Яка етимологія слова "небога"? СУМ-11 не розкриває походження слова. Етимологічний словник не містить цього слова взагалі.
Чи є зв’язок між словом "небога" та "небіжчик" чи російським "убогая"?
Ukrainian Language Stack Exchange is a question and answer site for linguists, teachers and students of the Ukrainian language. It only takes a minute to sign up.
Sign up to join this communityЯка етимологія слова "небога"? СУМ-11 не розкриває походження слова. Етимологічний словник не містить цього слова взагалі.
Чи є зв’язок між словом "небога" та "небіжчик" чи російським "убогая"?
Небога — донька брата або сестри, племінниця.
«Етимологічний словник української мови» у 7 томах (том 4) містить статтю «небіж», яка повністю розкриває тему.
Коротко, етимологія походить від ПСЛ nebogъ
, утвореного з частки ne
«не» і основи іменника bogъ
«доля, майно, багатство», буквальне значення «той, хто не має частки (при поділі майна)».
(як завжди, перепрошую за скріншот зі словнику; нема у Мережі цього словника з розпізнаним текстом)
Чи є зв’язок між словом "небога" та "небіжчик" чи російським "убогая"?
Так, є, тому що йдеться про один і той самий ПСЛ корінь bogъ
«власність, частка», але треба усвідомлювати, що такі слова досить древні, і тому будь-яка етимологія досить віддалена і не відтворює сучасних значень слів.
niebogi
«померлий, покійний», первісне значення — «той, хто вже більше не має своєї частки на цьому світі».Зв’язок між словами «небіж» («небога») та «небіжчик» є — обидва походять від слова (чи принаймні спопіднені з ним) «небогий» («бідний»), що має корінь «-бог-» («-баг-»), який споріднює його зі словами «багатий» тощо.
Зв'язок між українським «небогий» і російським «убогий» теж є — «небогий» є первісним варіантом (принаймні так вважає Даль: «встарь говорили небогий вместо убогий»).
Як у слів «небіж»/«небога» значення «племінник»/«племінниця» пов'язані зі (застарілим за СУМ-11) значенням «бідолашний»/«бідолашна» — загадка. Отут росіяни ламають над цим голову, але, здається, єдиного висновку не знайшли.
P.S.: Слово «небога» є в «Етимологічному словнику української мови» в семи томах, на який Ви посилаєтеся — просто воно розкривається в тій самій статті, що й «небіж».
P.P.S.: Від них же походить слово «неборак».