8

Чому в математичних виразах ми кажемо, наприклад, менший або дорівнює, а не менший або рівний?

Чи це тому, що російською є ровньій і равньій, а українською тільки рівний чи просто тому що так повелось вже? Адже в словниковій статті я бачу:

equal = ['i:kwəl] рі́вний; одна́ко́вий

Особисто мені коротший варіант більше подобається, але не певен чи можна його вживати.

3

Не впевнений, чи це строга відповідь за канонами української мови, бо я все ж таки математик.

Щиро кажучи, вживаю ще лаконічніший вираз „менше, рівне“ або „більше, рівне“, тобто пропускаю сполучник „або“. І ніколи цим не переймаюся.

Відповідь на ваше питання мабуть полягає у тому, що в українській мові є прикметник „рівний“ та відповідне йому дієслово „дорівнювати“. Натомість також існує ступінь порівняння „менший“ від прикметника „малий“, але відповідного йому дієслова не існує. Бо „зменшити“, „применшити“ означають дію, яку слід зробити, і не позначають поточного стану. Водночас таке слово „доменшити“ не знайшло широкого використання у математичній термінології. Та й узагалі я не знайшов його в жодному словнику. А із прикметника „малий“ складно утворити дієслово для позначення відповідної дії. Щоправда, на e2u.org.ua знайшов дієслова „мали́ти та мали́тися“. Відповідно вираз „5 ≤ 7“ можна було б читати як „п'ять малиться, дорівнює сім“. Але це суто умоглядно.

• 2
    Мабуть, все-таки «менше-рівне», а не «менше, рівне». Тобто я думаю, це просто словесне озвучення знаку «≤», одна лексична одиниця — а не дві окремі одиниці (інакше їх би радше інтерпретували як «менше та рівне», а не «менше чи рівне» — що було б нісенітницею з математичної точки зору; а «менше-рівне» — як нове, можливо розмовне, слово на позначення «≤»). Чи я неправий? – Sasha Jun 28 '17 at 10:06
  • 2
    «Малі́ти» (і припускаю, що «малити» та «малитися» також) означає «меншати», «зменшуватися», «ставати меншим». Тобто, на мою думку, воно так само семантично не відповідає дієслову «дорівнювати» (що означає «вважати рівним», «бути рівним» — а не «ставати рівним»), як і «зменшити». Недостатньо знайти дієслово, треба ще щоб воно було семантично влучним; наприклад, «височіти» означає саме «бути високим», це майже потрібне значення («сім височіє над п'ятьма», «b височіє над чи дорівнює q»), але от антоніма не бачу. – Sasha Jun 28 '17 at 10:21
  • 1
    Згідний з вашим зауваженням про „менше-рівне“. З огляду на ваше „височіє…“ мені спало на думку „маліє…“ Відповідний текст мав би виглядати так „b маліє перед чи дорівнює q“. – Андрій Бандура Jun 29 '17 at 17:27
  • 2
    Ну просто в словнику «маліє» — «меншає», «стає меншим» (а не «є малим», «виділяється малим розміром»). А «височіє» — «є високим», «виділяється висотою» (а не «стає вище»). Хоча припускаю, що в «маліти» можуть бути значення поза словником. – Sasha Jun 29 '17 at 18:02
  • Андрію, як я зрозумів ви займаєтесь математикою? Може вам було б цікаво взяти участь в проекті з перекладу університетського підручнику з алгоритмів. Робота оплачувана, але не на дійсно достойному рівні. Але вона має інші переваги. Можливо це було б цікаво вашим знайомим. Зі мною можна зв'язатись через Skype - igor.yalovetskyy, або написати сюди uk.wikipedia.org/wiki/… – Yola Sep 29 '17 at 9:24

Your Answer

By clicking “Post Your Answer”, you agree to our terms of service, privacy policy and cookie policy

Not the answer you're looking for? Browse other questions tagged or ask your own question.