8

Персонажа комп’ютерної гри звуть Пайпер Фарадей. Вона жінка. Як правильно буде до неї звернутися? «Вітаю, Пайпере»?

А за прізвищем? «Вітаю, Фарадеє»?

10

Звуки букв р та й є приголосними, отже слова належать до 3 відміни:

Український правопис ¬ § 44. Поділ на відміни
іменники жін. роду з кінцевим приголосним основи

Але таке імʼя й прізвище змінювати не можна:

Український правопис ¬ § 100. Відмінювання іменників іншомовного походження
жіночі імена іншомовного походження на приголосний не відмінюються: А́ліс, Доло́рес, Зейна́б.

Український правопис ¬ § 102. Відмінювання прізвищ
жіночі прізвища на приголосний та о не відмінюються: Марі́ї Се́ник, Наді́ї Балі́й, з Ні́ною Ба́йко.

Вітаю, Пайпер Фарадей!

• 1
    Мені здається, що ці слова все-таки не належать до третьої відміни. Мені здається, що невідмінювані слова поза відмінами. Я б змінив «отже належать до 3 відміни» на «отже якби ці слова відмінювалися, то вони належали б до третьої відміни». Але ніяких доказів не маю, лише припускаю (що слова, що належать до N-ї відміни, мають відмінюються відповідно як слова цієї відміни чи хоча б в більшості форм як слова N-ї відміни). Але висновок, звісно, незгоди не викликає. – Sasha Jul 11 '17 at 23:14
  • Наприклад, ось: «Незмінювані іменники не належать до жодної відміни». – Sasha Apr 5 '18 at 16:08
  • Непрямо натякається, що існують іменники поза відмінами: «226. Прочитайте. Визначте іменники, що не належать до жодної з відмін. З’ясуйте відміни інших іменників». – Sasha Apr 5 '18 at 16:14
  • А тут прямо: «До відмін не належать: 1) Незмінні іменники іншомовного походження: кенгуру, таксі, леді, фрау; 2) Множинні іменники: канікули, штани, Карпати; 3) Слова-абревіатури: НЛО, ЗНО. 4) Жіночі прізвища на приголосний та -о: Козак Ольга, Карпенко Соломія». – Sasha Apr 5 '18 at 16:14
  • Просто мені ще в школі пояснювали, що незмінювані іменники не належать до відмін. Мені це окремо пояснювали, бо в мене було неправильне уявлення про них (в голові перемішалися уроки російської, української і власна дурість — і я раз у раз відповідав, що незмінювані іменники належать до IV відміни). Добре, як вважаєте за краще. – Sasha Apr 5 '18 at 16:40

Your Answer

By clicking “Post Your Answer”, you agree to our terms of service, privacy policy and cookie policy

Not the answer you're looking for? Browse other questions tagged or ask your own question.