14

Натрапила на сайті "Слово і діло" на статтю "Підсумки тижня від Віктора Трегубова. Тиждень засудження" журналіста, блогера Віктора Трегубова.

У статті є таке речення:

Також на тижні стало відомо, що Печерський районний суд наклав арешт на житловий будинок, квартиру, два гаража і судно (наголос на перший склад) побіжного екс-президента Віктора Януковича. Той, як і його вишезгадані колеги, звинувачується в держзраді, а також у пособництві замаху на територіальну цілісність України і розв'язування агресивної війни.

Взагалі, враження таке, що вся стаття - це переклад з російської через Google Translator (тільки в цьому абзаці очевидні помилки - на тижні (на неделе?), два гаража, побіжного (беглого?), вишезгадані).

Втім, питання наголосу в слові судно зацікавило.

СУМ, на жаль, не зазначає наголос у цьому слові (для жодного із двох значень).

Тож чи орфоепічні норми дозволяють варіативність наголосу в слові СУДНО для розрізнення значень?

2
 • 2
  Насправді СУМ-11 задає наголос в обох значеннях (на «о»). Просто в електронній версії іноді є помилки, а наголоси взагалі часто відсутні. Якщо в тій же електронній версії подивитися відсканований варіант (посилання внизу сторінки), то навіть там (хоч цей скан із жахливою роздільною здатністю) видно мікроцяточки над «О» — це видно якщо порівняти «О» в значеннях «СУДНО ¹», «СУДНО ²» та «О» в частині складних слів «СУДНО…».
  – Sasha
  Commented Apr 22, 2017 at 5:54
 • 1
  Цікаво, що Бусел в «ВТССУМ» (не плутати з СУМ-20) подає лише одне зі значень «термін військових моряків — плавзасіб» із наголосом на «у» (див. в «Explanatory (Uk-Uk)»). Але роботу Бусела багато хто лає через некомпетентність/плагіат (хоча мені важко судити так це, чи ні).
  – Sasha
  Commented Apr 22, 2017 at 6:02

1 Answer 1

9

Доктор філологічних наук Олександр Пономарів, відповідаючи на запитання читачів ВВС Україна, зазначає, що правильний наголос - судно́.

Підтвердження цьому (для обох значень слова) можна знайти на Українському лінгвістичному порталі.

судно́ 1 – іменник середнього роду (споруда для пересування по воді)

судно́ 2 – іменник середнього роду (посудина)

Один наголос, на о́, бачимо і в Орфоепічному словнику / уклад. М. І. Погрібний. - К. : Радянська школа, 1984. - 629 с.

enter image description here

Your Answer

By clicking “Post Your Answer”, you agree to our terms of service and acknowledge you have read our privacy policy.

Not the answer you're looking for? Browse other questions tagged or ask your own question.