9

Згідно з логікою дієвідмінювання, слово відповідати в 3-й особі множини майбутнього часу доконаного виду має перетворитись на відповідять. Але звучить це трохи дивно і смішно.

Чи є така форма правильною, та чи існують інші форми цього дієслова окрім очевидного дадуть відповідь?

• 1
    Є ще такі запитання: 1, 2. Здається, це «defective verb» — він має лише частину форм. (Хоча в деяких діалектах/говірках форм більше, але в цілому по Україні єдиного варіанту для деяких форм немає.) – Sasha Apr 20 '17 at 15:43
  • 1
    @Sasha - Історично форми [відпо]вісти мали такі самі закінчення, як і дієслово їсти, бо обидва належать до т.з. класу нетематичних дієслів, закінчення в них приєднуються безпосередньо до кореня. В слов’янських мовах їх усього 5 (бути, дати, їсти, [відпо]вісти, та імати [імам, імаш] – цей останній у нас тут випав), впізнаються вони по закінченню в 1 ос. одн. тепер. ч.: відповім - їм, відповіси - їси, відповімо - їмо, відповідять - їдять, тому (а історично так і було) наказ. спос. 2 ос. одн. має бути як іж!, тобто відповіж! Це абсолютно орґанічна форма й є в инш. слов’ян. мовах. – Yellow Sky Apr 20 '17 at 23:29
  • 2
    @YellowSky, було б добре, якби Ви це додали в ті питання як відповідь. Бо думка розумна, навіть на мій погляд, логічніша, ніж деякі речі, що там зараз як відповіді оформлені, але, як коментар, вона менш помітна. Хоча це, звісно, на Ваш розсуд. (Іще добре було б її підкріпити вказівкою на те, що навіть в правописі «їсти» і «…вісти» винесені в одну окрему групу поза дієвідмінами.) – Sasha Apr 21 '17 at 7:53
  • 1
    @Sasha - Я сам думав написати й напишу, тільки це розлога тема, там требя з ятями та реконструйованими змінами звуків писати, посидіти треба, я на вихідних напишу. Там у вас у питанні #2 запитувач сам пише про це, перелічує й видатних письменників, які так писали – Yellow Sky Apr 21 '17 at 9:37
10

Найголовніше: дієслово доконаного виду — це відповісти, а відповідати — це дієслово недоконаного виду.

відповідатидієслово недоконаного виду

МАЙБУТНІЙ ЧАС
            Однина              Множина

відповіcтидієслово доконаного виду

МАЙБУТНІЙ ЧАС
            Однина              Множина

Щодо останньої форми відповідять, то саме цей словник, УЕМІФ НАН України, твердить, що вона взагалі не утворюється, тобто «небажана», хоча инші словники, наприклад «Українська літературна вимова і наголос», 1973, тієї ж у принципі Академії Наук, цю форму наводить серед инших як правильну. Або ось, Інформаційно-пошукова система "Український правопис" теж каже, що відповідять – це нормально. Перевірте самі, це § 80.7.

| improve this answer | |
  • Ем... чому не дотримуєтесь діючих правил і пишете инші? – Bohdan Kuts Apr 21 '17 at 12:53
  • @BohdanKuts - Скажімо так: не я теперіні діючі правила складав, я вважаю, що правила, які раніше були такими самими діючими, точніші, бо й я, й усі скрізь кажуит саме инші. До того ж, тут питання зовсім не про це слово. :) – Yellow Sky Apr 21 '17 at 13:09
0

Відповістимуть.
Мовознавці, імовірно, так не вважають, але в розмовній українській це слово зустрічається. І звучить не так «дивно і смішно», як «відповідять».

| improve this answer | |
  • Я б не сказав, що тут взагалі щось смішно, не кажучи вже про те, що ставити дієслова доконаного виду в майбутній композитний стан взагалі не можна. Що, *написатимуть, *стрибнутимуть, *впастимуть, *сістимуть? Це ж покручи, вони не смішні. А відповідять - це орґанічне слово, відповім - їм, відповіси - їси, відповімо - їмо, відповідять - їдять — що тут смішного? Це норма, а норма вона об’єктивна, не смішна ні з якого боку, – Yellow Sky Apr 21 '17 at 13:46
  • Автор запитання теж вважає, що «відповідять» звучить «трохи дивно і смішно». Я написав у відповіді, що моя відповідь — не відповідь мовознавця. Як натуральний українець, не вважаю «відповістимуть» та інші подібні слова покручами. Нормальні слова. – liehater Apr 21 '17 at 14:00
  • Хоча… Слова на -муть більш характерні для недоконаного виду: писатимуть, стрибатимуть, падатимуть, сідатимуть, відповідатимуть. Тому у доконаному виді правильно має бути напишуть, стрибнуть, впадуть, сядуть, відповідять. Думаю над тим, чи не видалити тепер свою відповідь взагалі, оскільки сам тепер вважаю її неправильною. – liehater Apr 21 '17 at 14:49
  • Думаю, що видаляти не варто, ми тут усе про неї обговорили, а може й знайдеться хтось, в кого в родині так і говорили, то збагатіємося знанням. ;) Мінусувати за таке ніхто не буде. – Yellow Sky Apr 21 '17 at 15:25
  • Приклади вживання: corpora.informatik.uni-leipzig.de/en/… – Sasha Apr 25 '17 at 18:11

Your Answer

By clicking “Post Your Answer”, you agree to our terms of service, privacy policy and cookie policy

Not the answer you're looking for? Browse other questions tagged or ask your own question.