4

Хлопці зустріли мене як і можна було очікувати: весело, жваво і з новими трофеями: консервами і яблуками.

Виходить дві двокрапки в реченні?

6
 • Будь ласка, уточніть, що са́ме вам не подобається у цьому реченні, і чому. Щоб іншим користувачам не доводилося вгадувати. May 13, 2017 at 13:17
 • 1
  @bytebuster Мені здається, що дві двокрапки це негарно. May 14, 2017 at 7:01
 • 3
  Я не впевнена, але не бачу підстав для першої двокрапки. Як на мене, то як і можна було очікувати - не узагальнююче словосполучення/речення, бо можна видалити без особливої втрати сенсу. Я б розглядала як вставне речення, яке можна виділити комами або дужками. Мій варіант такий. "Хлопці зустріли мене, як і можна було очікувати, весело, жваво і з новими трофеями: консервами і яблуками" або "Хлопці зустріли мене (як і можна було очікувати) весело, жваво і з новими трофеями: консервами і яблуками". May 14, 2017 at 8:52
 • @OksanaGubrenko Мабуть ви праві, я прийняв би це як відповідь. May 14, 2017 at 9:07
 • @БорисвітНежурбіда, у цьому-то і проблема. «Гарно/негарно» — це субʼєктивний критерій. Одному здається гарно, іншому — негарно. May 14, 2017 at 13:23

2 Answers 2

4

Дві можливі інтонації

Таке речення:

Хлопці зустріли мене <1> як і можна було очікувати <2> весело, жваво і з новими трофеями.

— можна інтонувати двома способами:

 1. Вважаючи основною частиною «хлопці зустріли мене весело, жваво і з новими трофеями». «Як і можна було очікувати» в такому випадку є вставною частиною (per Oksana Gubrenko):

  Хлопці зустріли мене (як і можна було очікувати) весело, жваво і з новими трофеями. (§ 123, п. 2)
  Хлопці зустріли мене, як і можна було очікувати, весело, жваво і з новими трофеями. (§ 118, А, п. 11)
  Хлопці зустріли мене — як і можна було очікувати — весело, жваво і з новими трофеями. (§ 121, п. 14)

  Проблеми двох двокрапок в такому випадку взагалі немає.

 2. Вважаючи основною частиною «хлопці зустріли мене [так], як і можна було очікувати». «Весело, жваво і з новими трофеями» в такому випадку є поясненням до (суттєвої, а не вставної) частини «як і можна було очікувати».

  Перед переліком «весело, жваво і з новими трофеями» ставиться двокрапка за § 120, п. 1 — узагальнюючою частиною в такому випадку можна вважати «[так], як і можна було очікувати» (насправді відповідно до примітки 1 двокрапку можна ставити і без узагальнюючої частини). Також, якщо дуже хочеться, можна вважати «весело, жваво і з новими трофеями» окремим односкладним реченням, що розкриває зміст попереднього, і поставити ту саму двокрапку вже за § 120, п. 2.

  Хлопці зустріли мене [так], як і можна було очікувати: весело, жваво і з новими трофеями.

  Але в такому випадку виникає проблема двох двокрапок (див. нижче).

Слід зазначити, що вибір між інтонацією 1 і інтонацією 2 не корелює з наявністю продовження («консервами і яблуками») і проблемою двох двокрапок. Я маю на увазі, що варіант 1 не має використовуватися як шлях уникнути двох двокрапок — вибір між варіантом 1 і варіантом 2 залежить від задуму автора (які частини суттєвіші і як він інтонує речення). Проблема двох двокрапок має вирішуватися іншим способом.

Проблема двох двокрапок у випадку інтонації 2

Хлопці зустріли мене, як і можна було очікувати: весело, жваво і з новими трофеями: консервами і яблуками.

Припустимо, потрібна саме інтонація 2 — то що ж робити з двома двокрапками? (Можна банально взяти «консервами і яблуками» в дужки — але припустімо, що це нас не влаштовує.)

По факту замість двокрапки іноді ставлять тире.

 • Другу двокрапку на тире замінювати, на мою думку, не варто — бо в конструкції «…: а, б, в — …» люди очікують після тире узагальнююче слово (за § 121, п. 5) чи продовження речення, що почалося до двокрапки, — а не інший перелік, узагальнюючим словом для якого є останній член першого переліку.

 • Відповідно лишається лише замінити на тире першу двокрапку:

  Хлопці зустріли мене, як і можна було очікувати — весело, жваво і з новими трофеями: консервами і яблуками.

Як тоді можна аргументувати тире в скороченному реченні:

Хлопці зустріли мене, як і можна було очікувати — весело, жваво і з новими трофеями.

?

Чесно, я не знаю повної відповіді на це запитання:

 • Я знаю, що тире часто ставиться (замість двокрапки) перед переліком по факту.
 • Я знаю, що правила російської пунктуації, які не завжди збігаються з українськими, але часто прописані детальніше, це явно дозволяють (Розенталь, § 72, п. 1).
 • Деякі підручники зазначають: «Іноді замість двокрапки після узагальнювального слова можна ставити тире.» Але при цьому, на жаль, додають: «У таких випадках однорідні члени мають характер побіжного зауваження…» — що не відповідає нашій ситуації.

Можливо, можна аргументувати просто § 121, п. 17 — інтонаційною паузою?

1
 • Хм… А Наталі правильно пише про прикладки. Виходить, кожну з двокрапок (або навіть обидві відразу) можна за бажанням замінити на тире, тому що обидва випадки можна інтерпретувати як прикладки (чи я неправий, і прикладки можуть бути лише іменними?).
  – Sasha
  May 17, 2017 at 8:08
1

А я б залишила першу двокрапку, а перед «консервами і яблуками» поставила б тире, бо тут це виглядає як прикладка: «з новими трофеями (якими?) — консервами і яблуками».

Пункт 7 параграфу 121 правопису 2015 каже:

Тире ставиться: <…>

Для виділення прикладок, якщо вони стоять у кінці речення й перед ними можна, не змінюючи змісту, вставити «а саме»:

У своїм невеличкім гурточку він [Гуща] завів новину — гуртову працю (Коцюбинський).

1
 • 1
  Ласкаво просимо до сайту Ukrainian Language.SE! На жаль, цей допис не відповідає нашим критеріям якості. (1) він відображає лише персональну точку зору автора; (2) він не надає науково-обґрунтованого пояснення. Будь ласка, перегляньте сусідню відповідь (вона — якісна), а також відповіді до інших запитань. Також може бути корисним tour. Ви завжди можете відредагувати edit свою відповідь і поправити ці недоліки. May 17, 2017 at 0:53

Your Answer

By clicking “Post Your Answer”, you agree to our terms of service and acknowledge you have read our privacy policy.

Not the answer you're looking for? Browse other questions tagged or ask your own question.