Пошук у словниках синонімів тут, тут і тут результатів не дає. У вікісловнику не вказано жодного синоніму, а у вікіпедії вказано синонімом абревіатуру «ЕОМ», яка використовується як правовий термін в юридичних документах, інженерами цифрової електроніки, також в історичному сенсі — для позначення комп'ютерної техніки 1940-1980-х років, і для позначення великих обчислювальних пристроїв, на відміну від персональних. У цьому джерелі вказано ще декілька синонімів: компутор, лічильник, обчислювальна техніка, обчислювач. Чи є якийсь з цих термінів сталим? Чи можливо його використання на заміну запозиченому комп'ютер?
4 Answers
Компутор - точно не те що ви шукаєте, оскільки має те ж саме походження що і комп'ютер.
Обчислювальна техніка використовується зараз для загального позначення всіх пристроїв що виконують програмовані обчислення, не обов'язково персональні комп'ютери - бортові комп'ютери, мікрокомп'ютери вбудовані в побутову техніку і таке інше.
Лічильник - вже також має стале значення. Це простий пристрій що, наприклад, у побуті рахує споживання ресурсів (газу, опалення, води). У комп'ютерній техніці це базова "комірка" що вміє збільшувати значення на одиницю:
- Той, хто веде лік чому-небудь.
- Прилад для підраховування чого-небудь. В ній [ракеті] є два передавачі з антенами, лічильник космічного проміння (Наука і життя, 2, 1959, 7); Він не відривав очей од лічильника [таксі].. Його зацікавила сама механіка — диви, як блискають цифри, як швидко росте сума (Юрій Збанацький, Курилові о-ви, 1963, 37); * Образно. І став Біг-Бен, вусач-солдат, лічильником годин (Микола Бажан, Роки, 1957, 183).
Обчислювач до появи комп'ютерів так називався працівник, що виконує обчислення. З появою електронних систем їх називали електронними обчислювачами:
ОБЧИ́СЛЮВАЧ, а, чол. 1. Працівник, який обробляє числові дані. Створено електронно-рахівничу машину, яка за вісім годин викопує роботу 15 тисяч кваліфікованих розраховувачів і обчислювачів (Колгоспник України, 11, 1957, 40); Стоїш, чергуєш, в напрузі вдивляєшся в сітку прозорого плексигласового планшета, на якій сержант-обчислювач щораз виводить все нові й нові цифрові позначки (Олесь Гончар, Тронка, 1963, 294).
2. Прилад, апарат, який обробляє числові дані. Електронний обчислювач.
Думаю що це слово в принципі ще якось можна притягнути до значення "комп'ютер", хоча, швидше за все, як термін воно може позначати пристрій який не має повного набору функцій які має повноцінний комп'ютер. Не дарма в той самий час з'явився термін Електронна обчислювальна машина, яка вочевидь мала більше можливостей ніж простий електронний обчислювач (фактично різниця між ними як між комп'ютером та калькулятором).
Є два варіанти для слова комп’ютер на словотворі: "обчислювач" і "рахівник".
Так, словотвір не є авторитетним джерелом, тому наводжу декілька прикладів зі слов’янських і не тільки мов:
- В івриті є слово "מחשב" /махшев/ (від לחשב /лєхашев/ - обчислювати), і вони користуються саме ним, а не словом комп’ютер;
- В чеській є слово "počítač";
- В словенській - računalnik;
- В хорватській - "računalo".
Ґуґл-перекладач свідчить про використання хорватами, словенами й чехами саме цих відповідників, а не "загальновживаного" комп’ютер.
Таким чином, слова "рахівник" і "обчислювач" водночас передають зміст слова "computer" і досить органічно звучать українською.
-
В іспанській використовується іменник "ordenador", утворений від дієслова "ordenar" - організовувати/впорядковувати/наказувати/давати команду. Щоправда, слово "computador(a)" - "комп'ютер" в них теж є у словнику. В німецькій є іменник "Rechner", утворений від дієслова "rechnen" - обчислювати/рахувати.– s0nataCommented Feb 12, 2017 at 14:40
Етимологія to compute у вікісловнику каже нам:
(17th century). Borrowing from French computer, from Latin computare (“sum up, reckon, compute”), from com (“together”) + putare (“cleanse, trim, prune, clear up, settle, adjuct, reckon, count, deem, think, suppose”), from putus (“cleansed, clear”)
Тобто з(у/в)важувач можна важати дослівним перекладом. Але
нажаль я не можу підважити цю думку посиланням на авторитетні джерела чи відомі використання
Це слово від кальки російського
взвешиватель
відрізняється лише одним звуком, який наврядчи буде чітко артикулюватися при усному мовленні
Комп’ютер - від англ. to compute - обчислювати, тому електронно-обчислювальна машина є абсолютним точним перекладом.
Відомих синонімів у слова комп'ютер немає, є лише сленгові назви - пісюк, пісі, персоналка (від personal computerабо PC).
Також комп'ютери еволюціонували в сервери, планшети, трансформери (десктоп + планшет), проте в загальному вигляді комп'ютер є загальновживаним і зрозумілим для більшості людей терміном.