6

Згідно з Вікіпедією, Бабай - нічний дух, уявна істота, згадування якої використовують батьки, щоб залякати неслухняних дітей. Бабай описується як «маленький дідусь з бородою і з торбинкою або великим мішком». Іноді Бабай не описується взагалі; в цьому випадку діти уявляють його самі.

Слово походить, можливо, від тюркського «баба́».

Хоча лякати дітей погано, але чи існують аналоги цього "явища" українського походження?

• Хм, я завжди вважав, що бабай — українське явище. Чи є якісь аргументи за те, що це не спільнослов'янське явище? Те, що слово (можливо) тюркського походження, ще не означає, що явище не українське (наприклад, воно могло закріпилося в мові давно, ще за часів монголо-татарської навали). – Sasha May 1 '17 at 8:18
  • @Sasha у Вікіпедії "наприклад, в Середній Азії російські батьки лякають своїх дітей бабаєм, бабайкою, щоб ті скоріше заснули" ... Якщо це дійсно так, то можна зробити висновок, що явище не українське. Також є інформація, що у Полтавських селах років 40 тому про це й не чули – Max Go May 1 '17 at 8:48
  • 2
    Мене мій дід лякав у дитинстві тим, що прийде жери́гімно, страшенна тварюка, гібрид крокодила та тигра. ))) – Yellow Sky May 1 '17 at 11:37
  • 2
    Звідси: «Цікаво, кого чим лякали в дитинстві?..» — «…, Басаврюком, …». – Sasha May 1 '17 at 13:37
  • 1
    @YellowSky "жери́гімно" :D – Max Go May 7 '17 at 10:04
5

На додачу до того, що я писав в коментарі (що я абсолютно не впевнений, що бабай є не українським):

6

Взагалі, Бабай хоча має тюркське походження, але значення "злий дух" — слов'янського походження. Вважається що таке значення слово отримало через те що татарами лякали дітей.

У татарські мові Бабай це просто "дідусь". Ще існує гіпотеза що Баба Яга також походить від "Бабай ага" — "старий пан".

Щодо інших міфологічні істот — їх багато (наприклад дідько), але страшне у Бабая це саме невизначеність його зовнішнього виду і що він з дітьми потім робить.

Your Answer

By clicking “Post Your Answer”, you agree to our terms of service, privacy policy and cookie policy

Not the answer you're looking for? Browse other questions tagged or ask your own question.