орієнтуватись на СУМ, можна зробити висновок, що супутник і попутник - дуже близькі за значенням (принаймні, за першим) і можуть цілком бути взаємозамінними синонімами, хіба що окрім третього значення супутника як небесного тіла.

Супутник, а, чол.

1. Той, хто йде, їде, подорожує і т. ін. разом із ким-небудь. Ні княгиня Ольга, ні її супутники не нарікали, що поїхали через гори (Семен Скляренко, Святослав, 1959, 213); — Мій супутник запропонував піти до вагона-ресторану повечеряти (Микола Трублаїні, Глиб. шлях, 1948, 98); Всі розуміли, що вона хоче йти додому сама, без супутників (Олесь Донченко, V, 1957, 229); * Образно. Древній ліс, — у тихому прибої, — Супутник твій до самого села (Микола Нагнибіда, Слово.., 1954, 27);

Попутник, а, чол.

1. Той, хто йде або їде разом з ким-небудь тим самим шляхом. — Як же тебе звати, мій попутнику? — Степаном назвали батьки, мабуть, знали, що я степ любитиму, — знову хороше посміхнувся Степан (Олександр Копиленко, Подарунок, 1956, 21); — Воно й добре б трохи відпочити та дочекатися чи то чумаків, чи то яких інших попутників (Зінаїда Тулуб, Людолови, I, 1957, 70).

Чи є все ж певні нюанси значень, що не відображені в СУМ?

6

Як на мене, СУМ відобразив всі нюанси не тільки за описами, а також за прикладами.

Супутник вказується як особа, яка просто подорожує з кимось, цебто проводить з кимось весь чи майже (якщо щось трапилось) весь шлях.

А попутник — особа, яка з кимось має той самий шлях. Цебто маршрути можуть бути зовсім різними у тих осіб.

Ось чому наступні пункти означень цих слів у словнику сильно різняться.

Але так, інколи особа А може бути і попутником, і супутником для особи Б, коли маршрут особи Б є частиною мартшуту особи А.

Але це все було „як на мене“. Вочевидь, що вся справа в префіксах су- й по-, тому давайте спробуємо більш технічно. Для цього я використаю наступні цитати:

Давні іменні префікси (Вал. Г. Скляренко)
Усі утворення з префіксом па- можна розділити на відіменні і віддієслівні, які утворилися від відповідних дієслів з префіксом по-.

Іменні префікси разом з відповідними прийменниками і превербами (що стали пізніше дієслівними префіксами) походять від індоєвропейських форм *рō˘ «після, по», *sŏ́m «разом, з».

па- означав подібність;
су- виражав спільність;

·

Етимологічний словник української мови enter image description here

Схоже, що попутник може також мати значення близьке до переслідувач. Але, вважаю, таке наразі може використовуватись хіба що в художньому руслі.

Ще цікавий момент

Словарь української мови (Борис Грінченко)
Попутник, -ка, м. Раст. Plantago major L. ЗЮЗО. І. 131.

• Про переслідувача в якості попутника - цікава версія) Вочевидь, один з літературних прийомів. Згадати б який. – Oksana Gubrenko Jul 18 '17 at 18:42
  • @OksanaGubrenko не знаю, я знайшов фільм-жах Попутник та його ремейк, правда, я їх наче не бачив. А щодо ситуаціії в літературі, більш до цього підходить й мені що перше згадується, якщо не помиляюсь, книга Любов до життя, де хворий вовк ходить по пʼятах занедбаної людини, що опинилася посеред дикої природи. Й ті двоє хочуть вижити. – stegetsj Jul 18 '17 at 18:59
  • Схоже, що вживання слова або звороту мови в протилежному значенні - відома всім іронія. СУМ (3), Вікіпедія. іронія Шевченка. – Oksana Gubrenko Jul 18 '17 at 20:34
  • Та ні, все гаразд. Дякую за приклади. Дуже доречні. – Oksana Gubrenko Jul 18 '17 at 20:54

Your Answer

By clicking “Post Your Answer”, you agree to our terms of service, privacy policy and cookie policy

Not the answer you're looking for? Browse other questions tagged or ask your own question.