14

Свого часу намагався закликати користувачів деякого форуму до "Опанування української мови" шляхом переходу на неї замість російської. Мене виправили, сказавши, що більш доречним варіантом було б вживання слова "Оволодіння".

Чи є принципова різниця між цими двома словами? Чи пов'язана вона якось зі стадією завершеності цього самого оволодіння чимось?

2
 • Ласкаво просимо на сайт Ukrainian Language.SE! Чи дивилися ви у словники у спробі самостійно відповісти на запитання? Якщо так, то варто уточнювати, чим са́ме не сподобалися відповіді, що там є. Ось, як інші користувачі оформлюють подібні запитання: один, два Commented Apr 4, 2017 at 14:31
 • Дякую, саме тому і запитав, що звернення до словників не дало мені розуміння різниці цих слів в даному контексті, де мене спробували виправити. В майбутньому обов'язково використовуватиму запропонований вами формат питання.
  – iNeedfor
  Commented Apr 4, 2017 at 18:50

1 Answer 1

10

У Словнику української мови:

Оволодівати має потрібне значення під номером 3, та ще й з приміткою "переносне значення":

 1. чим, перен. Твердо засвоювати що-небудь. Член партії повинен: ..оволодівати марксистсько-ленінською теорією, підвищувати свій ідейний рівень, сприяти формуванню і вихованню людини комуністичного суспільства (Статут КПРС, 1971, 9); Чудово оволодівши мовою, він з захопленням прочитав поему «Садді Іскендерій» великого Навої (Іван Ле, Міжгір'я, 1953, 28);
  // Набувати ґрунтовних знань, умінь, навичок і т. ін. в чому-небудь. Він [лікар] день у день провадив навчання з своїми санітарами й санінструкторами, домагаючись, щоб вони досконало оволоділи професією рятівників людського життя в бою (Василь Кучер, Голод, 1961, 66).

А у слова опановувати - це перше значення:

ОПАНОВУВАТИ, ую, уєш, недок., ОПАНУВАТИ, ую, уєш, док., перех. і рідко неперех.

 1. Ґрунтовно засвоювати щось, оволодівати чим-небудь. Максим опановував складні вправи на натягнутому канаті, жонглював (Дмитро Ткач, Арена, 1960, 140); Кмітливий і працьовитий Микола Снігур швидко опанував ковальську справу (Анатолій Шиян, Гроза.., 1956, 452); День за днем і вона потроху опанувала тією премудрістю [писати] (Валентин Речмедін, Весняні грози, 1961, 102);
  // Навчатися користуватися чим-небудь. В обстановці напруженої боротьби Щорс знаходив час провадити навчання з партизанами, вчив їх опановувати зброю, воєнну тактику (Семен Скляренко, Легендарний начдив, 1957, 27); З часом люди набралися більше розуму, опанували вогонь, навчилися з кременя робити оружжя (Іван Франко, IV, 1950, 117);
  // перев. док., рідко. Зрозуміти зміст, значення чого-небудь. Грудницький ще не зовсім опанував цю звістку і в першу мить хотів навіть сміятися з неї (Іван Ле, Вибр., 1938, 171).

Отже "опановувати" застосовується в першу чергу для знань, а "оволодівати" для "брати силою" (перше значення) або "бути під владою почуттів" (друге значення).

Але обидва слова можуть використовуватися у смислі "опанування мови" чи "оволодіння мовою".

Your Answer

By clicking “Post Your Answer”, you agree to our terms of service and acknowledge you have read our privacy policy.

Not the answer you're looking for? Browse other questions tagged or ask your own question.